EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-05-2020 06:39

THBB: Nisan ayında beton kullanımı ciddi oranda azaldı

THBB: Nisan ayında beton kullanımı ciddi oranda azaldı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), beton üretiminin nisan ayında bir önceki aya göre sektör genelinde ciddi oranda azaldığını bildirdi. Yapılan açıklamada, üretimin azalmasının korona virüsü salgını sebebiyle bazı inşaatların faaliyetlerini durdurmuş olmasının yanı sıra, devam eden inşaatlarda sokağa çıkma kısıtlamaları sebebiyle hafta sonları beton dökümü yapılamamasından kaynaklandığı kaydedildi.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Nisan Ayı Raporu’nu açıkladı.

Rapora göre, nisan ayında faaliyetlerde ciddi bir daralma meydana geldi. Beklenti Endeksi, mart ayındaki tarihî dip değerinden sonra normalleşmeye dönen takvim ile birlikte yükseliş gösterdi. Buna rağmen sektörün güveni düşük kalmaya devam etti.

Önceki yılın aynı ayına göre Beklenti Endeksi’nde ciddi bir artış söz konusu oldu. Özellikle son açıklanan normalleşme takvimi ile birlikte ekonomi genelinde bir toparlanmanın başlayacağına dair umut, Beklenti Endeksi’ni yukarı çekti. Bu beklentiye karşılık faaliyetlerde önemli bir daralma meydana geldi. Beton üretimi, nisan ayında bir önceki aya göre sektör genelinde ciddi oranda azaldı.

Raporda, “Sektörün güveninin diğer bütün endekslerden daha düşük olması, inşaat sektörünün kırılganlığının net bir göstergesidir” ifadesi kullanıldı.

Hazır Beton Endeksi 2020 Nisan Ayı Raporu’nun sonuçlarını değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, şunları söyledi:

“Nisan ayında, bir önceki aya göre sektör genelinde ciddi bir üretim azalması yaşandı. Üretimdeki azalma, korona virüsü pandemisi nedeniyle bazı inşaatların faaliyetlerini durdurmuş olmasının yanı sıra devam eden inşaatlarda sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle hafta sonları beton dökümü yapılamamasından kaynaklandı.”

Merkez Bankasının mart ayı verilerine göre en düşük 3. kapasite kullanım oranına sahip olan hazır beton sektöründeki daralmanın nisan ayı itibarıyla netleştiğine dikkat çeken Yavuz Işık, “Hem çimentonun hem de hazır betonun kapasite kullanım oranlarında nisan ayında, hem bir önceki aya göre hem de geçen yılın aynı ayına göre gerileme yaşanmıştır. Son 6 çeyrektir daralan inşaat sektörüne girdi sağlayan hazır beton da, bu tablonun dışında kalmamış ve Korona virüsü pandemisi öncesi dönemdeki son 18 ay boyunca süregelen bir geriye gidişe maruz kalmıştır. Bu pandemi ile birlikte sektörün kan kaybının hızlandığı görülmektedir.” diye konuştu.  

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA