DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-05-2020 02:48   Güncelleme : 15-05-2020 03:03

Mayot Adası’nın Müslüman halkına kim yardım edecek?

Prof. Dr. Ahmet Kavas, Fransa’nın 19. yüzyılda sömürgeleştirdiği ve halen halkının tamamına yakını Müslüman olan Mayot Adası’nda insanların korona virüsü salgınında yapayalnız bırakıldıklarına dikkat çekti. Kavas, “Acaba Mayot Müslümanlarının koronavirüsle mücadelesinde Hint Okyanusunun ortasında yapayalnız dertlerini duyup onlara yardım edecek kimler vardır?” diye sordu.

Mayot Adası’nın Müslüman halkına kim yardım edecek?

Nisan ayında Senegal Büyükelçiliğine atanan Afrika Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kavas, Hint Okyanusu’nda yer alan Mayot Adası’ndaki Müslüman halkın çaresizliğini dikkate sundu.

Prof. Kavas, Fransa’nın 19. yüzyılda sömürgeleştirdiği ve halen halkının tamamına yakını Müslüman olan 279 bin nüfuslu Mayot Adası’nda sadece 300 doktor bulunduğunu, mayıs ayının ikinci haftasında adadaki korona virüsü vakasının 1023’e çıktığını ve 11 kişinin vefat ettiğini kaydetti. Kavas, 279 bin kişinin hayatının tehlike altında olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Ahmet Kavas, “Acaba Mayot Müslümanlarının koronavirüsle mücadelesinde Hint Okyanusunun ortasında yapayalnız dertlerini duyup onlara yardım edecek kimler vardır? Fransa, istese de şu an ne kadar yardım yapabilir? Önemli olan, oradaki acıları hissedip çare üretebilmektir” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Kavas, twitter sayfasında bu konuda şu bilgileri verdi:

“Halkın tamamına yakını Müslüman”

“Fransa’nın 19. yüzyilda Hint Okyanusu’nda sahiplendiği, daha doğrusu sömurgeleştirdiği 4 Komor Adasından halen tek elinde tuttuğu Mayotte (Mayot) adasında 2011’de bir referandum yaptırıp burayı denizaşırı vilâyetine çevirdi. Bugün nüfusu 279 bindir. Tamamına yakını Müslüman’dır.

“Fransız Millet Meclisinin Müslüman milletvekilleri bu adadan”

Fransız Millet Meclisine son seçimlere kadar girebilen tek Müslüman milletvekili bu adadan gelirdi. İlk defa 2017 milletvekili seçimlerinde bu adanın iki Müslüman vekili ile Fransa’da yaşayanlardan da 5 Müslüman vekil olunca bu sayı 7 oldu.

Mayot Adası, Hint Okyanusunda Fransa’nın stratejik önemi çok büyük bir noktasıdır. Bu bölgede ciddi bir deniz üssü vardır.

Bir ada devleti olan ve 3 adadan oluşan bugünkü Komorlar Cumhuriyeti, bu adanın da ülkenin tabii bir parçası olduğunu ve hâlâ Fransa tarafından tutulmasına karşı bir siyaset benimsemektedir.

Avrupa Birliği’nin Müslüman Adası

12 Mayıs 2020 Salı gününe ait Le Monde gazetesi, bu adanın koronavirüs dolayısıyla gündemine dair bir haber yaptı. Ada, bir Fransız vilâyeti olması itibarıyla Avrupa Birliğinin de bir parçası konumunu haiz. Peki, hayat şartları da öyle midir?

279 bin nüfusa sahip Mayot adasında sadece 18 aile doktoru var. Merkez hastanesi dahil tüm ada halkından 100 bin kişiye 80 doktor düşmekte, yani aile doktorları dahil yaklaşık 300 doktoru var. Fransa’nın Avrupa’daki sınırları içinde ise 100 bin kişiye 324 doktor düşmektedir.

Ada nüfusuna her yıl ortalama 10 bin yeni doğan bebek ilâve oluyor. Bunların %75’i Komorlar Cumhuriyeti’nin Büyük Komor, Anjuan ve Moheli adalarından, yerel dilde kwassa kwaassa denilen basit motorlu kayıklarla kaçak gelebilen anneler tarafından dünyaya getirilmekteler.

Mayot Adası, 2011’de Fransız denizaşırı vilâyeti olunca burada yaşayanların diğer 3 bağımsız adaya göre sosyal şartları daha iyileşti. Diğerlerinin hamile kadınları doğum için bu adayı tercih ediyorlar. Ada, haliyle her geçen sene besleyemeyeceği bir nüfus artışı yaşamaktadır.

Ne var ki Mayot Adası’na gelmek için Hint Okyanusu’nun derin ve dalgalı sularını aşarken zaten kaçak olan yolculuklarında bindikleri kwassa kwassa motorlu kayıklar devrilince, son 10 yılda Akdeniz’de yaşanan deniz facialarında ölenlerden daha fazla Komorlu boğularak ölmüş.

Diğer taraftan Mayot Adası’na ulaşabilenler ise güvenlik güçlerine yakalandıkları anda bin bir zahmetle ve çok güç belâ geldikleri, dahası çok pahalıya gelen yolculuklarını o an bitirseler bile tekrarlamak üzere diğer 3 adadan hangisinden geldilerse oraya gönderiliyorlar.

Fransa, Mayot Adası Müslümanlarının İslâmiyet’e bağlılıklarını yakinen bildiğinden, adadaki 19 kadıya maaş verirken zerre taviz vermediği laiklik ilkesini “sosyal yardımcı” kadrosuyla aşıyor. Onlar kadılığını yapıyor, Fransa da “sosyal yardımcı” görev tarifiyle laikliği kurtarıyor.

“Salgın sebebiyle 279 bin kişinin hayatı tehlikede”

Koronavirüs, Mayot Adası’nı da etkiledi. Mayıs ayının başında tespit edilen 650 kadar vaka varken, ikinci hafta sayı 1023’e çıktı. 11 kişi vefat etti. Her türlü ulaşımın durma noktasına geldiği bugünlerde Le Monde’a göre 279 bin kişinin sağlığı risk altında.

Acaba Mayot Müslümanlarının koronavirüsle mücadelesinde Hint Okyanusunun ortasında yapayalnız dertlerini duyup onlara yardım edecek kimler vardır? Fransa istese de şu an ne kadar yardım yapabilir? Önemli olan oradaki acıları hissedip çare üretebilmektir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA