SİYASET
Giriş Tarihi : 30-05-2020 05:42

“Bu keyfî yönetim size karşı uygulansa yine razı olur musunuz?

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Yeneroğlu, AK Parti’lilere, “Mevcut keyfî yönetim biçimi Tayyip Erdoğan’ın elinden bir başkasının eline geçse, böyle bir sistem içerisinde yaşamak ister misiniz? Çocuklarınızın böyle bir sistem içerisinde yaşamasını arzu eder misiniz?” diye sordu.

“Bu keyfî yönetim size karşı uygulansa yine razı olur musunuz?

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, KRT televizyonunda yayınlanan “Politika” programında, Gazeteci Özlem Akarsu Çelik’in sorularını cevapladı.

“AK Parti’deki pek çok kişi benim gibi düşünüyor”

Yeneroğlu, daha önce Gazeteci Adem Özköse’nin YouTube kanalında dile getirdiği “AK Parti’deki son bir yılımda çocuklarımın yüzüne bakamıyordum” ifadesinin aslında sadece kendisine ait bir söz ya da sadece kendi duyguları olmadığını belirterek, “Aslında AK Parti içerisinde bence çok yaygın bir biçimde paylaşılan bir duygu” dedi.

Yeneroğlu, AK Parti’nin siyasî durumu için de “Kurumsal anlamda parti diye bir şey kalmadı aslında. Bir kişi var; bu kişinin iktidarını sürdürme amacıyla, siyaset yaptığını varsaydığı insanlar var” diye konuştu.

Türkiye’nin şu anda gerçekten bir beka sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyleyen Yeneroğlu, “Ama bu beka sorunu, iktidarın ifade ettiği beka sorunu değil. Bu beka sorunu, Türkiye’nin çok kötü yönetilmesi” dedi.

“Bu keyfî yönetim biçimi başkasının eline geçse…”

Yeneroğlu, Türkiye’de neredeyse hukukî bir terime dönüştürülmüş olan “muhalif” kelimesiyle tanımlanan ve normal hukuk sisteminin dışına çıkartılan insanların hukuksuzluklara maruz kaldıklarını ifade etti. Daha önce “Düşman hukuku” ifadesini bu bağlamda kullandığını belirten Yeneroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Şimdi ben AK Parti’li kardeşlerime soruyorum: Düşünün ki mevcut keyfî yönetim biçimi başkasının eline geçti. Yani Tayyip Erdoğan’ın elinde değil de başkasının elinde. Böyle bir sistem içerisinde yaşamak ister misiniz? Sizden sonra böyle bir sistem içerisinde çocuklarınızın yaşamasını arzu eder misiniz?”

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, keyfî yetkilerin birilerinin elinde olduğu, insanların temel haklarını savunamadıkları, önce sözlü sonra da fiilî şiddete maruz kalabilecekleri bir yaklaşım biçiminin bir gün iktidar mensuplarını da vuracağını ifade etti.

“Cumhurbaşkanı, müdahale edemediği alanlardan rahatsız oluyor”

Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isim vermeden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a yönelik olarak söylediği “Öyle kalkıp da YouTube’larda topladığınız adımlarla netice almanız mümkün değil” sözünün hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı, müdahale edemediği alanlardan rahatsız oluyor. Onları da yasaklama noktasında zaten talimat vermişler. Bu konuyla ilgili de sosyal medyayı kısıtlama paketleri noktasında herhalde Meclis’in gündemini önümüzdeki günlerde meşgul edecekler.”

“Bu psikoloji, tüm otoriter rejimlerde görülen bir psikoloji”

AK Parti Çorum Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Allah çocuklarımın ömründen alsın size versin” dediğinin hatırlatılması üzerine de Yeneroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Çok ürkütücü, çok üzücü. İnanın bir yere oturtamıyorum bunu, anlayamıyorum. Bu psikoloji, zaten çok sorunlu bir psikoloji. Bu psikoloji, tüm otoriter rejimlerde görülen bir psikoloji. Türkiye’ye has bir durum değil. İnsanlık tarihine baktığımız zaman, bu psikolojinin olduğu yerlerde toplumun felâkete doğru emin adımlarla yürüdüğünü görüyoruz. Bunu engellememiz lâzım, bunu önlememiz lâzım. Çok bütüncül bir biçimde ele alınması gereken bir sorun.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA