GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-05-2020 23:11   Güncelleme : 21-05-2020 23:22

“Cami hoparlörlerinden müzik yayını” soruşturmasında 1 gözaltı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Müftülüğün merkezî ses sistemini sabote ederek şehirde bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapanlar ile eylemi övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunanlar hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, Banu Ö.’nün gözaltına alındığını bildirdi.

“Cami hoparlörlerinden müzik yayını” soruşturmasında 1 gözaltı

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturmada bir danışmanlık şirketinde yönetici olarak görev yapan Banu Ö., Türk Ceza Kanunu’nun 216/3 maddesi kapsamında ‘Dinî değerleri alenen aşağılamak’ suçundan gözaltına alınmıştır” denildi.

Aynı soruşturma kapsamında 1 kişinin daha gözaltına alındığı ve bu kişinin adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

İzmir’deki bazı camilerin hoparlörlerinden dün müzik yayını yapılmıştı. Müftülükten yapılan açıklamada, yayının, merkezî sistemin frekansına korsan şekilde müdahil olanlarca yapıldığı belirtilmiş, konu hakkında inceleme başlatıldığı ve suç duyurusunda bulunulduğunu bildirmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da eylemi gerçekleştiren ve eyleme dair videoları övücü ifadelerle sosyal medya sayfalarından paylaşanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

İzmir İl Müftülüğü de, tedbir amacıyla İzmir’de merkezî ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verildiğini bildirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA