GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-05-2020 03:34   Güncelleme : 18-05-2020 03:48

Davutoğlu, Etik Yasası’na destek verdi, değişiklik teklifine şerh koydu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Siyasî Etik Yasası’nın çıkarılması, Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası’nda değişiklik yapılması teklifini değerlendirdi.

Davutoğlu, Etik Yasası’na destek verdi, değişiklik teklifine şerh koydu

Konu nasıl gündeme geldi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir baskın seçim olması halinde, önceki seçimde İYİ Parti için yaptığı gibi, Gelecek Partisi’ne ve DEVA Partisi’ne, TBMM’de grup kurabilmeleri için milletvekili desteği verebileceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun hamlesine karşı Bahçeli’den 6 maddelik öneri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 15 Temmuz 2020’ye kadar CHP’nin iki partiye milletvekili vermesinin “güçlü ihtimal” olduğunu belirterek, “Fetullah Gülen’i aklama ve kurtarma operasyonu, Memleket Masası’nda ısıtılıp ardından da kamuoyuna takdim ve paylaşımı yapılacaktır” dedi.

Türkiye’nin bu oyuna düşmeyeceğini ifade eden Bahçeli, bunu önlemek için 6 maddelik yasa değişikliği teklifinde bulundu:

Bahçeli, bu değişiklikleri şöyle sıraladı:

- Siyasi Partiler Kanunu hemen değiştirilmelidir.
- Seçim Kanunu'nda düzenlemeler yapılmalıdır.
- TBMM İç Tüzüğü mutlaka yeni baştan gözden geçirilmeli, yeniden yazılmalıdır.
- Milletvekili Dokunulmazlığıyla ilgili beklentiler karşılanmalıdır.
- Siyasi Etik Kanunu çıkarılmalıdır.
- Kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşlarla ilgili kanuni düzenlemeler süratle gerçekleştirilmelidir.

Davutoğlu, bu konuda ne düşünüyor?

Bu konu, Karar gazetesinin YouTube kanalı Karar TV’nin canlı yayınına konuk olan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na soruldu.

Davutoğlu, Karar gazetesi yazarları Ahmet Taşgetiren, Yıldıray Oğur ve Elif Çakır’ın sorularını cevapladı.

“Seçim konusunda ipler Bahçeli’nin elinde gibi gözüküyor”

Davutoğlu, 2017’de referandum, 2018’de genel seçim, 2019’da yerel seçim yapıldığını hatırlatarak, 2020’de tekrar seçimin konuşuluyor olmasının, ülkede bir yönetim problemi olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Davutoğlu, “Yani, ülkede her şey iyi gitseydi, ne Bahçeli böyle bir açıklamada bulunurdu, ne Sayın Kılıçdaroğlu bulunurdu, ne de Sayın Erdoğan bu kadar sessiz kalırdı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim konusunda “Böyle bir ihtimal yok” diyemediğine işaret eden Davutoğlu, “Çünkü daha önce 2018’de bunu söyledi; kısa bir süre sonra Sayın Bahçeli erken seçim çağrısı yapınca uymak zorunda kaldı. İpler, Sayın Devlet Bahçeli’nin elinde gibi gözüküyor bu anlamda; seçime gidip gitmeme konusunda. Sayın Bahçeli, böyle konularda ağırlığını koyarak, fikir beyan ederek, ‘Türk siyasetinin gidişatı benim elimde’ demek istiyor” diye konuştu.

“Biz, seçime kendi tabelamızla girmek için çalışıyoruz”

Kendilerinin hiç kimseden milletvekili talebi olmadığını belirten Davutoğlu, “Sayın Kılıçdaroğlu, kendi şahsî görüşü olarak, parti görüşü olarak veya kendi görüşü olarak bunu dile getirdi” dedi.

Davutoğlu, Gelecek Partisi olarak şu anki hedeflerinin, teşkilatlanmalarını süratle tamamlayıp, hangi tarihte olursa olsun, hiçbir desteğe ihtiyaç ortaya çıkmadan, bir seçime kendi tabelalarıyla girmek olduğunu ifade etti.

Davutoğlu, şu ana kadar 52 il başkanı atadıklarını 157 ilçede atamalar yaptıklarını, korona virüsü salgını şartlarına rağmen kongre şartlarını sağlayan il teşkilatı sayısının 20’yi geçtiğini kaydetti. Davutoğlu, salgın şartları sona erdiğinde kongreleri yapmaya başlayacaklarını söyledi.

“Demokratik bir değişiklik getirirse, kanun değişikliklerini de destekleriz”

Davutoğlu, Bahçeli’nin önerilerini de değerlendirdi.

“Siyasî Etik Yasası” çıkarılmasının, kendisinin de Başbakanlığı döneminde ısrarla ve öncelikli olarak gündeme getirdiği bir konu olduğunu belirten Davutoğlu, “Maalesef, o zaman Başbakanlıktan ayrılma sürecinde de bana karşı kullanılan hususlardan biriydi. Sayın Erdoğan’ı o zaman ikna edememiştik, Siyasî Etik Yasası çıkarılması konusunda. Benim ikna edemediğim bu konuda ümit ederim Sayın Bahçeli, Sayın Erdoğan’ı ikna eder ve Türkiye, Siyasî Etik Yasası ile tanışır ve sağlıklı bir şekilde bunu uygulamaya koyar” diye konuştu.

Davutoğlu, bunun Türk siyaseti için hayatî derecede önemli olduğunu belirterek, bu konuda Bahçeli’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Davutoğlu “Siyasî Partiler Kanunu” ve “Seçim Yasası”nın değiştirilmesi konusunda ise “Bunların da değişmesi lâzım; fakat Sayın Bahçeli, burada detay vermiyor” dedi.

Bu kanunların hangi yönde, nasıl değiştirileceği konusunun önemine işaret eden Davutoğlu, “Bu konuda Sayın Bahçeli, Türkiye’yi daha da otoriterleştirecek, siyasî partilerin kurulmasını veya örgütlenmesini zorlaştırıp kapatılmasını kolaylaştıracak bir yola giderse, bu ‘Eski Türkiye’ dediğimiz tipik vesayet siyasetinin geri dönmesi… Zaten var şu anda, farklı yollarla ama daha ağır bir şekilde otoriterleşmeye gitme yolunda olur” diye konuştu.

Davutoğlu, yapılacak değişikliğin, seçim barajı gibi bir ipoteği, “Demokles’in kılıcı”nı, lider sultasını ortadan kaldırması; siyasî partileri kendi içlerinde rekabete açması, demokratik görüşlerin dile getirilmesine engel olan hususları ortadan kaldırması, örgütlenmede üyelere ve delegelere daha fazla ağırlık vermesi halinde, bu değişikliği de destekleyeceklerini dile getirdi.

“AK Parti’den kopan oylar artık MHP’ye gitmeyecek”

Halihazırda AK Parti ve MHP’nin birlikte Cumhurbaşkanı seçebilecek gücü kaybettiklerini ileri süren Davutoğlu, AK Parti’de ciddi bir erime olduğunu ifade ederek, “Eskiden AK Parti’de oy erirdi ama MHP’ye giderdi. Topladığınızda yine yüzde 50’yi bulabilirdiniz; ama artık AK Parti’den ümidini kesmiş kitleler, MHP’ye gidemeyecekler; çünkü alternatif bir adres var, Gelecek Partisi var” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA