GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-05-2020 10:57   Güncelleme : 15-05-2020 14:00

HDP’li 3 belediyeye kayyım atandı, 4 başkan gözaltına alındı

Siirt, Baykan ve Kurtalan belediyelerinin HDP’li eş başkanları görevden alınarak yerlerine kayyım atandı. Görevden alınan 3 belediye başkanının yanı sıra Iğdır Belediye başkanı da gözaltına alındı.

HDP’li 3 belediyeye kayyım atandı, 4 başkan gözaltına alındı

Siirt Belediyesi’nin Eş Başkanları Berivan Helen Işık ile Peymandara Turhan, Baykan Belediyesi Eş Başkanları Ramazan Sarsılmaz ile Özden Gülmez, Kurtalan Belediyesi Eş Başkanları Baran Akgül ile Esmer Baran bu sabah görevden alındı. Yerlerine Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Baykan Kaymakamı Mehmet Tunç ve Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın kayyım olarak atandı.

Kayyım atamasının ardından Berivan Helen Işık, Ramazan Sarsılmaz ve Baran Akgül, polis tarafından evlerinde gözaltına alındı. Belediye binaları da polis kordonuna alındı.

Iğdır Belediyesi’nin HDP’li Başkanı Yaşar Akkuş da hakkında yürütülen bir soruşturma gerekçesiyle gözaltına alındı.

HDP’nin 43 belediyesine kayyım atandı

31 Mart 2019 Mahallî İdareler Genel Seçimi’nde 3’ü büyükşehir olmak üzere 65 belediye kazanan HDP’nin şu ana kadar 43 belediyesine kayyım atandı.

HDP: Belediyelerimiz gasp edildi

HDP Genel Merkezi tarafından twitter sayfasında yayınlanan değerlendirmede, şu ifadeler kullanıldı:

“Bu sabah Iğdır, Siirt, Kurtalan ve Baykan belediyelerimiz gasp edildi. Saray rejimi bir kez daha halka ve halk iradesine düşmanlığını gösterdi. İktidar halka yaptığı bu düşmanlığın hesabını er geç verecek, halkımız saldırılara boyun eğmeyecektir.”

Sancar: Bu iktidar darbecidir, demokrasi düşmanıdır

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek, kayyım atamaları ve gözaltı uygulamalarını değerlendirdi.

İktidarın darbe ürünü bir darbe rejimi olduğunu ileri süren Sancar, İktidarın darbe planının en öncelikli hedefinin belediyeler olduğunu ama toplumdaki diğer demokrasi alanlarını da darbeci yöntemlerle kendi kontrolüne almak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Mithat Sancar, şunları söyledi:

“Kayyım, irade gaspıdır ama aynı zamanda bütün yoksulların ekmeğinin, aşının gaspıdır. Ekmeğini, aşını korumak isteyen, onurlu bir yaşam sürmek isteyen bütün emekçilerin, emekçilerin örgütlerine buradan sesleniyoruz. Kayyıma karşı mücadele, demokrasi için mücadeledir. Kayyıma karşı koymak, savaşa karşı çıkmaktır. Kayyım politikasını reddetmek, yoksulluğa karşı çıkmaktır. Ülkenin onurlu insanları, demokrasi ve barış isteyen bütün güçleri, bu gerçeğin farkına iyi varmalıdır.

Bu iktidar, bir darbe rejimidir. Bu iktidar, bir darbe ürünüdür. Bu iktidar, darbecidir, demokrasi düşmanıdır, halk iradesinin düşmanıdır. Bu iktidar, Kürtlerin düşmanıdır. Kürt halkı, iradesine ve onuruna sahip çıkmayı bilir. On yıllardır, hiçbir baskı Kürt halkını sindirmeye yetmemiştir; onun temsilcilerini diz çökmeye yöneltememiştir.

Diz çökmeyeceğiz, sinmeyeceğiz, mücadeleyi kararlılıkla büyüteceğiz. İktidarın darbe planı devam ediyor. Belediyeler bu planın en öncelikli hedefi ama toplumdaki diğer demokrasi alanlarını da darbeci yöntemlerle kendi kontrolüne almak için çalışmalarını sürdürüyor.”

Kaftancıoğlu: Seçilmişlerin hakkı gasp ediliyor

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, #KayyumDarbedir etiketi ile yayınladığı tweet’inde, “Halkın iradesine ipotek koyan darbeci zihniyet, gece yarısı operasyonlarına devam ediyor. Atanmış askerlerle seçilmişlerin ve halkın hakkı gasp ediliyor” ifadesini kullandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA