MEDYA
Giriş Tarihi : 05-06-2020 03:24

Gazeteci Metin Uca’ya 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası

24 Haziran seçimlerinden 4 gün önce Anadolu Ajansı’nın (AA) “seçim ekranı” grafiğinde seçim sonuçlarına yakın rakamların yayınlanması sebebiyle AA’yı twitter sayfasında eleştiren Gazeteci Metin Uca’ya 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi.

Gazeteci Metin Uca’ya 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası

ANKA’nın haberine göre, Gazeteci Metin Uca’nın 24 Haziran 2018 tarihinde yayınladığı tweet sebebiyle AA Genel Müdürü Şenol Kazancı ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya’nın İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açtığı davanın gerekçeli kararı açıklandı. Mahkeme, Uca’ya, ‘görevli memura görevi sebebiyle hakaret’ suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verdi.

Mahkeme, Uca’nın tweet’inde ifade özgürlüğünün sınırlarını aştığı değerlendirmesinde bulunurken, bunu kamuoyuna açık olarak yayınladığı için cezasını artırdı.

Metin Uca, savunmasında kendisine yöneltilen suçu reddederken şunları kaydetti:

“24 Haziran seçimlerinden önce rastlantısal olarak seçim sonuçlarıyla örtüşecek şekilde seçim sonuçları ekrana yansıdı. O dönemde hazırlık çalışması olduğu söylendi. Ancak seçim gecesi sonuçların ekrana yansıyan yüzdelerle aynı olduğunu görünce, ben de ilk tweeti attım. Burada amacım, algı operasyonuna olan tepkimi dile getirmek ve sandık başında görevli olanların sandık başından ayrılmalarını engellemekti.”

Ne olmuştu?

Anadolu Ajansı (AA), seçim akşamı seçim sonuçlarını yayınlamak için AA’ya abone olan televizyon kanallarına, sonuçları yayınlarken kullanacağı ekran grafiğini, önceden gönderiyor. Televizyon kanalları da, bu grafiğe göre, kendi ekran formatlarına göre teknik hazırlık yapıyorlar.

24 Haziran 2018 seçimlerinden 4 gün önce, tvnet televizyonunda yayınlanan “Akıl Odası” programının yayını sırasında ekrana, kısa süreli olarak, AA’nın “seçim ekranı” grafiği yansıdı.

Bu “seçim ekranı”nda Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan yüzde 53, Muharrem İnce yüzde 26, Meral Akşener yüzde 12, Selahattin Demirtaş yüzde 7, Temel Karamollaoğlu yüzde 1 ve Doğu Perinçek yüzde 1 oranında oy almış olarak gözüktü.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA