MEDYA
Giriş Tarihi : 30-05-2020 17:23   Güncelleme : 30-05-2020 17:25

Ruşen Çakır: Medya patronları için tek bir izleyici var, o da Erdoğan

Muharrem İnce’nin “Tek sesli medya düzeni” eleştirisine Fahrettin Altun, “Medya, yayın tercihlerinde özgürdür” diye cevap verdi. Gazeteci Ruşen Çakır ise, artık kimsenin kimseyi aramasına gerek kalmadığını; çünkü herkesin Erdoğan konuşurken “canlı yayına vermek gerektiğini” bildiğini söyledi.

Ruşen Çakır: Medya patronları için tek bir izleyici var, o da Erdoğan

Medya, yayın tercihlerinde özgür mü?

24 Haziran seçiminde CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı olan Muharrem İnce’nin Haber Global’de stüdyoyu terk etmeden önce dile getirdiği “tek sesli medya düzeni” eleştirisine, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Medya yayın tercihlerinde özgürdür” diyerek itiraz etti.

Muharrem İnce’nin Haber Global’deki tepkisinin ardından, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, twitter sayfasında şunları kaydetti:

“Medya, yayın tercihlerinde özgürdür”

“Sayın Muharrem İnce’nin, bu akşam bir televizyon kanalında katıldığı programın Sayın Cumhurbaşkanımızın fetih programında konuşma yaptığı dakikalara denk gelmesi üzerine yarıda kesilmesiyle ilgili sarf ettiği sözlere üzüntüyle şahit olduk.

Sayın İnce’nin, özel bir televizyon kanalının tamamen kendi hür iradesiyle belirlediği yayın tercihleri üzerinden Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında haksız, mesnetsiz ve ağır ithamlarda bulunarak takındığı suçlayıcı tavır kabul edilemez.

Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren her bir medya kuruluşu, özgürce görüşlerini ve yayın tercihlerini yansıtmakta, yasal çerçeve içerisinde faaliyetlerine bir kısıtlama olmaksızın devam edebilmektedir. Sayın İnce’nin bu tavrı, medya camiamıza da iftira mahiyeti taşımaktadır.

Her hadiseyi fırsat bilip hasmane bir tutumla Cumhurbaşkanımızın şahsına yönelik bir hakaret, iftira ve karalama furyası başlatmaya çalışan bu zihniyetin iflah olmaz saldırılarının son bulmasını temenni ediyoruz.”

Medyascope TV Genel Yayın Yönetmeni, Gazeteci Ruşen Çakır, YouTube kanalında, Fahrettin Altun’un “Her bir medya kuruluşu, faaliyetlerine bir kısıtlama olmaksızın devam edebilmektedir” iddiasını değerlendirdi.

Ruşen Çakır, şunları söyledi:

“Müdahaleye gerek kalmadı; çünkü herkes ‘yapması gerekeni’ biliyor”

“Fahrettin Altun, şundan haklı: Artık kimseye bir şey yapma ihtiyacı hissetmiyorlar; çünkü kurumlar, zaten neyi nasıl yapmaları ‘gerektiğini’ belirlemiş durumdalar. O aşamaları çoktan geçtik. Yıllar önceden, daha Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemden itibaren medyaya neyi nasıl yapması gerektiği konusunda talimatlar verildi. O bir şey yapıldı. Zamanında Erdoğan’ın bazı yaptığı önemli konuşmaların ya da kendisinin önem atfettiği konuşmaların hangi kanalda ne kadar süreyle canlı yayınlandığı notlar halinde çıkartılıp, ondan sonra da o kanallar üzerinden kanallarla bunların konuşulduğunu biliyoruz. Artık kimsenin kimseyi aramasına gerek yok. Herkes zaten Erdoğan çıktığı zaman “Erdoğan’ı canlı yayına vermek gerektiğini” biliyor. Aslında böyle bir gereklilik yok; ama şu anda Türkiye’de bu haber kanalı olarak var olanların ezici bir çoğunluğu ve diğer kanallar da bir kere bağımsız değiller, özgür hiç değiller. Dolayısıyla, Fahrettin Altun’un söylediği “özgür iradeleri, kendi yayın tercihleri” bir yerden sonra çok fazla anlamlı değil.”

“Medya patronları için tek bir izleyici var, o da Erdoğan”

Medya yöneticilerinin ve sahiplerinin gözünde esas olarak tek bir okur, tek bir izleyici, tek bir dinleyici olduğunu ifade eden Çakır, “O da Cumhurbaşkanı Erdoğan. Onun hoşuna gitmesi ya da gitmemesi, onlar için temel ölçüt. Ne kadar izlendi, nasıl tepki aldı, izleyici ne dedi, nasıl karşıladı? Bunların hepsi, ikinci planda geliyor. Belli bir yerden sonra hiçbir önemi yok. Önemli olan burada iktidarı elinde tutan Erdoğan’ı ve onun yakın çevresini memnun edebilmek. Onun dışındaki bir seçenek asla söz konusu olamıyor” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA