GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-05-2020 07:54

Uysal: Türkiye’nin şartları, her birimizi Memleket Masası’na zorluyor

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Memleket Masası etrafında bir araya gelme” çağrısını değerlendirirken, Akşener’in teklifini olumlu bulduğunu belirterek, Türkiye’nin şartlarının parti liderlerinin her birini millî mutabakat zemininde bir araya gelmeye zorladığını ifade etti.

Uysal: Türkiye’nin şartları, her birimizi Memleket Masası’na zorluyor

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, TV5’de yayınlanan “İşin Aslı” programına görüntülü bağlantı ile katılarak, Hasan Basri Akdemir’in sorularını cevapladı.

Gültekin Uysal, Meral Akşener’in çağrısını şöyle değerlendirdi:

“Teklifi çok olumlu buldum”

“Öncelikle Sayın Akşener’in teklifini çok olumlu bulduğumu ifade etmem lâzım. Sadece bugün için değil, Türkiye 15 Temmuz darbe teşebbüsünden itibaren büyük meydan okumalarla karşı karşıya; hem bölgesinde, hem uluslararası alanda, hem yurt içinde, ekonomisi de dahil olmak üzere.

Birtakım meseleleri bir siyasî rekabet unsuru olmaktan çıkartarak Türkiye, bir büyük uzlaşı, sadece hükümet etme meşruiyeti değil, TBMM’deki sayısal çoğunluk değil, onun ötesinde birtakım irade birlikteliğini araması gerektiğini ifade ettim. Bunu da ifade ederken, iktisadî ve sosyal teoride ‘yaratıcı yıkım’ deriz, bir büyük enerji ile beraber Türkiye’nin hem yapısal dönüşümünü yapabilecek büyük sıçrama hamleleri için bir toplumsal iklimi ortaya çıkarmak gerekirdi. Bu pandemi, küresel salgın dönemi başlangıcından itibaren de aynı şeyi söylüyorum. Muhalefetle beraber gayet samimi bir şekilde dilini ısırarak, muhalefet sözcüleri, diğer partiler, bizler, hakikaten söylenebilecek çok daha fazla söz varken, gayet itina ile bu süreç yönetildi.

“Kendi iddialarını tüketmiş bir iktidar, yaraları derinleştiriyor”

Ama iktidar cephesine baktığımızda, söyleyecek sözü kalmamış, insanımıza geleceğe dair hayal kurdurtacak elinde argümanı kalmamış, kendisini tüketmiş, kendi iddialarını tüketmiş bir iktidar, Türkiye’de bildiğimiz klasik oyun; kutuplaştırıcı, soğuk savaş döneminin stratejisi içerisinde, birtakım ortak değerler etrafında bu Ramazan ikliminde yeniden toplumsal yarılmalar derinleşsin diye özel bir çabası var.

Bu açıdan bakınca gönlümüz arzu eder ki, hükümet etme mesuliyeti birinci derecede Cumhurbaşkanını, sadece oyunu aldığınız kitlelerin değil ama alamadığınız kitlelerin de rızasını görmeyi mecbur bırakır. Ama Sayın Cumhurbaşkanının AK Parti Genel Başkanı olarak daha çok davrandığını görüyoruz. O hüviyetiyle sadece kendisine oy veren insanları, ittifak içerisinde bulunduğu siyasî partilerin rızasını gözettiğini görüyoruz.

“Toplum, ortak mutabakat zemininde politika üretilmesini bekliyor”

Geçmiş cumhurbaşkanı parlamenter demokratik model olsa zaman zaman cumhurbaşkanı ana muhalefet partisiyle, diğer siyasî aktörle, Meclis’te ister temsil edilsin ister edilmesin, toplumun diğer kesimleriyle sivil, siyasî, iktisadî temas eder, fikirlerini alır ve bir ortak noktada bu aklîleşerek topyekûn bir Türkiye politikası haline dönüşür idi. O açıdan bakınca, Sayın Perinçek’in hangi saiklerle hareket ettiğini biliyoruz. HDP Eş Başkanı Sayın Sancar’ın da özellikle son dönem İYİ Parti ile beraber birtakım tartışmaların devamı olarak bir değerlendirme yapmış olduğunu ben görüyorum şahsen ama buradaki niyet bellidir. Burada hakikaten Türkiye’nin ortak paydada, en azından yüz yüze bakarak, ortak paydada millî mutabakat zemininde politikalar üretmeyi hem toplumumuz beklemekte, hem Türkiye’nin şartları her birimizi icbar etmekte.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA