SİYASET
Giriş Tarihi : 30-05-2020 19:26

AK Parti, MHP’nin yasa değişikliği teklifine sıcak bakmıyor

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin, DEVA Partisi’ne ve Gelecek Partisi’ne milletvekili transferini önlemek için ‘acil’ yasa değişikliği yapılması çağrısı, AK Parti içinde tartışmaya sebep oldu.

AK Parti, MHP’nin yasa değişikliği teklifine sıcak bakmıyor

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, Bahçeli’nin çağrısı üzerine hukukî çalışma başlattıklarını açıkladı. Ancak parti içinde bir grup, siyasetçilerin önüne yasal düzenlemelerle engel çıkarılmasının ‘ters tepeceği’ ve ‘hülleye engel olamayacağı’ görüşünü savunuyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, partide, konjonktürel gelişmelere göre kısmî bir yasa değişikliği yerine, seçim mevzuatında kapsamlı bir değişiklik yapılması gerektiği görüşü dile getiriliyor. Bunun zamanlaması konusunda ise yeni yasama yılının başlayacağı Ekim ayı sonrası işaret ediliyor.

AK Parti yetkilileri, Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin lideri Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği milletvekili transferini önlemeyi de içeren 6 ayrı konudaki yasa değişikliği önerisine kayıtsız kalmazken, bu düzenlemelerin ‘aciliyeti’ konusunda Bahçeli’yle aynı düşünmüyor.

Bahçeli’nin de önerileri arasında yer alan baroların seçim sistemi ve yapısında değişiklik yapılmasını öncelikli gündemine alan AK Parti’de, Seçim ve Siyasî Partiler Kanunu konusunda ise genel eğilim, ‘aceleci olunmaması’ istikametinde.

MHP ile oturulup konuşulabileceği ve karşılıklı uzlaşma noktası aranacağı belirtilirken, sadece milletvekili transferini önlemeye yönelik bir düzenlemeye, çözüm olmayacağı düşünüldüğü için mesafeli bakılıyor.

‘Siyasete kanunla engel olmanın en büyük bedeli İstanbul seçimleri’

AK Parti içindeki bazı siyasetçiler, seçime giderken kuralların değişmesinin ya da siyasetin önünün yasalarla kesilmesinin geçmişte olduğu gibi günümüzde de ters tepebileceğini düşünüyor.

Geçmişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yasal engeller çıkarılarak siyaset yapmasının engellenmek istendiği hatırlatılıyor. Daha yakın örnek olarak geçen yılki İstanbul seçimleri gösteriliyor ve “Siyasete kanunla engel olmanın en büyük bedeli İstanbul” değerlendirmesi yapılıyor.

“Hülle ile aşılır”

MHP’de ise milletvekili transferi dahil siyasî partilerin milletvekili transferini önleyecek çeşitli formüller konuşuluyor. Bu kapsamda partisinden istifa eden milletvekilinin, 6 ay 1 yıl gibi, belli bir süre başka partiye geçememesi veya tekrar eski partisine geri dönmemesi, grup kurmak için toplu transferin yasaklanması veya istifa eden milletvekilinin başka partiye geçememesi seçenekleri de değerlendiriliyor.

AK Parti’de ise geçmiş yıllardaki hülle partileri örnekleri verilerek, bu tür önlemlerin kesin çözüm olmayacağına dikkat çekiliyor. Bazı parti kaynakları, bu konuda şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Diyelim ki toplu transferi yasakladınız. Türkiye’de siyasî parti kurmak bildirime tâbi. Bir dilekçe ile bunu yapabilirsiniz. Partisinden istifa eden 20 milletvekili, 20 ayrı siyasî parti kurabilir, daha sonra bunları bir parti çatısı altında birleştirebilir. O zaman ne yapacaksınız? O nedenle bu işler kanunla olmaz. Bunu topluma izah etmek gerekir. Bu konudaki kararı kamuoyu vicdanına bırakmak gerekir.”

Kapsamlı değişiklik olabilir

AK Parti’de milletvekili transferinin engellenmesine sıcak bakılmamakla birlikte, kapsamlı bir seçim mevzuatı değişikliğinin uzun süredir gündemde olduğuna dikkat çekiliyor.

Cumhurbaşkanlığı seçim sistemine geçilmesinin ardından, yeni sisteme uyum için Seçim ve Siyasî Partiler Kanunu’nda değişiklik yapılması, AK Parti’nin uzun süredir gündemindeydi.

Hatta bu konuda “dar bölge”, “daraltılmış bölge” seçim sistemi, seçim barajı değişikliğini içeren ve seçim mevzuatının tek bir yasa çatısı altında toplanması seçeneklerini de içeren bir çalışmanın yapılabileceği belirtilmişti. Ancak bu düzenlemelerin geniş kapsamlı bir çalışma gerektirdiğini belirten AK Parti kaynakları, 2023 seçimleri öncesi bu düzenlemelerin hayata geçirilmesinin hedeflendiğini ancak çalışmaların sonbahardan önce başlamasının zor olduğunu ifade ediyorlar.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da, konu hakkında gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesi ile birlikte Siyasî Partiler Kanunu değişikliğinin zaten kaçınılmaz hale geldiğini, bu konuda daha önce de çalışma yapılmasının planlandığını söylemişti. Turan, bu kapsamda, milletvekilinin güçleneceği, “dar / daraltılmış bölge” ve seçim barajı konularının da ele alınabileceğini ifade etmişti.

Erken seçim olur mu?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin milletvekili transferi ile ilgili değişiklik önerisi ve düzenlemenin ‘acil yasalaşması’ talepleri sebebiyle erken seçim tartışmaları da siyasetin gündeminde. Özellikle muhalefet kulislerinde, Bahçeli’nin son çıkışı ‘erken seçim işareti’ olarak yorumlanıyor ve 2021’de erken seçim yapılmasının ihtimal dahilinde olduğu değerlendiriliyor.

AK Parti kulislerinde ise erken seçimi gerektirecek şartların bulunmadığı, şöyle ifade ediliyor:

“Milletvekilleri istemiyor. Olağanüstü bir yönetim krizi yok. Uluslararası konjonktür uygun değil. Korona gündemiyle ağırlaşan ekonomik sorunlar varken, vatandaşın derdi başka. CHP seçim istemiyor, diğer partiler istemiyor. Yeni kurulan partiler hazır değil; onlar da istemiyor. O halde niye erken seçime gidelim?”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA