GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-06-2020 23:13   Güncelleme : 05-06-2020 23:15

Saadet: Bu, Gazi Meclis’e ve millet iradesine büyük bir darbedir

Saadet Partisi, dün 3 milletvekilinin milletvekilliklerinin düşürülmesinin hukukî değil siyasî olduğunu belirterek, “Bu karar, getirilen problemli başkanlık sistemi ile işlevi önemi bakımından yara almış Gazi Meclis’e ve millet iradesine büyük bir darbe olmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

Saadet: Bu, Gazi Meclis’e ve millet iradesine büyük bir darbedir

Saadet Partisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“4 Haziran 2020 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda okunan tezkere sonucu; CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri, hakkında verilen yargı kararlarının parlamentoda okunmasıyla, Anayasa’nın 84/2 maddesi gereğince düşürülmüştür.

TBMM’ye farklı zamanlarda gelen ve uzun zamandır bekletilen bu tezkerelerin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı imzalı bir tezkere ile aciliyetle işleme konması ve tezkeresi farklı zamanlarda Meclis’e ulaşan üç milletvekili hakkında aynı anda işlem yapılması, bu sürecin hukukî değil siyasî olduğuna işaret etmektedir.

Ayrıca sırf gündemi değiştirmek ve yeni siyasî polemiklerle insanımızı meşgul etmek üzere atılan bu tehlikeli adımlar, başta can yakıcı problemlerle boğuşan ekonomimiz ve adalet kurumumuz olmak üzere ülkemize topyekün zarar vermektedir.

Bu karar, getirilen problemli başkanlık sistemi ile işlevi önemi bakımından yara almış Gazi Meclis’e ve millet iradesine büyük bir darbe olmuştur. Yine Anayasa ve kanunları hiçe sayan bu süreç, siyasetin ve demokrasinin geleceği açısından endişe verici bir yolu açmıştır.

Bu süreci işletenler bilmelidirler ki, geçmişte de hukuku göz ardı ederek, tamamen siyasî Saiklerle bu türde adımlar atanlar, ileride bu attıkları adımların yol açtığı zararlara düçar olmuşlardır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA