SİYASET
Giriş Tarihi : 08-06-2020 20:01   Güncelleme : 08-06-2020 20:20

“Seçim 2023’te yapılacaksa bu paniğiniz ne?”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, iktidarın zaman zaman seçimin zamanında yapılacağını dile getirdiğini ancak Siyasî Partiler ve Seçim Kanunu’nda değişiklik yapmaya hazırlandığını belirterek, “Seçim 2023’te yapılacaksa bu paniğiniz ne?” diye sordu.

“Seçim 2023’te yapılacaksa bu paniğiniz ne?”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, düzenlediği basın toplantısında güncel siyasî konuları değerlendirdi.

“Bırakın 2023’ü, siz daha yarınınızı bile göremiyorsunuz”

Bülent Kaya, halkın esas gündeminin ekonomik sıkıntılar olduğunu, iktidarın da halkın geçim sıkıntısını çözmesi gerekirken, suni gündemlerle siyasî ömrünü uzatmaya çalıştığını ifade etti.

2023 ve 2071 hedeflerinden sonra şimdi 2053 hedefinin dile getirilmeye başlandığına işaret eden Kaya, İçişleri Bakanlığı’nın tebliği ettiği sokağa çıkma yasağının Cumhurbaşkanı tarafından iptal edildiğini hatırlatarak, “Bırakın 2023’ü, bırakın 2053’ü, bırakın 2071’i, siz daha yarınınızı göremiyorsunuz” dedi.

“Seçim 2023’te yapılacaksa bu paniğiniz ne?”

Konuşmasında iktidarın Seçim Kanunu ve Siyasî Partiler Kanunu’nda değişiklik yapma hazırlığını da değerlendiren Kaya, 24 Haziran seçimleri öncesinde Saadet Partisi olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seçim barajının kaldırılarak temsilde adaletin sağlanması teklifinde bulunduklarını hatırlattı.

 Kaya, iktidarın söz konusu kanunlarda değişiklik yapma konusundaki tek amacının, AK Parti hükümetini iktidarda tutma çabası olduğunu ifade etti.

Bülent Kaya, “Siyasî partiler ve seçim yasalarının tek bir amacı olmalıdır; ülkeyi demokratik, millî iradenin katılımcı olduğu ve olabildiğince özgürlükçü ve rekabetçi bir siyasal ortamın oluşturulmasına hizmet eder hâle getirilmesi gerekiyor” dedi.

Bülent Kaya, daha âdil kanunların hazırlanması için iktidara, yapılacak değişiklikleri birlikte konuşma çağrısında bulundu. Kaya, “Seçim 2023’te yapılacaksa bu paniğiniz ne?” diye sordu.

“Yasama dokunulmazlığı muhalefet partileriyle istişare edilmeli”

“Milletvekili dokunulmazlığı” konusunda da partisinin görüşlerini dile getiren Kaya, bu dokunulmazlığın, iktidarın yargıyı milletvekilleri üzerinde bir sopa gibi kullanmaması için Anayasa’da yer aldığını belirtti.

Kaya, hükümetin ilk seçimde iktidarı kaybedip muhalefet partisi konumuna geçeceğini ileri sürerek, yasama dokunulmazlığını muhalefet partilerinin taleplerine göre değerlendirmesi tavsiyesinde bulundu.

“İnsanları aklama mercileri iktidarlar değil, mahkemelerdir”

Olağan Üstü Hal (OHAL) döneminin bir uygulaması olan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) konusunun artık olağan dönemlerde de sürekli hâle getirildiğini belirten Kaya, KHK ile görevlerinden ihraç edilen ancak yargı tarafından suçsuz bulundukları halde görevlerine iade edilmeyen binlerce vatandaşın mağduriyetlerini dile getirdi.

“İnsanları aklama mercileri iktidarlar değildir, mahkemelerdir” diyen Kaya, mahkemeler tarafından aklanmış olan bütün vatandaşların acilen temel haklarına ve hürriyetlerine kavuşturulması gerektiğini söyledi.

“İktidar, özgür basını susturmaya çalışıyor”

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ile Tele1 televizyonunun Ankara Temsilcisi İsmail Dükel’in gözaltına alınmalarını da değerlendiren Kaya, gazetecilerin ifadeye çağrılabilecekleri halde gözaltına alınmalarını ve gözaltı süresinin uzatılmasını eleştirdi. Kaya, “İktidar, özgür basını susturmaya çalışıyor. Onlara gözdağı vermeye çalışıyor” dedi.

“Önümüzdeki sürecin iktidar partisi, Saadet Partisi’dir” diyen Kaya, Saadet Partisi’nin, ülkenin sorunlarını çözebilecek yegâne parti olduğunu söyledi.

“Tuzla Camisine Bizans bayrağı asılmasını lântliyoruz”

Bülent Kaya, bir soru üzerine, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki Tuzla Camisi’ne Bizans bayrağı asılmasını, hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hem de İslâm dininin mensupları olarak lânetlediklerini söyledi. Kaya, “Ben, bu vesileyle, Müslümanlardan önce gayrimüslimlerin Kıbrıs’taki bu hadiseye tepki göstermesinin, toplumsal uzlaşma açısından çok daha önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Ayasofya için adım atacaksanız destek vermeye hazırız”

Kaya, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasına dair tartışmalar hakkındaki görüşünün sorulması üzerine de, iktidarın dinî değerleri kendi politik amaçları doğrultusunda kullanmaktan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Kaya, “Ayasofya’yı siyasî rantlarınıza alet etmeyin. Ayasofya ile ilgili bir adım atacaksanız, başta Saadet Partisi olarak biz, milletimiz olarak size gereken her türlü desteği vermeye hazırız. Sadece, insanların duygularınızı istismar etmemenizi istiyoruz” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA