GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-05-2020 21:41

Prof. Kaboğlu: Erdoğan erken seçim kararı alırsa aday olamaz

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Özden Kaboğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın erken seçim kararı alması halinde, Anayasaya göre Cumhurbaşkanlığına aday olamayacağını iddia etti.

Prof. Kaboğlu: Erdoğan erken seçim kararı alırsa aday olamaz

CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi, Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Özden Kaboğlu, twitter sayfasında yayınladığı mesajında, erken seçim üzerine konuşanların, önce Anayasayı okumaları gerektiğini belirtti.

Anayasanın 101. Maddesinde “Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir” hükmünün, 116. Maddesinde de “Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir” hükmünün yer aldığını kaydetti.

Prof. Kaboğlu, “Bu nedenle, yenilemeye Cumhurbaşkanı karar verirse, bir kez daha aday olamaz. TBMM’nin kararı için ise, 360 oya gerek var. Cumhur İttifakı’nın toplam oyu ise bu sayının çok altında. Bu nedenle erken seçimi üzerine konuşanlar, önce Anayasa’yı okumalı” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA