Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-05-2020 01:01   Güncelleme : 17-05-2020 01:41

“Oy oranı yüzde 30’un altına düştü, erken seçim hazırlığı yok”

CHP Konya Milletvekili Abdüllâtif Şener, bireysel gözlemlerine göre iktidarın oy oranının yüzde 30’un altına düştüğü kanaatinde olduğunu, bu sebeple de bir erken seçim hazırlığı içinde olmadığını ifade etti.

“Oy oranı yüzde 30’un altına düştü, erken seçim hazırlığı yok”

CHP Konya Milletvekili Abdüllâtif Şener, Gazeteci Semra Topcu’nun sorularını cevapladı.

“Ben, şu anda Erdoğan’ın kafasında seçim olduğunu düşünmüyorum. Yani bir seçim hazırlığı içerisinde gibi değil” diyen Şener, bu düşüncesine gerekçe olarak, iktidarın oy potansiyelinin çok düşmüş olmasını gösterdi. Eski Maliye Bakanı Şener, bu sonucu nereden çıkardığını da şöyle ifade etti:

“Ben, oylarının yüzde 30’un altında olduğunu zannediyorum. Yani bireysel gözlemlerim onu gösteriyor. Eski havalarını biliyorum, benim olduğum dönemdeki havayı biliyorum, şu andaki Türkiye’deki havayı biliyorum. Vatandaşın içindeyiz; kahvehanede, yolda, sokakta, belli sınırlamalar içerisinde de olsa vatandaş, eğilimini yansıtıyor. Herkes mahvolmuş vaziyette, herkes. Esnaf… Bütün esnaf kapalı. Bu yeni mi başladı, ekonominin çöküşü? Hayır. Bu virüs başlamadan önce başladı. 2018 Ağustos’undan başladı. Hatta daha öncesinden başladı, ağustosta zirve yaptı, 2018’de. Ondan sonra da 2020 Mart ayına kadar ekonomi zaten sürünüyordu.”

Şener, iktidarın henüz virüs salgını yokken Türkiye’de kriz çıkardığını, ekonomik bakımdan kötü günler için ülkeyi hazırlıklı hale getirmenin hükümetin görevi olduğu halde hiçbir hazırlık yapmadığını söyledi. Şener, “Üstelik ‘kefen parası’ denilen, Merkez Bankası’nın 2019, 2020 yedek akçelerini aldınız, har vurup harman savurdunuz, çarçur ettiniz, yok ettiniz ve şimdi ekonomiyi dayanaksız bir halde bu virüs badiresinin içerisine soktunuz” diye konuştu.

“Eskiden ‘sandık, sandık’ diyen Erdoğan, şimdi sandıktan korkuyor”

Şener, “erken seçim hazırlığı yok” sözüne atfen kendisinin gelecek perspektifinin sorulması üzerine de, şöyle konuştu:

“Benim perspektifim yıllıktır. Bir yıl sonra gündem değişebilir, hava değişebilir, bir seçim ortaya çıkabilir; ama şu andaki havaya göre bu bir yıl içerisinde bir seçim hissetmiyorum ben. Ama seçim mutlaka gelecek. Onun için, eleştirilemez hâle getirip kendilerini, yanlışlarının algılanmasını zayıflatmaya çalışıyorlar. ‘Halk, bizim ne yaptığımızı bilmesin’ istiyorlar.”

Ne yaparsa yapsın, bu hükümetin geleceğinin olmadığını, şu anda önünü göremediğini ifade eden Şener, “Seçimden endişe duyuyor. ‘Biz her zaman sandıktan çıktık’ diye yıllardır övünen Erdoğan, şimdi sandıktan çıkan belediyelerin yetkileriyle uğraşıyor. Bu da yetmiyor, artık (muhalefetin) sandıktan çıkma endişesi nedeniyle sandığı mümkün olduğunca ötelemeye çalışıyor. Sandıktan korkuyor. Eskiden ‘sandık, sandık’ diyen Erdoğan, şimdi sandıktan korkuyor. Sandık, en büyük korkusu. Bu korkuyu 31 Mart’ta yaşamıştır. Bundan sonraki her sandık, Erdoğan için bir korku olacaktır, bir kâbusa dönüşecektir. Bunu biliyor” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA