GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-05-2020 18:16

“Darbeler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itibarına da darbe vurdu”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 27 Mayıs darbesinin Türkiye’nin devlet geleneğine, demokrasisine, hukuk sistemine ve millî egemenliğine olduğu kadar, milletin iftihar ettiği Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itibarına da darbe vurduğunu söyledi.

“Darbeler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itibarına da darbe vurdu”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 27 Mayıs askerî darbesinin yıl dönümünde, merhum Başbakan Adnan Menderes’in anıt mezarını ziyaret etti.

Davutoğlu, ziyaretin ardından, basın mensuplarına şu değerlendirmede bulundu:

“60 yıl önce bugün, 27 Mayıs 1960’ta, devlet geleneğimize, demokrasimize, hukuk sistemimize ve millî egemenliğe büyük bir darbe vurulmuştur. O gün, milletin hür iradesiyle seçilmiş hükümetine, meclisine dönük olarak yapılan darbe, daha sonraki birçok darbenin tetikçisi olmuş; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itibarını zedelemiş, demokrasimizin onulmaz bir yara almasına yol açmış, milletimizin tarihindeki en acı günlerden birinin yaşanmasına sebep olmuştur.

Devlet geleneğimiz zarar görmüştür; çünkü ülkeyi yöneten cumhurbaşkanı, başbakanı, bütün kadrolar, son derece haksız bir ithamla yerlerinden edilmişler, Meclis’e ve millî iradeye açık bir darbe vurulmuştur.

Demokrasimiz zarar görmüştür; çünkü ondan sonra her aşamada demokrasinin üzerinde vesayet oluşturan çevreler, bu vesayetlerini cuntalar üzerinden harekete geçirmeye çalışmışlardır. En sonuncusu 15 Temmuz olmak üzere, silahlı kuvvetlerimizin içinde örgütlenen yapılar, demokrasimize en büyük darbeyi vurmak için uygun ânı beklemişlerdir. Yine silahlı kuvvetlerimize, millet olarak iftihar ettiğimiz, tarihimizin altın sayfalarında imzası olmuş olan, köklü geleneğe sahip olan Çanakkale Savaşı’ndan Sarıkamış’a, Malazgirt harbinden İstanbul’un fethine kadar her aşamada bu milletin içinden, bağrından çıkmış silahlı kuvvetlerimize ve onun itibarına en büyük darbe vurulmuştur.

Bu olaydan 60 yıl sonra şimdi hepimizin ciddi bir muhasebe içinde, bir daha ülkemizin devlet teamülümüzün, demokrasimizin, silahlı kuvvetlerimizin itibarının zedelenmemesi için ne yapılması gerektiği konusunda, millî iradeye sahip çıkmak konusunda mutabık kalınması icap eder.

Yine Türk hukuk sistemine tarihin en kara, en izah edilmez yargılaması olan, 27 Mayıs sonrası oluşan Yassıada yargılamalarıyla da büyük bir darbe vurmuştur. Yassıada’da hukuk değil zorbalık, insana saygı değil insanı tahkir eden bir anlayışla, o zarif, o müeddeb başbakanımız, şehidimiz Adnan Menderes’e yönelik savcıların, hakimlerin takındığı tutum dahi, bugün hepimizin yüreğimizi kanatmaktadır.

Bir daha hukuk sistemimizin de böyle cuntalara, vesayetlere alet edilmemesi için, Türkiye’nin tam ve demokratik bir hukuk devleti niteliğine kavuşması esastır.

Bir daha böyle bir alçaklığa, zulme alet olunmaması için de silahlı kuvvetlerimizin itibarını korumak, ve demokrasimize her şartta sahip çıkmak da esastır.

Ben, bir kez daha bu vahim cunta ve darbe teşebbüsünün kurbanları olan, başbakan olarak selefim Başbakan Adnan Menderes’e, ki demokrasi mücadelemizin öncüsüdür, onun ayak izlerinden yürüyerek biz bugünlere geldik. Bundan sonra onun hatırasının silinmesine hiçbir zaman izin vermeyeceğiz.

Yine Dışişleri Bakanı olarak selefim Fatin Rüştü Zorlu’ya, Kıbrıs davamız olmak üzere birçok davada onun ayak izlerini takip ederek dışişleri bakanlığı görevini yürüttüm. Ve tabii Hasan Polatkan şehidimize rahmet diliyorum. Onların demokrasi emaneti, bizim omuzlarımızın üzerindedir.

Son günlerdeki tartışmalara istinaden de söylüyorum ki; kim Türkiye'de demokrasiye, millî egemenliğe karşı harekete geçerse, bilsinler ki millet olarak karşısında dimdik duracağız. 27 Mayıs benzeri bir olayın, 12 Eylül benzeri, 12 Mart benzeri, 28 Şubat benzeri, 15 Temmuz benzeri bir olayın Türkiye'de yaşanmasına asla izin verilmeyecektir. Ancak bunun yolu, demokrasiyi güçlendirmekten geçer, özgürlükleri tahkim etmekten geçer. Her gün darbe söylentileri üzerinden darbecilerin gündemde tutulması dahi doğru değildir. Demokrasimizi tahkim edeceğiz.

Bugün demokrasi ve özgürlük adası olarak Yassı Ada açılacak. Benim de katkım olan bir projeydi. Şunu ifade edeyim: Demokrasi ve özgürlük, sadece müzeler veya hatıralar üzerinden değil; demokrasi ve özgürlük insan haklarına saygı, demokrasiyi tahkim etmek, insan hak ve özgürlüklerini korumakla mümkün olur.

Son olarak şu talebimizi de Gelecek Partisi olarak dile getirmek istiyorum: 27 Mayıs yargılamaları, Yassı Ada yargılamaları, dediğim gibi hukuk sistemimize kara bir dönem olarak geçmiştir. Artık çok geçmeden, bir daha böyle bir yargılamanın olmaması için, bir daha sizi isteyen buraya getiren irade böyle istiyor denmemesi için bu ülkede, 27 Mayıs sonucunda ortaya çıkan, Yassı Ada mahkemeleri ile ortaya çıkan kararların tümden yok sayılacağı 'ke en lem lem yekün' ilan edileceği bir Türkiye Büyük Millet Meclisi kararına ihtiyaç vardır. Çünkü o günkü darbe sadece rahmetli şehidimiz Adnan Menderes'e dönük değil, bütün bir Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ve oradaki iradeye dönük gerçekleşmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk yaptığı toplantıda, bu 27 Mayıs sonrasında yaptığı ilk toplantıda, bu kararların tümüyle geçersiz addedileceği ve bu kararlardan doğan hak ihlallerinin tazmin edileceği, telafi edileceği bir kararı alarak Türkiye'de darbeciliğin hiçbir zaman bâki olamayacağını, etkisinin kalıcı olamayacağını göstermelidir. Biz, Gelecek Partisi olarak bunun takipçisi olacağız.

Ayrıca Türk tarihinin belki de en çileli hanımefendisi olan Berrin Menderes Hanımefendi'ye de rahmet diliyorum. Değerli büyüğümüz Aydın Menderes'e rahmet diliyorum. Onları da ziyaret ettik. Bütün bu acıları yaşayan Menderes-Zorlu-Polatkan ailelerinin her bir ferdine burada taziyelerimi arz ediyorum. 27 Mayıs yargılamaları esnasında, darbesi esnasında ve Yassı Ada yargılamalarında çile çekmiş olan bütün devlet yetkililerinin, milletvekillerinin, siyasetçilerin hepsine rahmet diliyorum. Ve onların ailelerine de taziyelerimi arz ediyorum.

Allah bir daha bu millete 27 Mayıs gibi darbe, Yassı Ada gibi bir mahkeme göstermesin."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3162
 • 3Sivasspor3154
 • 4Galatasaray3152
 • 5Alanyaspor3151
 • 6Fenerbahçe3150
 • 7Beşiktaş3050
 • 8Göztepe3139
 • 9Gaziantep FK3038
 • 10Antalyaspor3138
 • 11Kasımpaşa3036
 • 12Gençlerbirliği3133
 • 13Yeni Malatyaspor3132
 • 14Denizlispor3132
 • 15Kayserispor3031
 • 16Konyaspor3030
 • 17Çaykur Rizespor3029
 • 18MKE Ankaragücü3126
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA