EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-05-2020 06:17   Güncelleme : 14-05-2020 06:19

Sözleşmedeki ceza maddeleri, 1 Temmuz’dan itibaren kalıyor

Sözleşme Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Umut Yeniocak, neredeyse her kira sözleşmesinde yer alan, “Kiracı, bir kira bedelini zamanında ödemezse, kalan ayların tamamının kirasını peşin olarak ödemek zorundadır” şeklindeki sözleşme maddelerinin, 1 Temmuz’dan itibaren AVM kiracıları için de geçersiz olacağını söyledi.

Sözleşmedeki ceza maddeleri, 1 Temmuz’dan itibaren kalıyor

Salgın döneminde atılan normalleşme adımları kapsamında alışveriş merkezlerinin açılmasıyla birlikte yeni bir tartışma konusu daha gündeme geldi. Alışveriş merkezlerindeki (AVM) kiracılar, sözleşmelerde yer alan ve kendilerini zor durumda bırakan “zamanında ödenemeyen kiralar” konusunda belirsizlik içindeydiler. Ancak, 2012’deki kanunda yer alan ve konut kiralarında uygulanan ve kiracıları koruyan maddeler, 1 Temmuz itibarıyla iş yeri kiraları için de geçerli olacak.

Kiracıları ev sahipleri karşısında koruma amacıyla 2012’de kanunla getirilen bazı kurallar, konut kiralarında uygulanırken, kiracıları ticaretle uğraşan iş yerlerinde uygulanmıyordu.

8 yıl ertelenen bu koruyucu haklardan, özellikle AVM’lerdeki iş yeri kiracıları yararlandırılmamıştı.

Sözleşme Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Umut Yeniocak, iş yeri kiracıları için 1 Temmuz’un önemli bir tarih olduğunu belirterek şu açıklamada bulundu:

“2012’de yapılan kanun değişikliğiyle, konut kiralarında kiracıları zor durumda bırakan maddeler geçersiz hâle getirilmişti.  İş yeri kiralarında uygulanmayan bu değişiklikler, 1 Temmuz 2020 itibariyle artık iş yerleri için de geçerli olacak. Yeni bir erteleme yapılmazsa, bu tarih itibariyle AVM’ler başta olmak üzere, kiracısı tacir olan işyeri kiralarında da kiracının elini güçlendiren bu kurallar uygulanmaya başlayacak.

Aynı şekilde, birçok işyeri kira sözleşmesinde yer alan “Kiracı kira bedelini zamanında ödemezse şu kadar cezaî şart öder” anlamına gelen maddeler de, bugün uygulanabilirken 1 Temmuz itibariyle geçersiz olacak.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA