GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-05-2020 21:38

29 Mayıs’tan itibaren camiler kısmen ibadete açılacak

Korona Virüsü salgını sebebiyle bir süredir ibadete kapalı olan camiler, 29 Mayıs’tan itibaren, tıbbî maske takılması şartıyla öğlen, ikindi ve cuma namazları için ibadete açılacak.

29 Mayıs’tan itibaren camiler kısmen ibadete açılacak

Ramazan Bayramı, bu yıl Korona Virüsü salgını sebebiyle bütün şehirlerde sokağa çıkma kısıtlaması içinde idrak edilecek. Arife günü başlayan sokağa çıkma yasağı, bayram boyunca devam edecek.

Camiler, kısmen ibadete açılıyor

Hükümetin aldığı karara göre, 29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte, öncelikle valilikler ve müftülükler tarafından belirlenen şartlara uygun camilerden başlanarak, camiler kısmen ibadete açılacak. Camilerde bir süre sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınacak, diğer vakitlerde bireysel ibadet uygulaması devam edecek.

Bayramın birinci günü olan 24 Mayıs Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlar, sokağa çıkabilecekler. Bu hafta çarşamba ve cuma günleri gençler için de yasağı esnetme uygulaması devam edecek.

15 şehir için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması, 15 gün süreyle uzatıldı.

Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşler, belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde haziran ayı itibarıyla yeniden başlayacak. Aynı şekilde açık cezaevlerinde olup da salgın sebebiyle izne gönderilmiş bulunan 60 bin mahkumun mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatıldı.

Eğitim-öğretim yılı sona erdirildi

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların eğitim-öğretim yılı sona erdirilmişti.

Yeni eğitim-öğretim yılı önümüzdeki eylül ayında başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığının yaz aylarındaki kurs ve benzeri faaliyetleri ise kendi takviminde devam edecek.

Kreşler ve gündüz bakımevleri, 15 Haziran’da faaliyete geçecek.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA