YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 08-06-2020 05:12   Güncelleme : 08-06-2020 05:21

Dizi oyuncusuna benzetilen Ertuğrul Gazi büstü kaldırıldı

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılarak 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yerleştirilen Ertuğrul Gazi büstü, “Diriliş Ertuğrul” dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan’a benzetildiği için kaldırıldı. Büstü yaptıranlar hakkında idarî soruşturma başlatıldı.

Dizi oyuncusuna benzetilen Ertuğrul Gazi büstü kaldırıldı

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Türk Tarihinin Önemli Şahsiyetlerini Anma Projesi’ kapsamında Osmanlı ve Türk tarihine damga vuran liderler ve sanatçıların büstleri yaptırıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Sultan 2. Abdülhamid, Fatih Sultan Mehmed, Kanunî Sultan Süleyman, Osman Bey, Alparslan, Oğuzhan, Metehan, Cengizhan, Attila, Ertuğrul Gazi, Alâaddin Keykubat, Şeyh Şamil, Dede Korkut, Mimar Sinan, Yunus Emre, Timur Han, Hoca Ahmet Yesevî, Mehmet Akif Ersoy ve İbn-i Sina’nın büstleri, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yerleştirildi.

Türk tarihinin izlerini yaşatmak ve meydanın görselliğine canlılık kazandırmak amacıyla heykeltraş Ömer Gençtürk tarafından yapılan büstler bronzdan, alt kaideleri ise bazalt taşından yapıldı.

“Sorumlular hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldı”

Ertuğrul Gazi büstünün, sosyal medyada “Diriliş Ertuğrul” dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan’a benzetilerek eleştirilmesi üzerine, Ordu Büyükşehir Belediyesi şu açıklamada bulundu:

“Türk Tarihinin Önemli Şahsiyetlerini Anma Projesi kapsamında yaptırdığımız büstlerden Ertuğrul Gazi büstünün, Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan’a benzetilerek tasvir edilmesi bizleri de rahatsız etmiş ve aynı gün söz konusu büst kaldırılmıştır. Konu ile ilgili ihmali bulunan sorumlular hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Gösterilen hassasiyetten dolayı tüm kamuoyuna teşekkür ediyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA