GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-05-2020 23:53

Kulislerde “parlamenter sisteme dönüş” rivayetleri

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat ve Gazeteci Özlem Gürses, siyasî kulislerde “Başbakanlık” makamının yeniden hayata geçirileceğine dair rivayetler dolaştığını naklettiler.

Kulislerde “parlamenter sisteme dönüş” rivayetleri

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, twitter sayfasında yayınladığı mesajında şunları yazdı:

“Hadi gel de uyu! Koskoca duayen siyasetçi, gecenin bir yarısı aradı ve, ‘Sence başbakan kim olacak?’ dedi. ‘Hayrola, ne oluyor?’ dedim; ‘Sen bilirsin böyle şeyleri’ dedi. Ben ne mi dedim? Daha Ramazan bitmedi dedim.”

Gazeteci Özlem Gürses ise, şunları kaydetti:

“Bir haftadır Ankara’daydım... Sorduklarımdan, dinlediklerimden anladığım şu: Çok da uzak olmayan bir takvimde kimin cumhurbaşkanı olacağından daha fazla kimin başbakan olacağını konuşacağız... Olası adaylara o gözle bakmakta fayda var...”

“İktidar, bir başbakanlık ihdasıyla seçime gidebilir”

Gazeteci Celâl Kazdağlı, 5 Aralık 2019’da TV5’de yayınlanan “Perde Arkası” programında, bu konuda şunları söylemişti:

“Muhtemelen bu olası gelişmelere karşı hazırlık içerisindedirler. Ellerinde iktidar gücü olduğu için pek çok şey yapma imkânına sahipler. Öncelikle, kurulacak olan iki partinin boşa düşmesi için tedbir arayışında olacaklardır, seçim öncesi onları boşa çıkartmak için. İşte Cem Uzan’ın yeniden siyasete giriyor olması, belki de bunlar için bir araç olarak kullanılacaktır. Son açıklamasıyla Devlet Bahçeli’nin, ‘af teklifimizi geri çektik’ dedi, bu sanki MHP ile AK Parti arasında bir ayrışmaya giden ilk işaretmiş gibi de duruyor. Kürtlere yönelik bir açılım yapabilmesi için MHP ile olan bağını zayıflatmak istiyor. Öyle anlaşılıyor. AK Parti, buradan bir açılım gerçekleştirebilir. Belki sürpriz bir şekilde bir başbakanlık ihdasıyla parlamenter sisteme dönüşün işaretini vererek, öyle bir seçime gidebilir. Cumhurbaşkanı kararnamesi ile bir başbakanlık ihdas edilir, arkasından zaten Meclis, o Anayasa değişikliğini çok hızla yapabilir. Yarı başkanlık sistemi gibi bir model gündeme gelebilir. Bu tür şeyler deneyecektir. Bunlardan hangisi işe yaracak ise o anki kamuoyu yoklamalarına göre, bunları yapabilir. Toparlayabilir mi? Toparlayabilir. Öyle bir ihtimal var; çünkü muhalefetin derlenmesi, toparlanması ve iktidarı devralacak bir görüntüyü ortaya koyması gerekiyor, halkın desteğini alabilmesi için.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA