GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-06-2020 00:49   Güncelleme : 09-06-2020 01:11

“Ayasofya adımı için Danıştay’ın kararını bekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması konusunda, “Şu anda biz, bir hukuk devleti olarak Danıştay’ın vereceği kararı bekliyoruz. Danıştay, kararını verir. Danıştay kararını verdikten sonra da atılması gereken adım neyse, bu adımlar da ona göre atılır” dedi.

“Ayasofya adımı için Danıştay’ın kararını bekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında, TRT spikeri Sermin Baysal Ata, SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran ve Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu’nun sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini anlatırken, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki provokatif olayları ve Yunanistan’ın Ayasofya konusundaki tepkilerini de değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Yunanistan boş durmuyor, çıkmış kurusıkı atıyor. Yani bu kurusıkı attığın ülke hangi ülke? Yaa Türkiye’ye bu tür laf atılır mı? Sen kiminle dalga geçiyorsun? Biraz kendine çekidüzen ver, haddini bil. Yani sen, eğer haddini bilmezsen, Türkiye’nin yapacağı şey bellidir. Meselâ bir taraftan kalkıyorlar, Güney Kıbrıs’ta iki tane camimizi, kimisi işte sabote edip molotof kokteyli ile yakmaya vesaire filan, bir taraftan geliyorlar Yunan bayrağını, öbür tarafta geliyor bir tane paçavra oraya asıyorlar filan falan; bu tür şeyler yapıyorlar. E şimdi siz, bunları yaptığınız zaman, yaav bunlar karşılıksız kalır mı? Gerekli uyarılar yapılıyor ve siz bu uyarılara bile kulak asmıyorsunuz.

Ha, ondan sonra yeni bir şey daha başladı. Şimdi bu sefer de kalkıyorlar, ‘Sakın ha Ayasofya ile ilgili, orayı camiye çevirmeyin!’ Yaav Türkiye’yi siz mi idare ediyorsunuz biz mi idare ediyoruz? Kaldı ki Türkiye’nin kurumları var. Böyle bir adım atılacaksa, ha bunun yetki sahipleri bellidir. Parlamentosu var, bunun Danıştay’ı var. Yani dolayısıyla buralar kararını verir. Bu karar verildikten sonra da icra makamı, gerekli olan adımı atar. Bunun için de sizden izin almaya, müsaade almaya asla tevessül etmez. Nitekim şu anda icra makamına bile gerek yok. Bakın bugün işte Sayın Bahçeli, açıklama yaptı. Şimdi bu bir şeyi gösteriyor; demek ki bu ülkenin dinamiklerinde tutuşan, yanan bir şey var. Öyle ise, şu anda biz, bir hukuk devleti olarak Danıştay’ın vereceği kararı bekliyoruz. Danıştay, kararını verir. Danıştay kararını verdikten sonra da atılması gereken adım neyse, bu adımlar da ona göre atılır.”

Danıştay 10. Dairesi, “Sürekli Vakıflar Tarihî Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği”nin,  Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine dair 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmesi talebiyle 2016 yılında açtığı dava hakkında 2 Temmuz’da karar verecek.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA