SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-05-2020 12:33

Abdurrahman Dilipak’ın elleri neden bu kadar büyük?

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, ellerinin büyüklüğü konusunda, “Ben marfan sendromuyum. Morfolojik bir yapı farklılığım var benim. Ellerimin, ayaklarımın büyüklüğü de oradan geliyor. Türkiye’nin Meşhur Engellileri diye bir kitap var; orada benden bahseder” dedi.

Abdurrahman Dilipak’ın elleri neden bu kadar büyük?

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, Armağan Çağlayan’ın röportaj programı olan “Gör Beni”de Armağan Çağlayan’ın sorularını cevapladı.

Dilipak: Ben marfan sendromuyum; ellerimin büyüklüğü ondan

Armağan Çağlayan, “Abdurrahman Bey, twitter’da tweet atıyorsunuz. Sonra genel olarak çok fazlaca harf yanlışlıkları yapıyorsunuz. Sonradan kontrol etmediğiniz için mi oluyor bütün bunlar, yoksa..?” diye sordu.

Abdurrahman Dilipak, bu soruya, “Araçta giderken bazen sarsıntıdan oluyor. İkincisi, ellerim çok büyük ve parmaklarım da geniş. Cep telefonundan yazıyorsam, o hata daha fazla olabiliyor. Biraz anatomik bir özellik bu. Ben, basketbol topunu elimle yukarıdan tutabiliyorum. Ayağım 47 numaradır. Yani biraz daha büyük olsa suda yürüyeceğim, keramet zannedecekler. Yani o benim anatomik farklılığımdan kaynaklanan, yaşımdan ve yolculuk sırasında seyahat ederken tuşları doğru vursam da, eğri vurmam gerekiyor. Doğru vursam, birden fazla tuşa baskı yapıyor.” diye karşılık verdi.

Dilipak, Çağlayan’ın, “Az önce siz söylediniz diye söylüyorum; ellerinizin çok büyük olmasıyla ilgili bir sürü espri yapılıyor. Bunlara alınmıyor musunuz?” sorusunu da şöyle cevapladı:

“Onlar bilmiyorlar. “Türkiye’nin Meşhur Engellileri” diye bir kitap var; orada benden bahseder. Ben marfan sendromuyum. Morfolojik bir yapı farklılığım var benim. Kas gücüm ya da görme açılarımla ilgili farklı birtakım özelliklerim var. (Meselâ?) Görme açım çok geniştir. Ya da şınav çekemem, barfiks yapamam. Çok çalıştım ama olmuyor; çünkü kas liflerim uzunmuş. O kadar çalıştım ki judo antrenörü oldum sonunda. Ama benim spor yapmamam gerekiyormuş. Pasif idmanlar, yani eklemlerimi, kaslarımı hareket ettirmem gerekiyormuş. Ama anatomik yapım, performans sporu dedikleri sporlara uygun değil. Marfa sendorumu, morfolojik yapı farklılığı. Ellerimin, ayaklarımın büyüklüğü de oradan geliyor. Acıkma, doyma ya da yorulma algısı bende pek yok. Ya da uyku sorunum yoktur.”

Marfan Sendromu Nedir?

Prof. Dr. Ahmet Akgül’ün verdiği bilgilere göre marfan sendromu:

Marfan Sendromu, kalp-damar, iskelet sistemi ve göz bozuklukları ile kendini gösteren bir hastalıktır. Hastalar uzun boyludur. Hastada bağ dokusu bozuktur. Anne veya babada bu hastalık olduğu zaman çocuğa geçme riski yüksektir. Genetik geçişlidir yani kalıtsal bir hastalıktır. Hastanın ‘Fibrillin-1 veya FBN1' adı verilen gendeki bozukluğu nedeniyle vücuttaki bağ dokusu yapısı etkilenir.

Marfan sendromu, doğuştan gelen bir hastalık olmasına karşın, ergenlik veya genç erişkin döneme kadar tanı konamayabilir. Genelde hastalık, yaşla birlikte ilerler ve bağ dokusunda değişiklikler oldukça belirtiler fark edilir. Sendrom, kas-iskelet sistemi, diş, göz gibi vücudun değişik bölgelerini etkilemesine rağmen, Marfan sendromunda hayatta kalmayı etkileyen başlıca sorunlar kalp-damar sistemine aittir. 

Hastalığın temel belirtileri ise;

- Fiziksel görünüm: Uzun ve ince vücut yapısına sahip olan hastaların kolları, bacakları ve parmakları orantısız ve uzundur. Omurgada eğiklik ve göğüs kemiğinde -iman tahtası- öne doğru çıkıntı olabilir.

- Diş ve kemik sorunları: Damakları normalden yüksek olan bu hastalarda, dişler genelde bir yere toplanmıştır. Düz tabanlık sık gözükür.

- Göz sorunları: Uzağı net görememe (miyop), göz merceğinin olması gereken yerden kayması (lens subluksasyonu) olabilir.

Marfan sendromu hastalarının yaklaşık %90'ında kalp ve damar hastalıkları mevcuttur. Marfan Sendromunda tedavi edilmemiş kalp-damar sorunları hayatın ilk 40 yılındaki en sık ölüm nedeni olmasından dolayı, yaşam süresinin uzaması, bu kalp-damar hastalıklarının kontrol veya önlenmesine bağlıdır.

Damar değişimleri: Kan damarlarının duvarı zayıflar ve genişler. Kalpten çıkan aortanın ilerleyici tarzda esnemesi sonucu aortun yırtılması hastalığın tipik özelliğidir. Aort genişlemesi ve baloncuğun yırtılması, bu sendromun önemini artıran ve hayatı tehdit eden özelliğidir.

Kalp kapak sorunları: Kalbin özellikle mitral kapağı etkilenir ve kapağın düzgün kapanmamasına yol açarak (mitral kapak prolapsusu) kapakta yetersizliğe yol açar.

Kardiyomiyopati: Kalp kasında zamanla gelişen zayıflamadır ve kalp yetersizliği ile sonuçlanabilir.

Aritmi: Kalp ritminde bozulma saptanabilir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
RÖPORTAJLAR
İran'dan ABD'ye rest
İran'dan ABD'ye rest
ARŞİV ARAMA