GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-06-2020 03:25   Güncelleme : 08-06-2020 03:44

“Danıştay, Ayasofya kararını 2 Temmuz’da verecek”

Danıştay, İstanbul’un fethinin en büyük sembolü olan Ayasofya Camisi’nin müzeye dönüştürülmesine dair 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmesi için açılan davayı gündemine aldı. Danıştay, davayı 2 Temmuz’daki duruşmalı yargılamada karara bağlayacak.

“Danıştay, Ayasofya kararını 2 Temmuz’da verecek”

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, Danıştay 10. Dairesi, “Sürekli Vakıflar Tarihî Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği”nin 2016 yılında açtığı dava hakkında 2 Temmuz’da karar verecek.

Habere göre Danıştay Savcısı, Ayasofya’nın müze olarak kullanılmasının idarenin takdir yetkisi kapsamında olduğunu ve müzeye dönüştürme işleminde hukuka aykırılık bulunmadığını iddia ederek, davanın reddine karar verilmesini istedi. Ancak bu görüşün Daire için bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Danıştay 10. Dairesi’nin, duruşmada Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine dair Bakanlar Kurulu kararını hukuka aykırı bularak iptal etmesi hâlinde, Ayasofya’nın tekrar cami olarak ibadete açılmasının gündeme geleceği belirtiliyor.

Haberde, “Sürekli Vakıflar Tarihî Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği”nin 2005 yılında açtığı davanın Danıştay tarafından reddedildiği; ancak davaya bakan Danıştay 10. Dairesi’nin, geçen yıl 1945 yılında Ayasofya gibi müzeye dönüştürülen Kariye Camisi’nin müzeye dönüştürülmesine dair Bakanlar Kurulu kararını iptal ettiği kaydediliyor.

Anayasa Mahkemesi reddetmişti

“Sürekli Vakıflar Tarihî Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği”, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine dair Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmesi talebi Danıştay tarafından reddedilince, tashih-i karar istemiş, ancak bu müracaat da Danıştay’ın Dava Daireleri Kurulu tarafından reddedilmişti. Dernek, bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuş ancak AYM de başvuruyu reddetmişti.  

Cumhurbaşkanı, taleplere sert tepki gösteriyordu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart seçimlerinden önce, Ayasofya’ya ücret ödenerek biletle girilmesi uygulamasını kaldıracaklarını söylemiş ancak tam tersine Temmuz ayında bilet ücretine %20 oranında zam yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’nın tekrar cami olarak ibadete açılması taleplerine karşılık, “Siz önce Sultanahmet Camisi’ni doldurun. Bunlar siyasî tuzaktır” diyordu.

Konunun uzmanları ise, meselenin caminin dolup dolmaması olmadığını, Ayasofya’nın fethin sembolü olması sebebiyle özel önem taşıdığını, Fatih Sultan Mehmed’in de Ayasofya’nın cami dışında başka bir amaçla kullanılmamasına dair vasiyeti olduğunu belirtiyorlar.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA