YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 20-05-2020 17:10   Güncelleme : 20-05-2020 17:12

Tavas - Avdan halkı termik santraline karşı bir araya geldi

Denizli’nin Tavas İlçesine bağlı Avdan Mahallesi’nde yapılması planlanan termik santraline karşı bölgenin sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek Avdan Platformu’nu oluşturdular.

Tavas - Avdan halkı termik santraline karşı bir araya geldi

Avdan Platformu Sözcüsü Mimar Cüneyt Zeytinci, termik santralin, yer altından gökyüzüne kadar yüzlerce kilometrekarelik bir alanda bütün canlılar için çok büyük bir tehdit unsuru olduğunu belirterek, santralin planlanan 2 ünitesi birden çalıştığında, 150 metre uzunluğundaki iki dev bacadan yalnızca bir saatte tam 160 ton atık kül dağılacağını söylüyor.

ÇED raporuna göre termik santralin 30 yıl çalışacağını ancak kül ve atık depolama alanları tamamen temizlense bile, bölgenin işletme kapandıktan tam 60 yıl sonra eski sağlıklı haline kavuşacağını vurgulayan Zeytinci, santralin hayata geçirilmesi halinde bölgedeki binlerce canlı türünün hayatının tehlikeye gireceğini kaydediyor.

Zeytinci, Avdan Termik Santraline karşı yürütülen çalışmalara, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın da destek verdiğini belirterek, tepeden tırnağa bütün yerel yöneticilerin bölge insanı için tek yürek halinde gösterdikleri bu tepkiye, ilgili bakanlık ve Cumhurbaşkanı’nın da duyarsız kalmayacağı inancını ve umudunu taşıdıklarını dile getiriyor.

Bölgede yapılması planlanan Avdan termik santralinin ÇED raporu, ilgili bakanlıkta onay sürecine alınınca, sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek Avdan Platformu’nu oluşturdular.

Platform, şu üyelerden oluşuyor:

TMMOB’nin Denizli’deki bütün bileşenleri, Denizli Barosu, Türk Tabipler Birliği Denizli Şubesi, Denizli Yeni Medya Yayıncılar Derneği, Büyük Menderes İnisiyatifi, Türkiye Ormancılar Derneği Denizli Temsilciliği, Kaledavaz Kalkınma ve Dayanışma Vakfı, Kızılcabölüklüler Koruma Dayanışma Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı, Doğa ve Çevre Vakfı, Tavas Ziraat Odası, Kale Ziraat Odası.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA