Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-06-2020 21:56   Güncelleme : 04-06-2020 22:00

İran’da 13 yıl hapse mahkûm, tutuklu ABD askeri serbest bırakıldı

İran tarafından 2018’de gözaltına alınan ve hakkında 13 yıl hapis kararı olan eski ABD donanması mensubu Michael White’ın serbest bırakıldığı ve ABD’ye dönüş yolunda olduğu açıklandı.

İran’da 13 yıl hapse mahkûm, tutuklu ABD askeri serbest bırakıldı

Geçen Mart ayında, Korona Virüsü salgını tebirleri kapsamında İran’dan çıkmaması şartıyla serbest bırakılan White, ABD’nin İran’daki çıkarlarını temsil eden İsviçre’nin Tahran Büyükelçiliği’nde tutuluyordu.

amerikaninsesi.com’un haberine göre ABD Başkanı Donald Trump, twitter’dan yaptığı açıklamada, White’ı taşıyan İsviçre uçağının İran hava sahasını terk ettiğini bildirdi. Trump, “Deniz aşırı ülkelerde rehin tutulan Amerikalıların güvenli şekilde serbest bırakılması için çalışmaktan asla vazgeçmeyeceğim” dedi.

White’ın annesi Joanne White ise yaptığı açıklamada oğlunun 683 gün boyunca İran Devrim Muhafızları’nca rehin tutulduğunu, ancak bu kâbusun sonra erdiğini söyledi.

47 yaşındaki ABD’li eski asker Michael White, 2018 yazında, İran’ın Meşhed şehrinde tutuklanmıştı.

White’ın ABD’ye gönderilmesi, ticarî sırları çaldığı iddiasıyla Amerika’da yargılanan ve daha sonra mahkeme tarafından serbest bırakılan İranlı Profesör Sirous Asgari’nin İran’a dönmesinden iki gün sonra oldu.

59 yaşındaki malzeme bilimi profesörü Asgari hakkında ABD’de 2016 yılının Nisan ayında dava açılmıştı. Asgari hakkında 2019 yılının Kasım ayındaysa federal hakim tarafından beraat kararı verilmişti.

Amerikalı yetkililer Mayıs ayında yaptıkları açıklamada Asgari’nin Korona Virüsü salgınına yakalandığını ve tedavisinin ardından sınır dışı edileceğini açıklamışlardı.

İran ve ABD, profesörün bir tutuklu değişimi anlaşması karşılığında serbest bırakıldığı iddialarını ise reddetmişlerdi.

İran, geçen yıl casusluk suçlamasıyla 3 yıl boyunca tutuklu olan Çin asıllı Amerika vatandaşı Xiyue Wang’i, Amerika da yaptırımları ihlâl ettiği suçlamasıyla tutulan Mesud Süleymani karşılığında serbest bırakmıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA