GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-05-2020 23:55   Güncelleme : 16-05-2020 23:57

“Bu hatayı bir muhalefet mensubu yapsa, ‘vatan haini’ ilân edilirdi”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un İstanbul’un fethini yanlışlıkla “işgal” kelimesiyle tanımlamasını değerlendirirken, “Bakanın hatasını herhangi bir muhalefet partisinin bir mahalle teşkilatı üyesi bile yapsa, ‘vatan haini’ ilân edilirdi” dedi.

“Bu hatayı bir muhalefet mensubu yapsa, ‘vatan haini’ ilân edilirdi”

Kültür Bakanı, “işgal” hatasını “fetih” ile düzeltti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV’ye verdiği özel röportajda kullandığı “Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u işgal ettikten sonra” ifadesini, daha sonra “Fatih Sultan Mehmet, şehri fethettikten sonra” diyerek düzeltti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV’nin canlı yayınında, “Galata Kulesi’nden bahsetmişken, biraz da onun hikâyesini anlatayım size. Galata Kulesi, dediğim gibi bir Ceneviz kulesi aslında ve Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u işgal ettikten sonra, açıkçası, Fatih Sultan Mehmet Vakfı’nı kuruyor” diye konuştu.

Bakan Ersoy, İstanbul’un fethini “işgal” kelimesiyle tanımladığı cümlesini, aynı yayında “Fatih Sultan Mehmet, şehri fethettikten sonra” şeklinde düzeltti.

Bakan Ersoy’un “işgal” nitelemesi, kamuoyunda büyük tepkiye sebep oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Danışmanı, Basın Müşaviri Vekili Selim Terzi, tepkilere dair haberler üzerine twitter sayfasında yaptığı açıklamada, “Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı canlı yayında ‘fetih’ yerine sehven kullandığı ‘işgal’ kelimesini hemen düzeltmiştir. İçinden geçtiğimiz zorlu günlerde, bu durumu farklı boyuta taşımak doğru değildir” ifadesini kullandı.

“Bu hatayı bir muhalefet partisi mensubu yapsa “vatan haini” ilân edilirdi”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Yazıcı, twitter sayfasında yaptığı değerlendirmede, “işgal” kelimesinin sehven (yanlışlıkla) söylendiğinin anlaşıldığını ancak benzer bir yanlışlığı herhangi bir muhalefet partisi mensubunun yapması halinde aynı toleransın gösterilip gösterilmeyeceğini sorguladı.

Ömer Faruk Yazıcı, mesajında şunları kaydetti:

“Bu tarz ifadeler sehven söylendiyse sonra düzeltilebilir; Sayın Bakan da düzeltmiş; fakat bu durum, herkes için geçerli olmalıdır.

Hâl böyleyken; muhalefetten gelen herhangi bir cümleyi cımbızlayıp, sözde darbe iddiaları ile ülke gündemini “işgal etmek” iki yüzlülük değil midir?

Bu sehven olduğu anlaşılan lafı, iktidar bloğu hariç herhangi bir partinin mahalle teşkilatının bir üyesi dahi söyleseydi; o parti 7/24 linç edilip, “vatan haini” ilân edilirdi!

İktidar yaparsa iyi, doğru, meşru, haklı; muhalefet yaparsa kötü, yanlış, gayr-i meşru, haksız!..”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA