EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-05-2020 13:23

Çay hasadı için Doğu Karadeniz’e 3 günde 50 bin kişi gelecek

Çay hasadı için Doğu Karadeniz’e 3 günde 50 bin kişi gelecek

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, korona virüsü salgınına karşı alınan tedbirler gereği alınan ‘seyahat kısıtlaması’ engeli kaldırılan çay üreticileri, sabah saatlerinden itibaren memleketlerine dönmeye başladılar. 3 günde yaklaşık 50 bin kişinin gireceği bölgede, üst düzey güvenlik ve sağlık tedbirleri uygulanıyor.

Doğu Karadeniz’deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay üretiminde hasat başladı.

Salgın sebebiyle çay tarımına getirilen yasaklardan dolayı 40 bin yabancı uyruklu işçinin ülkeye giremeyecek olması, büyükşehirlerden gelmek isteyen üreticilerin de şehre girişlerinin yasaklanması sebebiyle çay hasadı için işçi arayışı başlamıştı.

İçişleri, Sağlık, Tarım ve Orman Bakanlıkları koordinesinde 4 ilin valilikleri ve ilgili kuruluşların temsilcilerinin gerçekleştirdiği toplantıların sonucunda çay hasadı için üreticilere izin çıkmıştı.

Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun il sınırlarında üst düzey tedbirler alındı. Şehir girişlerinde takviye polis, jandarma ve sağlık ekipleri görevlendirildi. İl salgın kurullarınca şehir girişinde sağlık kontrolünden geçirilen üreticiler, 1 hafta evlerinde karantinada kalacaklar. Evlerinde kalanların temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grupları’nca karşılanacak. Marketlerden köy ve mahallelere servisler yapılacak.

Doğu Karadeniz’e 3 günde 50 bin çay üreticisi; bunlardan 30 bini ise Rize’ye gelecek. Rize İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri de gelen binlerce üreticiye günde yaklaşık 1700 ‘Covid-19’ testi yapacak.

ÇAYKUR: Acele etmenize gerek yok

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarafından yapılan açıklamada, 81 ilde Ramazan Bayramı boyunca uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından çay üretimi yapan işletmelerin ve müstahsillerin muaf tutulduğu belirtildi.

Açıklamada, “İçişleri Bakanlığının 153 sayılı sokağa çıkma kısıtlaması Genelgesi ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kararı istisnası kapsamında 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde çay mubayaasına ve üretimine devam edilecektir. Üreticilerimizin acele etmeden çaylarını hasat etmeleri rica olunur” denildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA