GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-05-2020 03:17   Güncelleme : 22-05-2020 04:02

Karamollaoğlu: İktidar, seçime müdahale edecek

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, iktidarın geçen seçimlerde seçime müdahale ettiğini, önümüzdeki seçimde de müdahale edeceğini, seçim kanununu bu sebeple değiştirmek istediğini söyledi.

Karamollaoğlu: İktidar, seçime müdahale edecek

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Sözcü TV’nin yayınına konuk olarak Gazeteci Nevşin Mengü’nün sorularını cevapladı.

“Liderlerin bir araya gelmesi gerilimi düşürür”

Karamollaoğlu, 19 Mayıs’ta yayınladığı video mesajında siyasî partilerin liderlerinin bir araya gelmesi çağrısına dair bir soru üzerine, toplumda gerilimin giderek yükseldiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Şu olacaktır diye düşünmüyorum: Partilerin liderleri bir araya gelecekler, bir konuda hemfikir olacaklar. Yoo, onu sağlamak mümkün olmayabilir; çünkü herkes farklı açıdan bakıyor; ama bir araya gelmenin toplumda oluşturacağı bir müspet etki var. Bunu görmemiz icap eder.”

Karamollaoğlu, “Bir erken seçim olasılığı görüyor musunuz?” sorusuna karşılık, “Şu anda ben görmüyorum” dedi.

Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Seçime müdahale edecekler”

“Bir defa, bir seçime gidilecekse, bugünkü kanunlarla gitmek istemiyor, iktidar da, ortağı da. Bu ne demektir? Aslında seçmen oyunu menfi (olumsuz) etkileyecek birtakım adımlar atacaklar. Öyle usuller koyacaklar ki, bundan sadece iktidar mensupları faydalanacaklar. Ben, bu getirilen yeni kanun tekliflerinin hukukun üstünlüğünü korumak, seçimlerin daha sağlıklı yapılmasını sağlamak için yapıldığı kanaatinde değilim. Tam tersi, üçkâğıtçılığa fırsat vermek için yapılan bir değişiklik olacak. Açıkça söylüyorum ben. İktidarda bulunanlar, bu müdahaleyi rahatlıkla yapabilecekler. Hele de meselâ işte elektronik ortamda oy kullanma gibi konular da gündeme geliyor; öyle bir şey olursa, ömrübillah, Türkiye’de iktidara gelen bir parti, bir daha iktidardan gitmez. Hele de AK Parti, hiç gitmez.”

Karamollaoğlu, “iktidar oy mu çalacak diyorsunuz?” sorusuna da, “Şimdi ifadeyi siz bu şekilde koyduğunuz takdirde kavga çıkıyor. Ben diyorum ki, ‘seçimlere müdahale edecekler.’ Nasıl anlarsanız anlayın. Oylara müdahale edecekler. Neden, ‘edecekler’ diye bir kanaatim var? Çünkü geçen seçimde, hem genel seçimde hem de mahallî seçimlerde müdahale ettiler. Sandık başında insanlarımızı katlettiler. Bizim adaylarımız tehdit edildi, çekilmeleri için ve sandıklara da müdahale edildi. Biz bunu görüyoruz. Siz şimdi ifadeyi öyle kullandığınız takdirde kavga çıkar. Ben öyle demiyorum; müdahale edecekler.”

Karamollaoğlu, “Müdahale edilen sandıklarla ilgili siz yasal başvuruda bulunmuş muydunuz? Yani yargıya gittiniz mi?” sorusu üzerine de, “Yani bu dediğim, katliam meydana gelince gidildi. Öbürüne gidilmedi. Nasıl gideceksiniz ki? Şahsen çağırıyor, diyor ki ‘(aday) olma, çekil.’ Baskı yapıyor. Tabii, o da çıkacak diyecek ki, ‘Ne baskısı yahu? Ben oturdum konuştum.’ Ne diyeceksiniz?” diye konuştu.

Nevşin Mengü’nün, “O zaman Temel Bey, o zaman Türkiye’de seçim yapmanın da bir anlamı yok” değerlendirmesi üzerine Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Batıda edemedikleri için doğu ve güneydoğuda müdahale ediyorlar”

“Şöyle: Bu, müdahaleye müsait olan ortamlarda yapılıyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da. Özellikle. Belirterek söylüyorum; ama buna rağmen de halk, belli bir ölçüde de direniyor. Siz bu müdahaleyi İstanbul’da, Ankara’da, şehir içinde kolay kolay yapamazsınız. İzmir’de yapamazsınız. Yani bunun belli yerlerde yapılmasının önü açılıyor; ama Allah’tan, şu anda nüfusun, şimdilik bir güvence vesilesi sayılabilir, nüfusun yoğunluğu batıda olduğu için, yüzde 20’si İstanbul’da, böyle olduğu için, buralara müdahale de o kadar kolay olmadığı için, bundan dolayı da buralarda bu müdahaleler olmaz. Olması neredeyse imkânsız gibidir. Kavga çıkar. İstanbul valisini çağırıp da bunu söylemesi mümkün değil; ama doğuda söyler. Söyleniyor da zaten.

“İktidar, HDP’nin baraj altında kalmasını istemiyor.”

Karamollaoğlu, “O zaman, önümüdeki seçimde, artık erken seçim mi olur, zamanında mı olur, ne olur, sizin anlattıklarınızdan şu sonuç çıkıyor: HDP’nin durumu kritik olacak o zaman” sorusu da şu cevabı verdi:

“Şöyle yalnız: Bu iktidar, HDP’nin baraj altında kalmasını istemiyor; çünkü eğer HDP seçimden çekilse, baraj altında kalsa, bu en çok muhalefete yarayacak, o bölgelerde özellikle. Onun için bu noktada iktidar, kendisi bir tahterevallide oynar gibi… Nasıl oynayacağını tam bilemiyor. Hem yok olmasını istiyor, hem de yok olduğu takdirde kendisinin bundan istifade edemeyeceği endişesini taşıdığı için, var olmasının da sınırda devam etmesine rıza gösteriyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA