YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 09-06-2020 17:49

“Kayısı rekoltesi tahminini Ziraat Odaları yapmalı”

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Malatya’nın kayısı rekoltesini yapacak olan kurulda Ege İhracatçılar Birliği gibi ticarî kuruluşların bulunmasının doğru olmadığını ileri sürerek, tahminin, ziraat odaları gibi oluşumlar tarafından sahadaki çalışmalarla yapılmasını istedi.

“Kayısı rekoltesi tahminini Ziraat Odaları yapmalı”

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş’un başkanlığında toplandı. Gündem dışı söz alan MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, “Malatya’daki kayısı üretimi ve üreticilerin sorunları” hakkında görüşlerini dile getirdi.

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Türkiye’deki toplam 17 milyon kayısı ağacından 8 milyonunun bulunduğu ve dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85’inin yapıldığı Malatya’da, yaklaşık 50 bin ailenin bu üründen geçimini sağladığını anlattı.

Geçen yıl 110 ülkeye yaklaşık 100 bin ton Malatya kayısısı ihraç edilerek 253 milyon dolar gelir sağlandığını kaydeden Fendoğlu, kayısı üreticisinin bu yıl önemli sorunlarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Fendoğlu, bu hafta Malatya’nın kayısı rekoltesinin açıklanacağını ve bu yıl 80 bin ton kayısı rekolte tahmini söylemleri bulunduğunu belirterek bu tahmini yapacak kurulda, Ege İhracatçılar Birliği gibi ticarî kuruluşların bulunmasının doğru olmadığını ileri sürdü. Fendoğlu, tahminin, ziraat odaları gibi oluşumlar tarafından sahadaki çalışmalarla yapılmasını istedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA