GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-05-2020 00:55   Güncelleme : 22-05-2020 01:03

“Onlar, aç kalmalarına rağmen Mescid-i Aksa’da nöbet tutuyorlar”

Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammed Demirci, Kudüs’te harabe halindeki bir evde yaşayan Kudüslü yaşlı bir Müslüman’ın, Türkiye’den yardım amacıyla Kudüs’e giden bir hayırseverin Türkiye’den geldiğini öğrendiğinde mutluluktan secdeye kapandığını söyledi. Demirci, evde yiyecek iki tane zeytin bile olmamasına rağmen, o yaşlı Müslüman’ın, “Sizin buraya gelmeniz her şeyden önemli” diyerek, başka yardım istemediğini söylediğini anlattı.

“Onlar, aç kalmalarına rağmen Mescid-i Aksa’da nöbet tutuyorlar”

Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammed Demirci, “İşin Aslı” programında Hasan Basri Akdemir’in sorularını cevapladı.

Muhammed Demirci, 12 yıl önce 2008’de kurulmuş olan derneklerinin, işgal altındaki Mescid-i Aksa’yı bu işgalden kurtarma faaliyetleri içerisinde yer aldığını söyledi.

Demirci, dernek olarak hem insanları Kudüs ve Mescid-i Aksa konusunda bilinçlendirmek, hem de Kudüs’te yaşayan 350 bin Müslüman’a destek olmak amacıyla sosyal yardım faaliyetlerinde bulunduklarını, bölgedeki Osmanlı mirasını korumak için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Demirci, geçmiş yıllarda kendilerinin yalnız bırakıldıkları düşüncesiyle dünya Müslümanlarından uzak duran Kudüslü Müslümanların, Türkiye’den gide kafileler ve yardımlar sonucunda artık Türkiye’nin Kudüs, Kudüs’ün de Türkiye için önemi konusunda daha duyarlı hale geldiklerini ifade etti.

Demirci, “Türkiye sıkıntılı bir duruma düştüğünde, Kudüslülerin tamamı Türkiye için ayağa kalkıyorlar, Türkiye için dua ediyorlar. Mescid-i Aksa’nın bereketini buraya taşımaya çalışıyorlar” dedi.

Muhammed Demirci, kendilerinin de dernek olarak Kudüs meselesini dünya Müslümanlarının ortak meselesi haline getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Mescid-i Aksa’nın sadece bazı özel günlerde veya sıkıntı yaşandığında değil sürekli savunulması gerektiğini vurgulayan Demirci, 350 bin Kudüslü Müslüman’ın %86’sının yoksulluk sınırının altında yaşadığını ve bütün Müslümanların bu konuda duyarlı olmaları gerektiğini dile getirdi.

Kudüse ve oradaki Müslümanlara zarar verenlerin yaptıklarından çok, dünya Müslümanlarının bu durum karşısında ne yaptıklarının önemli olduğunun altını çizen Demirci, “Mescid-i Aksa’nın kurtuluşunun, Müslüman fertlerden başlayan bir kurtuluş olması gerekiyor. Biz başlatacağız Mescid-i Aksa’nın kurtuluşunu” dedi.

Demirci, her Müslüman’ın, önce Mescid-i Aksa’nın önemini kavraması gerektiğini, daha sonra da bunu yakın çevresine anlatması gerektiğini; bu şuurlanmanın Mescid-i Aksa’yı kurtaracağını ifade etti. Demirci, Selâhaddin Eyyubî’nin yeniden gelip Kudüs’ü kurtarmayacağını, Kudüs’ü kurtarmak için her Müslüman’ın bir Selâhaddin Eyyubî olması gerektiğini dile getirdi.

Mescid-i Aksa’nın etrafında nöbet tutan Müslümanların, duvarları 2-3 santimetre küf tutmuş, kokudan girilmeyecek derecede rutubetli, tavanları su sızdıran, ‘ev demeye bin şahit isteyen’ harap olmuş evlerde yaşadıklarına işaret eden Demirci, onlara derhal yardım edilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’den yardım amacıyla giden bir hayırseverin anlattıklarını nakleden Demirci, sağlam kalmış hiçbir şeyin bulunmadığı bir evde yaşayan yaşlı bir Kudüslü Müslüman’ın, ziyarete gelen kişinin Türkiye’den geldiğini öğrendiğinde mutluluktan secdeye kapandığını söyledi. Demirci, evde hiç yiyecek olmamasına rağmen, o yaşlı Müslüman’ın, “Sizin buraya gelmeniz her şeyden önemli” diyerek, başka yardım istemediğini söylediğini anlattı.

Muhammed Demirci, bu şartlarda yaşayan insanların, evlerini ısrarla satın almak isteyen Yahudilere satmaları halinde on binlerce dolar elde edebilecekleri halde, Kudüs’teki Müslüman varlığını sürdürmek için, açlık pahasına o şartlarda yaşamayı tercih ettiklerini ifade etti.

Demirci, Kudüslü Müslümanlara yardım etmek, zekâtlarını iletmek veya bağışta bulunmak isteyenlerin, derneklerinin web sitesi üzerinden kendilerine ulaşabileceklerini söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA