SİYASET
Giriş Tarihi : 27-05-2020 01:13   Güncelleme : 27-05-2020 01:14

“AK Parti-CHP koalisyon hükümeti kurulabilseydi iyi olurdu”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinin ardından başlatılan koalisyon görüşmeleri hakkında, “O koalisyon hükümeti kurulabilseydi iyi olurdu; ama kurulamamış olması biraz psikolojik ortamla ilgiliydi” dedi.

“AK Parti-CHP koalisyon hükümeti kurulabilseydi iyi olurdu”

64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Başbakanı, Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Halk TV’de yayınlanan “Bayram Sohbeti” programına konuk olarak, Gazeteci Özlem Gürses’in sorularını cevapladı.

“Benden kukla bir başbakan çıkmadı”

Siyasete bir mevki ya da makam için girmediğini, bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bildiğini belirten Davutoğlu, bu konuda şu açıklamalarda bulundu:

“Defalarca teklif edildi, hepsini reddettim. Sayın Erdoğan ve Sayın Gül ile kurucu olmayı teklif ettiğinde, “Ben ilim adamıyım. Yeni nesiller yetiştirmeyi düşünüyorum dedim. İhtiyacınız olursa her zaman yanınızda olurum dedim. Nitekim baş danışmanlığı o yüzden kabul ettim. 2007’de ben ayrılıyordum. Sayın Erdoğan, ‘Milletvekili olun. Arkasından bakan olacaksınız; çünkü Sayın Abdullah Gül cumhurbaşkanı olacak’ dedi.

2008 başında ayrılma planları yaparken, parti kapatma davası açıldı ve o zaman ben, Sayın Erdoğan’a dedim ki, bu Türk demokrasine açılan bir dava. Sonuna kadar yanınızdayım ve ne görev verirseniz buradayım dedim. Siyasete bir hırsla girmiş değilim. Bazıları beni hırsla, Erdoğan ile yarışmış biri olarak görürler. Hiç yarışmadım ama şunu da hiç yapmadım: Benden kukla bir başbakan çıkmadı. Ben ilim adamıyım. Bir bilgi birikimi ışığında bir duruşum var.”

“Erdoğan’ın alamadığı randevuyu almam rahatsızlık doğurdu”

Davutoğlu, “Başbakanlık görevinden sonra ABD’ye, Rusya’ya başbakan olarak gitmedim ben. 1 Kasım seçimlerini arkada bırakınca, Erdoğan’ın ABD’de alamadığı randevuyu almam bir rahatsızlık doğurdu” dedi.

Bu ülkede, Torosların bir köyünde doğmuş bir Türkmen çocuğu olduğunu vurgulayan Davutoğlu, başka bir yere ait olmadığını, hiçbir kişiye kayıtsız şartsız itaatinin de olmadığını belirtti.

İtaatinin ve bağlılığının bu ülkeye olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Bir tek kişi çıksın, benim irtibatımı bulsun” dedi.

Bir takım çevrelerin kendisi için “Amerika’nın istediği adam” nitelendirmesinde bulunmaya kalktıklarını dile getiren Davutoğlu, 1Mart Tezkeresi’ne karşı çıktığını hatırlatarak şunları söyledi:

“İşin ilginç tarafı, 1 Mart tezkeresi öncesi benim tutumum belliydi. Amerikan askerlerinin Türkiye’ye girmesini ve Türkiye üzerinden Irak’a saldırmasını doğru görmedim. O zaman baş danışmandım ve bu durumu bir gazete üzerinden ifade ettim. En dost ülke olsa bile böylesi bir yabancı askerin ülkeye girmesini doğru görmem ben.

1 Mart tezkeresi TBMM’de geçmeyince ‘amiral gemisi’ denilen gazetenin baş yazarı doğrudan beni hedef gösterdi. Ben Meclis’in iradesine karışmam. Ben baş danışmanım. Sayın Erdoğan’a ve Sayın Gül’e hem bir dost, hem de danışman olarak Türkiye’nin Birleşmiş Milletler kararı olmadan herhangi bir ülkeye tek taraflı olarak Amerika’nın veya başka bir gücün destekçisi olarak girmesini doğru görmedim.”

“Erdoğan ABD’ye gidince dünya lideri, ben gidince ABD ajanı”

Davutoğlu, “Sayın Erdoğan ABD’ye giderse ‘dünya lideri’, ben gidersem ‘Amerikan ajanı’ veya FETÖ’cü veya başka bir şey. Kaldı ki FETÖ zaten bana yaklaşamaz. Bu suçlamaların hiçbiri biz de tutmaz” dedi.

“Başkanlık sistemi, otokrasiyi getirecek bir sistemdir”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne dair eleştirilerini de dile getiren Davutoğlu, bu sistemin demokratik kriterler açısından noksan olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Eski sistem de noksandı. Eski sisteme dönmek değildir bizim niyetimiz; ama bu sistem, her an otokrasiyi getirecek bir sistemdir” dedi.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı kararlarının niteliğinin, Meclis’in rolünün giderek azalmasının, bir partinin genel başkanının aynı zamanda cumhurbaşkanı olmasının, o genel başkanın meclis aritmetiğini ipotek altına almasına yol açtığını dile getirdi.

7 Haziran seçimleri

7 Haziran seçimlerinde AK Parti çoğunluğu elde edemeyince Meclis’te büyük bir şok yaşandığını ifade eden Davutoğlu, bu ülkeyi bir gün bile hükümetsiz bırakmayacaklarını söylediğini hatırlattı.

Davutoğlu, koalisyon teşebbüsleri konusunda şu açıklamada bulundu:

“AK Parti-CHP koalisyon hükümeti kurulabilseydi iyi olurdu”

“Koalisyonlar gündemdeydi. HDP ile koalisyon düşünmedim; çünkü Doğu ve Güneydoğu’da neler yaptıklarını biliyordum. O hukuksuz tutumlarının terörle mücadeleyi getireceğini biliyordum. Önce CHP’yi denedik. CHP’nin bir uygun zemin olacağını düşündüm. Ben MKYK’yı topladım. Bütün çoğunluk CHP ile koalisyona yakındı. Bir kısım isim MHP ile koalisyona yakındı. HDP ile koalisyon isteyen yoktu.

Taban ise MHP’ye biraz daha yakındı. Sayın Bahçeli, koalisyona kapısını ilk anda kapatmıştı. Sayın Bahçeli, ‘Ben muhalefette kalacağım’ deyince ilk olarak CHP’yi denemek gerekiyordu. Bunu daha sonra tabanda kara bir propaganda olarak işletmeye çalıştılar. Sadece CHP’ye karşı değil MHP’ye karşı da böyle bir propaganda başlattılar.

Sanki benim elimde yeteri kadar milletvekili var; gidip hükümet kurabilecekken, gidip CHP ile bir hükümet kuracakmışım gibi ve bunu sanki Cumhurbaşkanına karşı yapacakmışım gibi bir tavır gösterildi. Bugün Bahçeli’yi dokunulmaz gören yazarlar, benim o Bahçeli’nin selâmını almam üzerine Bahçeli ile birlikte kumpas kurmakla itham etmişlerdi.

Düşünün nereden nereye gelindi. CHP ile yapılan müzakereler sonucu bu koalisyonun sağlıklı işlemeyeceği ortaya çıktı. Bunun için ne CHP’yi sorumlu görürüm, ne de bizim tarafı. O koalisyon hükümeti kurulabilseydi iyi olurdu; ama kurulamamış olması biraz psikolojik ortamla ilgiliydi.

“Türkiye Platformu” proje olmuyor da “Memleket Masası” mı proje oluyor?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Memleket Masası” çağrısını da değerlendiren Davutoğlu, “Ben, partiler arası her türlü diyalogu doğru görürüm. Bu anlamda da Sayın Akşener’in teklifi son derecede doğru ve yerinde bir tekliftir” dedi.

Aslında bu teklifi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmasının ve hayata geçirmesinin Erdoğan için bir kazanım olacağını ifade eden Davutoğlu, “Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı “Türkiye Platformu” deyince bu bir “proje” olmuyor da Sayın Akşener “Memleket Masası” dediğinde mi proje oluyor? Ya da ben bütün mahallelerimizden çıkalım dediğimizde mi bu bir “proje” oluyor? Dolayısıyla şu anda Türkiye’deki en büyük eksiklerden biri, siyasî liderlerin bir araya gelememesinden kaynaklanan istişare eksikliği.”

“Pelikan sadece bir araçtı”

Kendisine karşı parti içinde yapılan darbenin “Pelikan” tarafından yapıldığını belirten Davutoğlu, bu konuda şunları söyledi:

“Ben o zaman ilgili arkadaşlara söyledim; 1 Mayıs Pelikan dosyası çıktığı gün, yayınlanan yazılara, paylaşımlara bakın, Pelikan odur. Baktım ki bunun arkasında talimatla yürütülen işler var. Sayın Cumhurbaşkanı, bunların olduğu yalıyı ziyaret etti. O gün Pelikan dosyası üzerinden bana karşı kampanya yürütenler, şimdi birbiri ardından kampanya yürütüyor. Bakanlar arası mücadele yürütülüyor. Şu an kendisine operasyon çekilen herkes, Pelikan yapılanmasına işaret ediyor. Sayın Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, buradan adını zikrediyorum, Türkiye’nin yeni bir vizyona ihtiyacı var. Milletin iradesi neyse onun gereğini yapar, o iradeyi de çoğunluklu şekilde kullanırız.

Herkes hissediyor ki Türkiye’de bir takım güç rekabetleri var. Bunun için kullanılan bazı yöntemler var ve bu yöntemlere isimler konuluyor. Bu açıdan bakıldığı zaman bana yapılan parti içi darbe Pelikan sebebi ile yapılmadı. Pelikan, bir araçtı. MKYK’da o tartışmalar yaşanmasaydı da, Pelikan dosyası gibi yüzlerce dosya yayınlansa da önemli değildi benim için.”

“Biz bu topraklara ancak muhabbet tohumları ekmeye geldik”

Davutoğlu, programın sonunda bayram mesajı olarak şunları söyledi:

“Hz. Mevlânâ’nın şu sözü bana bir şiardır: “Biz bu topraklara ancak muhabbet tohumları ekmeye geldik” der Hz. Mevlânâ. Biz, bu vatana muhabbet tohumları ekmeliyiz. Allah’ın barışı, esenliği her bir vatandaşımızın, ülkemizin, İslâm aleminin ve insanoğlunun üzerinde olsun.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA