GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-06-2020 04:06

Tuzla Camisi’ne Bizans bayrağı asılmasına Beştepe’den tepki

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Güney Kıbrıs Rum kesiminin Larnaka şehrindeki Tuzla Camisi’ne Bizans bayrağı asılmasına tepki gösterdi. Altun, “Herkes bilsin ki Türkiye Cumhuriyeti, sembol mekânlar üzerinden kendi varlığına karşı işlenen her türlü alçak saldırıyı durduracak kabiliyet ve kudrettedir” dedi.

Tuzla Camisi’ne Bizans bayrağı asılmasına Beştepe’den tepki

Fahrettin Altun, twitter sayfasında yayınladığı mesajında şunları kaydetti:

“Güney Kıbrıs’ta yine insanlığa ve vicdana sığmayacak bir saldırıya hüzün ve öfkeyle şahit olduk. Larnaka’daki Tuzla Camii’ne Bizans bayrağı asılması bizleri ve inanç hürriyetini savunan herkesi derinden yaralamıştır.

Tarihin binlerce yıllık sayfaları içerisinde kendi payına yalnızca barbarlığın, fikir ve inanca saldırının, talanın ve soykırımın utanç verici şöhreti miras kalan alçak zihniyet, İslâm’a ve Türkiye’ye duyduğu derin nefret ve kini bir kez daha mabedlerimize saldırarak göstermiştir.

İslâm’a ve Müslümanlara saldırmanın sözüm ona fikir hürriyeti adı altında artık kurumsal bir yapıya büründüğünü ve adeta teşvik edilircesine her geçen gün şiddetini artırdığını üzüntüyle müşahede etmekteyiz.

Asırlar boyunca insanlığa barış ve selâmet kaynağı ve kadim medeniyetimizin ufuk çizgisi olan İslâm, her türlü sistematik saldırıya, tahrif ve bozgun hareketlerine karşı ilanihaye yollarımızı ve yıllarımızı aydınlatmaya devam edecektir.

Türkiye, medeniyetinden aldığı ilham ve aşkla, coğrafyamızı yeniden barış ve selâmet diyarına dönüştürmek için tüm gücüyle mücadeleye devam edecektir. Bugün Akdeniz’in her bir köşesinde verdiğimiz destansı mücadele medeniyetimizden aldığımız kutlu ilhamın bir tezahürüdür.

Türkiye, basit provokasyonlar gibi görünen bu tür eylemlerin altında yatan motivasyon kaynağının ne olduğunun farkında ve bilincindedir. İslâm’a ve Türkiye’ye yapılan alçakça saldırıların bir an önce durdurulmasını ve suçluların cezalandırılmasını istemek en tabii hakkımızdır.

Herkes bilsin ki, Türkiye Cumhuriyeti, sembol mekânlar üzerinden kendi varlığına karşı işlenen her türlü alçak saldırıyı durduracak, tüm inanç ve kimliklerin barış içerisinde yaşadığı kardeşlik atmosferini Akdeniz’de yeniden inşa edecek kabiliyet ve kudrettedir.”

Ne olmuştu?

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yer alan (GKRY) Larnaka şehrindeki Tuzla Camisi’nin eyvanındaki kemerlere, üzerinde çift başlı kartal arması bulunan “Bizans bayrağı” asıldı.

KKTC Başbakanı Tatar: Suçlular derhal yakalanmalı

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Tuzla Köyü’nde bulunan camiye Bizans bayrağı asılmasına tepkisini dile getirirken, Güney Kıbrıs’ta son bir haftada ikinci kez camilere yönelik tahrikler yapılmasının olağan karşılanamayacağını ve geçiştirilemeyeceğini vurguladı.

Başbakan Tatar, şunları kaydetti:

“Limasol’da bulunan Köprülü Camisi’nin avlusuna molotofkokteyli atılıp duvarlarına İslâm ve göçmen karşıtı yazıların yazılmasının ardından bu kez de Larnaka’da bulunan Tuzla Camisi’nin duvarına Bizans bayrağı asılmasını şiddetle kınıyor, Rum Yönetimini derhal İslâm karşıtlığını durduracak tavrı ortaya koymaya çağırıyorum.

Bunun için yapılması gereken ise derhal suçluları yakalamak, gereken önlemleri almaktır. Bu çağda, hâlâ ırkçı, faşizan eylemlere başvurulması, başvuranlara göz yumulması asla kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Dolayısıyla Rum Yönetimini akl-ı selime ve uyarılarımızı dikkate almaya davet ediyoruz.”

Çelik: İslâm karşıtlığına yol verenler, belâlarla yüzleşirler

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, twitter sayfasında yayınladığı mesajında şunları kaydetti:

“Güney Kıbrıs’taki Tuzla Köyü’nde bulunan camiye Bizans bayrağı asılmasını şiddetle kınıyoruz. Rum yönetimi, İslâm düşmanlığına son vermeli. İslâm düşmanlığını teşvik edenler, himaye ettikleri faşistlerin yol açacağı belâlarla er geç yüzleşirler...”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA