SİYASET
Giriş Tarihi : 01-06-2020 17:35

Kaya: En büyük tehdit, Suriye’nin Afganistanlaştırılmasıdır

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, bugün Türkiye için en önemli tehdidin, Suriye’nin Afganistanlaştırılması olduğunu belirterek, bunun, Afganistan’da 30-40 yıldır devam eden olumsuzlukların Türkiye sınırına taşınması anlamına geleceğini söyledi.

Kaya: En büyük tehdit, Suriye’nin Afganistanlaştırılmasıdır

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, düzenlediği basın toplantısında, gündemi değerlendirdi.

“Sokaktan haberiniz yokmuş gibi davranmayın”

Korona Virüsü salgını sürecinde sık sık dile getirilen “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözüne atıfta bulunan Kaya, “Ama gelin görün ki Türkiye’de iktidar, maalesef, şu geçen kısa zaman zarfında bile ‘Eski Türkiye’den işaretleri getirdi, Türkiye’nin gündemine dayattı” dedi.

Kaya, iktidarın hâlâ kamplaştıran, ayrıştıran, milleti birbirine düşman eden bir siyaset dilini kullanmakta ısrar ettiğini belirterek, bunun en önemli sorun olarak gündemdeki yerini korumaya devam ettiğini söyledi. Kaya, bu siyaset dilini kullanmaya devam etmesi hâlinde, bundan en büyük zararı iktidarın göreceğini vurguladı.

Toplumun artık yorulduğuna işaret eden Kaya, hükümete şöyle seslendi:

“Algı yönetimine harcadığınız çabayı ülke yönetimine harcasaydınız, belki de bugün ülke olarak çok daha iyi noktalarda olabilirdik. Milletin sorunlarına odaklanın. Siz, ‘her şey yolunda’ deseniz de, insanlar zorda. Sokaktan haberiniz yokmuş gibi davranmayın.”

ABD’de George Floyd olayları

ABD’de George Floyd’un polis şiddeti sebebiyle ölmesinin ardından sokakların karıştığına işaret eden Kaya, “Bu olaylar da gösterdi ki, insanlar, özellikle Koronavirüs sonrası popülist söylemlere karşı daha sert tepkiler gösteriyorlar. Hiç kimse ayrımcılığa tâbi tutulmak istemiyor. Kimlik siyasetine tepki gösteriyor. Bütün dünya, artık haksızlık ve hukuksuzluklara karşı düne göre daha hassas davranıyor. ‘Özgürlüğün beşiği’ diye ilân edilen Amerika, bugün haksızlıkların, hukuksuzlukların beşiği hâline dönüşmüş durumda” diye konuştu.

Bir ülkenin, 4 ana ayak üzerinde yükseleceğini, bunların da hürriyet, adalet, emniyet mülkiyet olduğunu belirten Kaya, bunlardan birisinin olmamasının, diğerlerini de sorunlu hâle getireceğini ifade etti.

“En büyük tehdit, Suriye’nin Afganistanlaştırılmasıdır”

Daha sonra dış politikaya dair görüşlerini dile getiren Kaya, “Bugün en önemli tehdit, Suriye’nin Afganistanlaştırılması tehdididir” dedi.

Kaya, Suriye’nin Afganistanlaştırılmasının, Afganistan’da 30-40 yıldır devam eden olumsuzlukların Türkiye sınırına taşınması anlamına geleceğini ifade ederek, böyle bir durumda da bölgedeki hiçbir ülkenin emniyet içinde olamayacağını söyledi. Bu bölgede haritaların yeniden çizilecek olmasından istifade edecek olan tek ülkenin İsrail olduğunun altını çizen Kaya, Suriye’nin Afganistanlaştırılmasını önlemek için dış politikanın değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Mustafa Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün biz, ülke olarak Suriye’de Rusya ile ABD’ye karşı, Libya’da ABD ile Rusya’ya karşı tavır almaya, sonuç almaya çalışıyoruz. Bunun sürdürülebilir bir tarafı yok. (…) Suriye ile konuşabilmeliyiz, Mısır’la konuşabilmeliyiz. Bölgesel paydaşlarımızı artıracak adımları atabilmeliyiz. Hinterlandımızda tarihî, sosyal, kültürel açıdan yakın olduğumuz ülkelerle iş birliği alanlarını genişletmeliyiz.”

“Hem Filistinlilerin âhına ağlayıp hem de İsrail’le yakınlaşmayın”

İsrail kargo uçağının 10 yıl aradan sonra Türkiye’ye indiğine işaret eden Kaya, “Birlikte verilen pozlarla sanki Türkiye-İsrail ilişkilerinin yeni bir döneme gireceğine dair algılar oluşturulmaya çalışıldı” dedi.

Türkiye’nin sorunlarının çözümünün, asla İsrail ile yakınlaşma olmadığını belirten Kaya, “İsrail ile yakınlaşma adına atılacak her adım, bölgedeki haritaların yeniden çizilmesi adına İsrail’e güç verecektir” diye konuştu.

Kaya, Mavi Marmara baskını konusunda hükümetin vatandaşlarının hukukunu koruyamadığını hatırlatarak, ‘Yüz Yılın Anlaşması’, ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması, Suriye’nin Golan Tepeleri’nin İsrail’e verilmesi gibi süreçler yaşandığı halde İsrail ile yeni bir ilişkiye girmekten fayda bekleniyorsa, bunun boş bir hayal olduğunu söyledi. Kaya, “Allah rızası için, bir taraftan Filistinlilerin âhına ağlarken, diğer taraftan İsrail’le yakınlaşarak, onların (Filistinlilerin) dertlerini katmerli hâle getirmeyin” dedi.

“Bu sistemin bu haliyle sürdürülebilmesi mümkün değil”

Basın toplantısının sonunda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkındaki görüşlerini dile getiren Kaya, 2018’den bu yana Türkiye’nin, bu yönetim sistemiyle birlikte yürütmede istikrarı değil aslında hantallığı getirdiğinin açıkça görüldüğünü söyledi. Bütün süreçlerin bir kişinin iki dudağının arasına sıkıştırılmış olmasından dolayı yaşanan olumsuzlukların net olarak ortaya çıktığını belirten Kaya, AK Parti’lilerin de, “Cumhurbaşkanı Erdoğan olmasaydı, başka hiç kimseye böyle yetkiler verilmezdi” diye düşündüklerini dile getirdi.

Yapılan ilk seçimde iktidarın tarihteki yerini alacağını ifade eden Kaya, “Kamuoyunun sizlerden beklentisi şudur: Tarihin bu önemli kırılma noktasında bu toplumu sizden sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gibi ne anlama geldiği bilinmeyen bir sistemle baş başa bırakmayın” dedi.

Bu sistemin bu haliyle sürdürülebilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Kaya, bu sistemin, devlet aklını dumura uğrattığını, başta TBMM olmak üzere kurumlara inisiyatif alanı bırakmadığını, partili cumhurbaşkanlığının içeride birlik ve beraberliğe zarar verdiğini söyledi.

Kaya, “Sistemin adının parlamenter sistem veya Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olmasının bir önemi yoktur. O sistemde kuvvetler ayrılığı var mı, şeffaflık var mı, denge-denetleme var mı? Asıl cevaplanması gereken budur” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA