GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-05-2020 14:27

Hava ve demir yolu ulaşımında bilet satışları başladı

Korona Virüsü salgını sebebiyle faaliyetleri durdurulan demir yollarında 28 Mayıs’ta başlayacak konvansiyonel ve Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri için bugün bilet satışı başladı. Biletleri daha önce satışa sunulan hava yolu sektöründe seferlerin 4 Haziran’dan itibaren başlaması planlanıyor.

Hava ve demir yolu ulaşımında bilet satışları başladı

Korona Virüsü salgınının yavaş yavaş gerilemeye başlaması dolayısıyla Ramazan Bayramı’ndan sonra ulaşımda normalleşme adımları atılacak.

Biletleri daha önce satışa çıkarılan hava yolu sektöründe seferlerin 4 Haziran’dan itibaren başlaması planlanıyor. İlk aşamada iç hat, daha sonra da dış hatlarda uçak seferlerinin başlaması bekleniyor.

Demir yolunda biletler satışa çıktı

Demir yolu sektöründe ise konvansiyonel ve YHT hatlarında 28 Mayıs itibarıyla başlaması planlanan seferler için hazırlıklar sürdürülüyor. Bu tarih itibarıyla yapılacak tren seferleri için biletler bugün satışa sunuldu.

Normalleşme sürecinde YHT’ler 28 Mayıs’tan itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak.

Tren biletleri öncelikle temassız olarak mobil uygulama/internet sitesinden ya da gişelerden satın alınabilecek. Çağrı merkezi ve acentelerden bilet satışı yapılmayacak.

Marmaray ve Başkentray gibi şehir içi hatlarında bu süreçte seferler durdurulmadı. Sefer sayılarının yavaş yavaş artırılması öngörülüyor.

Hem hava hem de demir yolunda bilet satışı işlemleri, yolcuların salgına dair sağlık durumlarını tetkik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden Hayat Eve Sığar (HES) koduyla gerçekleştirilecek. Giriş çıkış yasağı olan iller için ise “seyahat izin belgesi” alınması da gerekiyor.

HES kodu alamayanlara bilet satışı yapılmayacak

Sağlık otoritelerinin seyahat engeli koyduğu veya HES kodu alamayan kişilere bilet satışı yapılmayacak. YHT seferleri, sosyal mesafe kurallarına ve tecride dikkat ederek başlatılacak.

Demir yollarında ilk olarak tren içinde sosyal mesafeye uygun tedbirler alınacak, yolcu treni bilet satışlarında da sosyal mesafeye uygun yüzde 50 kapasite oranında ve koltuk atlayarak çapraz düzende bilet satışı yapılacak.

Normalleşme sürecinde havalimanları için “uçulabilir sertifikası” düzenlenecek. Sertifikasyon programı kapsamında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce bilgilendirme ve denetimler yapılacak, şartları karşılayan havalimanlarına bakanlık tarafından sertifika verilecek.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA