GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-06-2020 07:46   Güncelleme : 01-06-2020 08:04

Yıldırım: Kudüs’ün fethedildiği dönemlere yaklaştık

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsanî Yardım Vakfı Başkanı Yıldırım, Geçmişte Türkiye’de Kudüs’ü sadece sivil toplum konuşurken, bugün bütün partilerin ve yöneticilerin konuştuğunu, Türkiye’nin de bölgesel bir güç olduğunu ifade ederek, “Kudüs’ün fethedildiği dönemlere yaklaştık” dedi. Yıldırım, ardından İsrail’in Batı Şeria ve Gazze’ye saldırmaya hazırlandığını söyledi.

Yıldırım: Kudüs’ün fethedildiği dönemlere yaklaştık

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsanî Yardım Vakfı, Gazze’ye insanî yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince yapılan saldırının 10. yılında anma programı düzenledi.

Korona Virüsü salgını sebebiyle anma programı, vakfın sosyal medya kanallarından canlı yayınla gerçekleştirildi.

Yayına İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, Sosyal Doku Onursal Başkanı Nureddin Yıldız, eski Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal ve Filistin Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa katıldı.

Yıldırım, “Mavi Marmara… 10 yıl oldu. Bu süre boyunca İsrail, hep tedirgin oldu. Şimdi Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de ve Suriye’de ‘Menfaatlerimiz örtüşüyor.’ diyor. İsrail, hiçbir zaman verdiği sözü tutmaz. Batı Şeria’nın yüzde 30’unu işgal etme kararı aldılar. Batı Şeria’dan Müslümanları çıkaracaklar.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kudüs, bizim kırmızı çizgimizdir” sözünü hatırlatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“Diğer siyasîler de bunu dedi. Bütün partiler ‘Kudüs’ diyor. İsrail, Türkiye’yi Allah’ın izniyle kaybetti. Çok büyük müjdeler var. Türkiye’de sadece sivil toplum Kudüs’ü konuşuyordu. Şimdi yöneticiler, halk Kudüs’ü konuşuyor. Şimdi başka bir boyuta taşındı mesele. Türkiye, bu zaman içinde daha da güçlendi. Bölgenin gücü oldu. Hem ekonomik, hem sosyal, hem de askerî iş birlikleri oluşmaya başladı. Arap halkıyla Türk halkı, Arap halkıyla Orta Asya halkları beraber olmaya başladı. Kudüs’ün fethedildiği dönemlere yaklaştık.”

Yıldırım, İsrail’in bölgede sıkıştığını dile getirerek, İsrail-Türkiye ilişkilerinin bozulmasının Türkiye’nin savunma sanayisine büyük katkısı olduğunu kaydetti.

İsrail’in Batı Şeria ve Gazze’ye saldırmaya hazırlandığını tekrarlayan Yıldırım, “Uzun yıllardır katliam yapan Gabi Ashkenazi’yi bakan yaptılar. Uyumak yok. Uyursanız kaybedersiniz. Teyakkuz halinde olmalıyız. İsrail her saldırıda dünyayı yokluyor. Türkiye ise her saldırıda meydana indi. İsrail de bu saldırılardan vazgeçmek zorunda kaldı. Mavi Marmara’dan önce Gazze’ye 80 kalem yardım vardı; Mavi Marmara’yla 4 bine çıktı.” diye konuştu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise “Mağdur, mazlum varsa, bunun rengine, diline, dinine, şekline, mezhebine bakılmaması lâzım. Orada küresel emperyalizmin bir ‘ileri karakolu’ var, Gestapo düzeni var. Arsızlaşmış devlet görünümlü bir yapı var. Mavi Marmara, aslında tahammül göstermeyenlerin insanî duruşuydu.” dedi.

Yalçın, dünyadaki bütün sendikal hareketlerin Filistin konusunda bir duyarlılığı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Nasıl ki Doğu Türkistan’a, Keşmir’e, Arakan’a duyarlıysak, Filistin’e de duyarlıyız. Temel hak ve hürriyetlerini kullanamayan bir devlet ve toplum var. BM’nin yapamadığını İHH ve gönüllüler yaptı. Bu açıdan Mavi Marmara çok önemlidir. Mavi Marmara, yeni nesle anlatılmalı. Türkiye’de 15 Temmuz’la vatanın ve bayrağın kıymeti anlaşıldı. İşte Mavi Marmara da bu açıdan Filistin konusunda bilincin oluşmasına ve okumalar yapılmasına vesile olmuştur.”

“Kudüs süreci hayatî önem taşıyor”

Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak da Mavi Marmara’nın en başından beri oluşumun içinde yer aldığını söyledi. O günlerin hayatının en değerli günleri olduğunu belirten Dilipak, Mavi Marmara’nın sözcülüğünü yapmanın kendisi için çok değerli olduğunu söyledi.

Dilipak, Mavi Marmara’yı Türkiye’nin İslâm dünyasında itibarını en yükseğe taşıyan olay olduğunu aktararak, “Bu olay, İsrail tarihinde bir kırılma noktasıydı. Gelecekte tarihi yazacak olanlar, bu olayı yazmadan yapamayacaklar. Yaşanan dramı dünyaya anlatmak istiyorduk. Gazze’ye özgürlük ve uluslararası vicdan hareketiydi. İlahî bir plan, bizi planlanmayan bir noktaya götürdü. Allah, bu ikramla bizi şereflendirdi.” diye konuştu.

Dilipak, gelinen noktada bu operasyonu yapan kişinin İsrail’de dışişleri bakanı olduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz Kudüs’ü kurtarmayacağız, Kudüs bizi kurtaracak”

“İslâm medeniyetinin yeniden ihyası ve inşası için Kudüs süreci hayatî önem taşıyor. Bunu insanlığa duyurmamız lâzım. Ümmetin vahdetini Kudüs üzerinden gerçekleştiremeyeceksek, diğer işlerin bir önemi yok. Hayatın her alanında Kudüs’ün etkisini ve yankısını görmemiz lâzım. Herkesin ama herkesin bir Kudüs ajandası olması gerekiyor. Biz Kudüs’ü kurtarmayacağız, Kudüs bizi kurtaracak.”

Sosyal Doku Onursal Başkanı Nurettin Yıldız, eski Hamas Siyasî Büro Başkanı Meşal ve Filistin Ankara Büyükelçisi Mustafa ise programa, gönderdikleri videolu mesajlarla katıldı. Canlı yayın, 2 milyonu aşkın sosyal medya hesabı üzerinden takip edildi.

Yayının ardından 10. yıla özel olarak çekilen “Sinyal” adlı film gösterildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3162
 • 3Sivasspor3154
 • 4Galatasaray3152
 • 5Alanyaspor3151
 • 6Fenerbahçe3150
 • 7Beşiktaş3050
 • 8Göztepe3139
 • 9Gaziantep FK3038
 • 10Antalyaspor3138
 • 11Kasımpaşa3036
 • 12Gençlerbirliği3133
 • 13Yeni Malatyaspor3132
 • 14Denizlispor3132
 • 15Kayserispor3031
 • 16Konyaspor3030
 • 17Çaykur Rizespor3029
 • 18MKE Ankaragücü3126
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA