SİYASET
Giriş Tarihi : 18-05-2020 18:40

“İşgal altındaki Türk yurtlarının bağımsızlığı için mücadele edelim”

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Bir Türk yurdu olan Kırım’ın işgalini tanımadık ve tanımayacağız” dedi.  

“İşgal altındaki Türk yurtlarının bağımsızlığı için mücadele edelim”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, 1944 Kırım Tatar Sürgününün yıl dönümü münasebetiyle yayınladığı mesajda, sürgün sırasında 200 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Bugün de Kırım Türkleri üzerindeki baskının devam ettiğini belirten Destici, “Yeryüzündeki bütün Türkleri, Türk devletlerini, Doğu Türkistan’dan Kırım’a işgal altındaki tüm Türk yurtlarının bağımsızlığına kavuşması için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

18 Mayıs 1944’te sabaha karşı 03.00’de Kırım’da yaşayan Türklerin Stalin’in emriyle SSCB askerleri tarafından evlerinden alınarak, hayvan ve yük taşımakta kullanılan vagonlara bindirildiğini hatırlatan Destici, sürgün hakkında şu bilgileri verdi:

“2. Dünya Savaşı devam ediyordu. Bu nedenle sağlıklı erkekler cephede savaştıkları için neredeyse tamamı kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve savaşamayacak durumdaki hastalardan oluşan yüz binlerce Kırım Türkü, vatandaşı oldukları, askerlik yaptıkları, topraklarını korudukları SSCB tarafından yine SSCB içerisinde Özbekistan, Kazakistan, Sibirya gibi çeşitli bölgelere dağıtıldılar. Yolculuk 20 günden fazla sürdü. 400 binin üzerinde kişinin bindirildiği trenlerde kötü şartlardan dolayı 200 bine yakın insanımız hayatını kaybetti. Sürgün sonrası ulaşılan bölgelerde de Kırım Türkleri köle gibi çalıştırıldılar. Pek çoğu yine içinde bulundukları ağır şartlar sebebiyle hayatlarını kaybettiler. Kırımlılar, vatanlarına ancak 1989’dan sonra dönmeye başlayabildiler. Kırım, 2014 yılında uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Rusya tarafından işgal ve ilhak edildi. Kırım Türklerinin lideri, Kırım halkının ve tüm Türk milliyetçilerinin bayrak ismi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girişi yasaklandı.”

“Katliamın sebep olduğu mağduriyetler giderilemedi”

Bugün halen Kırım’da Türklerin üzerindeki baskıların sürdüğünü belirten Destici, “Kırım’da 1944 yılında 20. yüzyılın en büyük katliamlarından biri yaşandı. Bugün tüm dünya tarafından artık bütün ayrıntıları bilinen ve ‘soykırım’ dışında hiçbir kavramın tarif etmediği yaşananların acıları hiç dinmedi. Yaşananların üzerinde artık hiçbir örtü kalmamasına rağmen tüm dünya, katliamlara, soykırıma, yine öldürülen Türkler olduğu için sessiz kaldı. 1944 yılında yaşanan ‘Kırım Tatar Sürgünü’ olarak tarihe geçen katliamın sebep olduğu mağduriyetler giderilemedi” şeklinde konuştu.

Destici, “Bir Türk yurdu olan Kırım’ın işgalini tanımadık ve tanımayacağız. Yeryüzündeki bütün Türkleri, Türk devletlerini, Doğu Türkistan’dan Kırım’a işgal altındaki tüm Türk yurtlarının bağımsızlığına kavuşması için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.                                          

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA