SİYASET
Giriş Tarihi : 26-05-2020 22:55   Güncelleme : 26-05-2020 23:22

Karamollaoğlu: En çok toplantıyı salgın sürecinde yaptık

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, salgın sürecinin mahrumiyetlerine karşılık birtakım olumlu gelişmelere de vesile olduğunu belirterek, “Bu dönemde yaptığımız toplantı kadar başka bir dönemde ben toplantı yaptığımıza hiç şahit olmadım” dedi.

Karamollaoğlu: En çok toplantıyı salgın sürecinde yaptık

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisi tarafından yayınlanan “Bayram Özel” programında vatandaşlara ve parti teşkilatlarına hitap etti.

Karamollaoğlu, Korona Virüsü salgınında zor günlerin geçirildiğini ancak vatandaşların salgına karşı gerekli tedbirleri almaları ve alınan kararlara da uymalarının toplum sağlığı bakımından çok büyük önem taşıdığını ifade etti.

Salgın sebebiyle Cuma namazlarının camilerde kılınamayışına işaret eden Karamollaoğlu, “Bu tip salgınların olduğu dönemlerde özellikle de İslâm âlemi, birtakım kuralların, kaidelerin konulmasına ve o kurallara uyulmasına çok büyük önem atfetmişler” dedi.

Karamollaoğlu, toplumun büyük kısmının bu kurallara uyduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Salgın sürecinde birtakım mahrumiyetler yaşandığını belirten Karamollaoğlu, ancak teknolojinin sağladığı imkânla birlikte bu sürecin avantajlarına da işaret etti.

Karamollaoğlu, Şunu hemen ifade edeyim; bu dönemde yaptığımız toplantı kadar başka bir dönemde ben toplantı yaptığımıza hiç şahit olmadım. Neredeyse her gün, ya bir ilimizde, ya genel merkezimizin organize etmiş olduğu birtakım faaliyetlerde teşkilat mensuplarımızla bir araya geldik. İl Başkanlarımız, Genel İdare Kurulu Üyelerimiz, zaman içinde bölgeler bazında ilçelerimizle bir araya gelmelerimiz, şimdi yaptığımız toplantılar gibi toplantılar, aslında bizim bu teknolojiden ne kadar çok istifade ettiğimizin en güzel ifadesi” diye konuştu.

Saadet Partisi’nin, bütün insanlığın saadeti için çalışan tek siyasî parti olduğunu belirten Karamollaoğlu, en önemli prensiplerinin, problemleri savaşarak değil barış içinde; kavga ederek değil, gerektiğinde bir masa etrafına oturup diyalog yoluyla çözmek olduğunu söyledi.

Bu çerçevede önem verdikleri temel bir ilkenin, hakkı üstün tutmak için gayret etmek olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, bunun sağlanabilmesi için gerekli şartları şöyle sıraladı:

* Dünyada sömürü olmamalı * Adil bir paylaşım olmalı * Çifte standart olmamalı * Adalet olmalı * Kimse tekebbür sahibi olmamalı * Eşitlik olmalı * Baskı ve tahakküm olmamalı *

Karamollaoğlu, Birleşmiş Milletler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Lahey Adalet Divanı gibi kurumların bu şartları hayata geçirmeleri gerektiğini ancak bunu yapmadıklarını ifade etti.

Karamollaoğlu, dünyada gerçek anlamda bir demokrasi olmadığını, bunun da Filistin’de, Keşmir’de, Çin’de (Doğu Türkistan), Arakan’da yaşanan zulümlerde görüldüğünü kaydetti.

“Maneviyat bizim temelimizdir, ruhumuzdur, inancımızdır” diyen Karamollaoğlu, yüksek seviyede maneviyata sahip olmayan bir insanın büyük hamlelere ve icraatlara imza atabilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Karamollaoğlu, Hz. Muhammed’in, Hadis-i Şeriflerinde, “Ben, güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildim” ve “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” dediğini hatırlattı ve adalet sağlanmadan hiçbir yerde huzurun ve barışın olamayacağını vurguladı.

Bütün dünyaya barışın ve huzurun gelebilmesi için şahsiyetli bir dış politika anlayışını prensip olarak belirlemiş bir anlayışa sahip olduklarını dile getiren Karamollaoğlu, ezilen ve sömürülen toplulukların bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

Karamollaoğlu, önce Türkiye’de barış ve huzurun tesis edilmesi gerektiğini, bunun için de insanların ötekileştirilmemesi, farklı düşüncelere sahip insanların da dinlenmesi gerektiğini ifade etti.

Bu ülkede yapılacak ilk işin adaleti tesis etmek olduğunu belirten Karamollaoğlu, herkes için ifade ve inanç özgürlüğünün sağlanması gerektiğini vurguladı. Karamollaoğlu, “Adalet, mülkün temelidir. ‘Mülk’ dediğimiz, devletin temelidir. Adil olmayan bir ülkede zulüm vardır. Eğer bir insan, hapishanede 3 sene, 4 sene tutuluyor da kendisinin neden, neyle itham edildiğini bilmiyorsa, o ülkede zulüm var demektir” diye konuştu.

Karamollaoğlu, Türkiye’nin bir yatırım ve üretim hamlesine ihtiyacı olduğunu, bu hamlenin başında gıda üretimi geldiğini, bu sebeple de öncelikli yatırımın tarım ve hayvancılık alanında yapılması gerektiğini ifade etti.

Karamollaoğlu, Türkiye’de bugün 200’den fazla üniversite olduğunu, bu üniversitelerde 8 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, “Almanya’nın bizim kadar nüfusu var, 1,8 milyon öğrencisi var. Bu üniversiteler ne için kurulmuş? ‘İnsanların hayata atılma yaşını biraz daha ileriye atalım’ diye. Kapasak deseniz, kapatamazsınız. O zaman biz, bütün bu üniversiteleri kümeleştireceğiz. 15,20, bilemedin 30 üniversiteden meydana gelen kümeler, her biri kendi sahasında uzman olacak, dünyaya önderlik edecek bir yapıya kavuşacak” diye konuştu.

Siyasî Partiler içinde en güçlü teşkilat yapısına Saadet Partisi’nin sahip olduğunu belirten Karamollaoğlu, halkın Saadet Partisi politikalarına ikna edilmesi için bütün teşkilatların seferber edilmesini istedi.

Karamollaoğlu, daha sonra Millî Görüş Lideri Necmettin Erbakan’ın, önüne çıkarılan çeşitli engellere rağmen, ülkesi için nasıl mücadele ettiğini anlattı. Karamollaoğlu, “Bakın, Hoca’mız, her kendisine takılan çelmeden sonra düşüyor, ayağa kalkıyor, aynı noktadan çalışmaya başlıyor, sonunda Başbakan oluyor” dedi.

Necmettin Erbakan’ın, Saadet Partisi Genel Başkanı olarak hayata gözlerini kapadığını ve kendilerine bir miras bıraktığını ifade eden Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz, şimdi onun yolundan gidiyoruz. Düştüğümüz yerden yeniden kalkıp koşmayı, biz ondan öğrendik ve hiçbir zaman pes etmemeyi… Hak, her zaman üstündür. Bugün ben sağlayamayabilirim bu şartları; ama benim arkamdan gelecekler sağlayacak. Kim sağlarsa o kazanır. Milletin gönlünü almak mecburiyetindeyiz. Herkese el uzatmak mecburiyetindeyiz. Bu ülke hepimizin. Şu anda bize kızanların da, bizimle beraber hareket edenlerin de. Mesuliyet nerede? Mesuliyet, gerçekleri görenlerde. Kim onlar? Bizim kadrolarımızdaki kardeşlerimiz. Biz ayağa kalkacağız. Biz gayret göstereceğiz. Biz fedakârlıkta bulunacağız.”

Karamollaoğlu, üzerlerine düşen görevi hakkıyla yerine getirmeleri halinde, Saadet Partisi’nin ilk seçimde iktidar olacağını söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA