SİYASET
Giriş Tarihi : 03-06-2020 17:43

Karamollaoğlu: Açık oy gizli tasnif şaibesinden kurtulamazsınız!

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “elektronik oy” sisteminin hayata geçirilmesi ihtimaline işaret ederek, “Elektronik ortamda oy kullanma yolu açılırsa, siz iktidarda bulunan partiyi bir daha kolay kolay değiştiremezsiniz. Siz, A partisine oy verirsiniz ama sandığa B partisi olarak yansır” dedi.

Karamollaoğlu: Açık oy gizli tasnif şaibesinden kurtulamazsınız!

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Konuşmasına, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi kıymetli Ahmet Tekdal’ın vefatından duyduğu üzüntüyü ifade ederek başlayan Karamollaoğlu, “Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Yaşı kemale ermişti. Son zamanlarda oldukça sıkıntılı bir dönem yaşadı. Dün kendisini ahrete yolcu ettik. Kendisine Cenâb-ı Hakk’tan rahmet temenni ediyorum. Cenâb-ı Hakk, rahmetiyle, mağfiretiyle muamele buyursun. Ailesine de başsağlığı diliyorum” dedi.

Ahmet Tekdal’ın Millî Görüş camiasında uzun yıllar hatırlanan, eski Refah Partisi Genel Başkanlarından birisi olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, merhum Necmettin Erbakan genel başkanlığı üstlenene kadar bu görevi icra ettiğini belirtti.

“İşi ehline vermek başarıyı getiriyor”

Konuşmasında salgın sürecini değerlendiren Karamollaoğlu, Türkiye’nin bu süreci diğer ülkelere kıyasla daha az zararla atlatmasında, hükümetin bir bilim kurulu oluşturmasının ve o kurulun kararlarını hayata geçirmesinin etkili olduğunu söyledi. Karamollaoğlu, “Bu şunu gösteriyor: Aslında iş ehline verilirse ve o camianın kararlarına riayet edilirse, bu tip sıkıntılı dönemleri daha ucuz atlatmak mümkün olabiliyor” dedi.

“Güçlü Meclis, güçlü Türkiye demektir”

Karamollaoğlu, salgın sebebiyle 16 Nisan'da tatile giren Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 48 günlük aranın ardından dün tekrar yasama faaliyetlerine başladığına işaret ederek, TBMM’nin millet iradesinin yegâne tecelligâhı olduğunu vurguladı. “Güçlü Meclis, güçlü Türkiye demektir” diyen Karamollaoğlu, yeni çalışma döneminin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

“Muhalefetsiz demokrasi!”

Temel Karamollaoğlu, eski Başbakanlardan merhum Adnan Menderes’in idam kararının verildiği Yassıada’nın, “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” adıyla halkın ziyaretine açıldığı töreni de değerlendirdi.

Açılışa muhalefet partilerinden hiçbir temsilcinin davet edilmediğine işaret eden Karamollaoğlu, “Siz şimdi 1960 İhtilâlini kınayacaksınız, onların yanlışlıklarını düzeltmek için bu adanın adını ‘Demokrasi ve Özgülükler Adası’ koyacaksınız; ama demokrasinin olmazsa olmazı muhalefeti burada temsil imkânı vermeyeceksiniz. Bu, aslında demokrasi anlayışının, bugünkü iktidar açısından söylüyorum, ne kadar çarpık, ne kadar yanlış olduğunun en açık göstergesidir” diye konuştu.

Seçim sistemi tartışmaları

Temel Karamollaoğlu, basın toplantısında seçim sistemi tartışmalarını da değerlendirdi.

Her rejimde iktidar olduğunu ancak sadece demokrasilerde muhalefetin bulunduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, seçim kanununu değiştirmekten bahseden iktidarın, muhalefetin görüşünü almamasına tepki gösterdi.

Karamollaoğlu, bu konuda şunları söyledi:

“Açık oy, gizli tasnif şaibesinden kurtulamazsınız”

“Muhalefet, demokrasinin temel taşıdır. Siz, seçim kanunlarında birtakım değişiklikler yaparken, eğer muhalefetin sesini kısmaya, muhalefetin hakkını gasp etmeye, kesp etmeye kalkarsanız, o zaman demokrasiden uzaklaşıyorsunuz demektir. Seçim kanunlarını iktidarda bulunan partilerin manipülasyonuna açık hale getirirseniz, seçim şaibesinden kurtulamazsınız.

1946 seçimlerini ‘açık oy, gizli tasnif’ diye tarif edeceksiniz, bunu bir utanç vesilesi olarak hatırlayacaksınız, hatırlatacaksınız; ama şimdi benzer adımları atma yoluna gireceksiniz. Bu temayülü göstereceksiniz. Elbette ‘böyle yapıyoruz’ demeyecekler; elbette ‘açık oy, gizli tasnif’ demeyecekler; ama gerek sandıklara gerekse seçmen listelerine ne ölçüde etki edeceklerini, muhalefetin buradaki denetim vazifesini, denetim hakkını nasıl kısıtlayacaklarını göreceğiz. İnşallah ben yanılırım.

(…) Bu gidişat yanlıştır. Tekrar vurgu yaparak söylemek istiyorum; Allah saklasın, hele de elektronik ortamda oy kullanma yolu açılırsa, siz iktidarda bulunan partiyi bir daha kolay kolay değiştiremezsiniz; çünkü elektronik ortamlara müdahale, her zaman mümkündür. Siz, A partisine oy verirsiniz, ama sandığa B partisi olarak yansır. Olur mu? Neden olmasın? NATO’nun en gizli belgelerine bile girilebilen bu konularda uzman insanlar, kendi yaptıkları / yaptırdıkları bir oy sistemine müdahale etmezler mi? Çok kolay bir şekilde müdahale edebilirler.”

“Parti programı uygulanmıyorsa, milletvekili ayrılabilir”

Milletvekili transferlerinin engellenmesine dair tartışmaları da değerlendiren Karamollaoğlu, bir milletvekilinin başka bir partiye geçmesinin prensip olarak doğru bulunmayabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Ama eğer bir parti, o partiden seçilen bir milletvekilinin beklentilerini karşılamıyorsa; eğer artık iktidardaki parti, kendi vatandaşına vaat ettiği ana sözleşmesinde bulunan, programında bulunan konulara yeterince itibar etmiyorsa, bir milletvekilin o partiden ayrılmasından daha tabii bir şey olmaz. Biz, bunu geçmişte yaşadık. Onun için milletvekillerinin iradesine saygı gösterilmeli. Eğer bir milletvekili burada yanlış yapıyorsa, sandığa gittiği zaman da vatandaştan onun cevabını alır diye düşünüyorum.”

Ekonomide Tablo Karanlık

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumu da değerlendiren Karamollaoğlu, ekonomik krizin her geçen gün derinleştiğini söyledi.

Partisinin Ekonomik Kalkınma Politikaları Kurulu’nun hazırlamış olduğu rapordan bazı veriler aktaran Karamollaoğlu, Tüketici Güven Endeksi’nin, 54.90 puan ile 2018’deki kur şokunun yaşandığı dönemden bile daha düşük olduğuna dikkat çekti.

Karamollaoğlu, “İşsizlik patlama yapmış durumda. İnsanlarımız, evine götüreceği ekmeği zor bulmaktadır. Tablo hiç olmadığı kadar karanlık” dedi.

“İktidar, ekonomiyi MHP’den devraldığı gibi devredecek”

Hazine ve Maliye Bakanının açıkladığı “destek paketi”ni eleştiren Karamollaoğlu, “Müjde gibi sunduğu şeyler ne konut kredisi almak, araba kredisi almak. Bu iktidarın ekonomi dediğiniz zaman aklında sadece ne yazık ki inşaat var” dedi.

Karamollaoğlu, “İnşaat sektörüne kafayı takan iktidarın, betondan, asfalttan, demirden, kalıptan kurtulmadığı müddetçe, ekonomik problemleri çözme ihtimalini göremiyorum. Hâlâ çiftçi gündemlerinde yok. Varmış gibi davranıyorlar. Hâlâ esnaf gündemlerinde yok. Hâlâ sanayici gündemlerinde yok. Onlar olmayınca, Türkiye2nin ekonomisinin düze çıkma ihtimali de olmaz” diye konuştu.

Karamollaoğlu, çiftçilerin girdi maliyetlerinin en aza indirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

2 milyon 500 bin kişinin, bireysel kredi borcunu, 2 milyon 700 bin kişinin de kredi kartı borcunu ödeyemediğini belirten Karamollaoğlu, “Tüketici kredisi ve kredi kartı borcu, 583.6 milyar liraydı. Siz diyorsunuz ki ‘daha da borçlan.’ Borç ekonomisi ile bu süreç daha ne kadar böyle devam edecek?” dedi.

Bu durumun daha fazla böyle devam edemeyeceğini belirten Karamollaoğlu, “Anlaşılan o ki iktidar, ekonomiyi, 2002’de bugünkü ortağı MHP’den devraldığı şekilde MHP ile birlikte devredecek!” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA