GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-05-2020 22:51

“Yassıada’da milletimizin tercihleri sorguya çekilmiştir”

MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Yassıada’da sadece 1950-1960 dönemi yargılanmamış, irade ve egemenliğin yegâne sahibi aziz milletimizin takdir ve tercihleri de hazin şekilde sorguya çekilmiştir” dedi.

“Yassıada’da milletimizin tercihleri sorguya çekilmiştir”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın halkın ziyaretine açılış töreninde konuştu.

“Cepheleşerek sonuç alamayacağımız görülmelidir”

Devlet Bahçeli, Yassıada’nın yalnızca denizin ortasında sivrilen bir kara parçasının adı değil, aynı zamanda milli hafızalara kazınmış alacakaranlık bir devrin, hukuk kisvesiyle demokrasiye vurulan paslı zincirlerin simgeleşmiş yeri olduğunu ifade etti.

“Yassıada’da hukuka deli gömleği giydirilmiştir” diyen Bahçeli, adaletin fişinin çekildiğini, Türkiye’nin bir döneminin delik deşik edildiğini söyledi.

Bahçeli, “Burada sadece 1950-1960 dönemi yargılanmamış, irade ve egemenliğin yegâne sahibi aziz milletimizin takdir ve tercihleri de hazin şekilde sorguya çekilmiştir” dedi.

27 Mayıs’ın 60.yıldönümünde, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın resmi açılışıyla geçmişin kötü anılarının geleceğin kutlu hedefleriyle berhava edileceğini söyleyen Bahçeli, “Cepheleşerek sonuç alamayacağımız görülmelidir. Çatışmanın ve çekişmenin sonu olmadığı bilinmelidir. 1950’li yıllara şerh düşen siyasi ve ideolojik kamplaşmalar, hatta kahveleri ve gönülleri bile ayıran katılaşmış önyargılar, milli birlik ve dayanışma ruhumuza fazlasıyla zarar vermiştir. Bu nedenle Türkiye sosyal ve ekonomik türbülansları müteakiben siyasal ve toplumsal çalkantılara kapılmış, hitamında darbe mekaniği harekete geçirilmiştir” diye konuştu.

Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti:

“Demokrasi bir tahammül sistemidir”

“Arkası önü planlanıp projelendirilen demokrasi ve kanun dışı müdahaleler, ülkemizin on yıllarını çalmış; huzur, barış ve güvenlik ortamında ağır hasarlar bırakmıştır. Bizim kamplaşmaya değil kucaklaşmaya, husumete değil sükûnete, huşunete değil hoşgörüye, melânete değil merhamet ve mutabakata ihtiyacımız vardır.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın bu ihtiyaca simgesel anlamda hizmet edeceği kanaat ve beklentimi özellikle vurgulamak istiyorum.”

Demokrasinin, pek çok tanımının yanında, tahammül sistemi, sabır ve saygı rejimi olduğunu belirten Bahçeli, sebebi ne olursa olsun, şartlar nasıl tezahür ederse etsin, milletin verdiği yetkiyi tekrardan alacak olanın yine milletin ta kendisi olduğunu söyledi.

Bahçeli, “Beğensek de beğenmesek de, sevsek de sevmesek de, sandıktan çıkan sonuç; zorla, baskıyla, silah yoluyla, gayri meşru araçlarla tahrip ve tasfiye edilirse, acıklı olaylar zincirleme halinde yeşerip yaygınlaşacaktır” dedi.

Türkiye’nin son 60 yılında bu çarpıklığın pek çok misali olduğunu dile getiren Bahçeli, söz, düşünce ve fikirlerin ahlâkî ve hukukî bir nizam içinde rekabeti yerine; zulüm ve zorbalığın öne çıkmasının, bu çerçevede iç ve dış mihrakların teşekkül eden yıkım kervanına dahil olmasının, tek kelimeyle felâket olduğunu söyledi.

Bahçeli, konuşmasına şöyle devam etti:

“Çobanın oyu ile akademisyenin oyu birdir, aynıdır”

“1940’lı yıllara hâkim olan dayatmacı anlayış, sonraki yıllarda çelişki içinde bocalayarak yanlışı ve yozlaşmayı savunacak gerekçeleri ikmal ve imal etmiştir. Türkiye’yi dar ölçekli bir kaymak tabaka, bir avuç seçkinci zümre, elit ve küçük bir azınlık değil de milletin özbeöz evlatları yönettikçe, çevreden merkeze sosyolojik akınlar düzenlendikçe, menhus çıkar ve güç merkezleri elbet rahatsız olmuşlardır. Bereketli tepelerimizde koyun otlatan bir çobanımızla, üniversitede ders veren bir hocamızın, fabrikasının bacasını tüttüren bir işadamımızın oyu da, iradesi de birdir, aynıdır. Eşit, gizli, genel oy ilkesi, demokrasinin can damarıdır. Bundan taviz, imhaya ve iflasa açık onaydır.”

Bahçeli, sandığın demokrasinin namusu olmakla birlikte, milletin egemenlik temini, kutlu iradesinin tevzi vasıtası olduğunu belirterek, “Eğer bireysel hak ve özgürlüklerin evrensel bir insan hakkı, demokrasinin ana direği olduğu benimseniyorsa, o halde sandıktan çıkacak sonuca riayet ve hürmet de herkes için ikamesi ve ihmali olmayan bir görev halini alacaktır” dedi.

Millet iradesine çevrilmiş silahların, demokrasinin inkâr ve infaz hükmü olduğunu ifade eden Bahçeli, kurmaca mahkemelerin, devri sabık yaratma çabalarının, cuntacı eğilimlerin, darbeci emellerin, on yıllar boyunca hem demokrasiyi kötürüm bıraktığını, hem de özgürlükleri sekteye uğrattığını dile getirdi.

Bahçeli, Yassıada mahkemelerini kuranların, bir devri değil, demokrasi ve özgürlükleri sanık sandalyesine oturttuklarını söyledi.

Türkiye’nin demokrasi tarihinin, aynı zamanda darbeler tarihi olduğunu belirten Bahçeli, “Bunun yankıları ve bugüne kadar uzanan yansımaları, siyasî ve toplumsal hayatımıza düğüm üstüne düğüm atmıştır. Hâlâ darbeye umut bağlayanların mevcudiyeti ise tedavisi olmayan hıyanet virüsüne delalettir” dedi.

“21.yüzyıl, Allah’ın izniyle Türk asrı olacaktır”

Demokrasinin milliyetçiliğin ikiz kardeşi olduğunu ileri süren Bahçeli, “Biri olmadan diğerinin varlığı hayaldir. Sandık, millî iradenin beşiği, demokrasinin muharrik ve müstesna gücüdür. Aklından darbe geçiren, sandıkta bulamadığını sokaklarda ve silahların muhitinde arayan herkes, kaybetmeye mahkûm ve mecburdur” diye konuştu.

“Güvenlik-özgürlük dengesi sağlam kurulduktan, demokrasi kamburlarını attıktan, bir ve beraber olduktan sonra 21.yüzyıl Allah’ın izniyle Türk asrı olacaktır” diyen Bahçeli, demokrasinin fantezi değil fazilet; özgürlüğün ise faraziye değil insan olmanın farikası olduğunu ifade etti.

Bahçeli, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Aziz milletimize samimi ve safiyane hizmet eden, bugüne kadar taş üstüne taş koyan bütün devlet ve siyaset adamlarımızı hürmetle, ebediyete irtihal edenleri de rahmetle anıyorum. Merhum Başbakan Adnan Menderes’e, Merhum Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’ya, Merhum Maliye Bakanı Hasan Polatkan’a Allah’tan rahmetler niyaz ediyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3162
 • 3Sivasspor3154
 • 4Galatasaray3152
 • 5Alanyaspor3151
 • 6Fenerbahçe3150
 • 7Beşiktaş3050
 • 8Göztepe3139
 • 9Gaziantep FK3038
 • 10Antalyaspor3138
 • 11Kasımpaşa3036
 • 12Gençlerbirliği3133
 • 13Yeni Malatyaspor3132
 • 14Denizlispor3132
 • 15Kayserispor3031
 • 16Konyaspor3030
 • 17Çaykur Rizespor3029
 • 18MKE Ankaragücü3126
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA