EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-05-2020 05:26

“Bugün, çiftçilerin meselelerini çözmek için adım atma günüdür”

Konya Şeker Başkanı Recep Konuk, “Dünya Çiftçiler Günü” münasebetiyle yayınladığı basın açıklamasında, “Bugün, çiftçilerin kendi başlarına çözemeyecekleri, daha çok üretebilmelerinin önündeki meseleleri çözmek için adım atma günüdür” dedi.

“Bugün, çiftçilerin meselelerini çözmek için adım atma günüdür”

Konya Şeker Başkanı Recep Konuk, pancar kooperatiflerinin son dönemde tarım ve tarımsal sanayide gerçekleştirdiklerinin, Türk çiftçisinin kabiliyet ve başarısının beylik laflardan ibaret olmadığının, verilecek küçücük destekle büyük başarıların elde edilebileceğinin ispatı olduğunu söyledi.

Konuk, “Özelde pancar, genelde Türk çiftçisi, omzundaki yük hafifletildiğinde, toprakla ve pazarlarla arasına örülen duvarlar kalktığında neleri başarabileceğini kendi inşa ettiği sanayi tesisleriyle ispatladı. Kendi üretimini teminat altına alabileceğini, en önemlisi de küresel ekonomik sistemde rekabetçi yapısı ile dünyayla yarışabileceğini gösterdi” dedi.

Konuk, bu organizasyonun, yılın 365 gününü “çiftçiler günü” ilân ederek, çiftçinin omzundaki tarım dışı yükleri kaldırmak, üretimde sürekliliği ve sürdürülebilirliği sağlamak, tarım-sanayi entegrasyonunu tesis ederek dünya ile rekabette Türk çiftçisini avantajlı hale getirmek için çalıştığını ifade etti.

Konuk, tarımsal Ar-Ge ile tarımın geleceğine yatırım yapılırken, yeni tarım teknik ve teknolojilerinin Türkiye’ye kazandırıldığını kaydetti.

Bu toprakların, Türkiye’yi dünyanın en gelişmiş ekonomik güçlerinden biri yapacak potansiyeli olduğunu belirten Konuk, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu toprakların bereket ve cömertliğini zenginliğe dönüştürme kabiliyeti ve tecrübesi de Türk çiftçisinde var. Bugün tarım sektörünün en uzağında olanlar da unutmamalı ki, Cumhuriyetimiz kurulalı daha yüz yıl olmadı. O yılların Türkiye’sinin en önemli üretim kalemi tarım ürünleridir ve istihdamın %90’ı tarımdadır. Salgın sebebiyle de olsa bu sene tarımsal üretimin önemine dair bir mutabakat zemini oluştu. Şimdi sıra bunu sözden uygulamaya taşımakta; yağmur kesilince şemsiyeyi unutmamakta, unutturmamakta.”

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü hakkında da şu değerlendirmede bulundu:

“Bugün, üretim zincirini hareketlendirenlerin günü”

“Bugün Dünya Çiftçiler Günü. Gözden ırakta çalışıp, üretenlerin günü bugün. Yaptıkları işin kıymeti pazarda, tezgâhta, rafta bulunamadığı ya da fiyatlar dalgalanınca anlaşılanların günü bugün. İstisnaları dışında alışverişte ürünlerini herkesin gördüğü, ancak bedenleri ile nasırlı elleri, kavruk alınları ile ürünlerinin başında arz-ı endam edemeyenlerin günü bugün. Bugün, her eve ürünleriyle girenlerin günü. Bugün tarlaya bir tohum atarak, bir fide dikerek, meraları, ağılları canlandırarak, üretim zincirini hareketlendiren, binlerce işletmede çarkların dönmesine, milyonlarca insanın istihdam imkânına kavuşmasına, mutfakta tencerenin, masada tabakların boş kalmamasını sağlayanların günü bugün. Bugün bizim günümüz, topraktan bereket üretenlerin günü.”

“Bu sene kutladığımız Çiftçiler Günü’nün her seneden farklı olduğunun da farkındayız” diyen Konuk, korona virüsü salgını sürecinde gıda arzının hayatî öneminin, üstünde mutabık kalınan bir husus olduğunu vurguladı.

Salgın sürecinde devletlerin aldığı ilk tedbirlerden birinin gıda ve tarım ürünleri ihracatını durdurmak ya da kontrol altına almak olduğuna işaret eden Konuk, “Niçin? Hastalığın yanı sıra açlıkla, yoklukla boğuşmak zorunda kalmamak için. Televizyonlarda, gazetelerde gördük; salgın, önce marketlerdeki gıda reyonlarını vurdu. Sokaklarda, meydanlarda hayat yavaşladı ancak beslenme ihtiyacı aynı şekilde devam etti” diye konuştu.

Konuk, ekonominin gücünün, tarım sektörünün verimliliği ve üretimdeki gücü ile orantılı olduğunu belirterek, “Tarım sektörü, ürettiği ürünler ile onlarca alt sektörde çarkların dönmesini, binlerce insanın elinin ekmek tutmasını sağlar” dedi.

“Dünya Çiftçiler Günü”nün sadece hatırlama günü değil, bugün vesilesiyle daha çok üretebilmeleri için üretenleri yüreklendirme günü olduğunu ifade eden Konuk, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugün, çiftçilerin kendi başlarına çözemeyecekleri, daha çok üretebilmelerinin önündeki meseleleri çözmek için adım atma günüdür. Tarımı güçlü, çiftçisi mutlu bir ülkenin geleceğe dair umudunun daha güçlü, ufkunun daha aydınlık olacağına dair sarsılmaz inancımızı ifade ederek, tüm üreticilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü, bereket ve bolluk dileğiyle kutluyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA