EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-06-2020 18:25   Güncelleme : 09-06-2020 18:28

İYİ Parti: ‘Yatırım taahhütlü avans kredisi’, faydadan çok zarar getirir

Eski Merkez Bankası Başkanı, İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, “Ekonomi yönetiminin uygulamaya koymayı düşündüğü ‘Yatırım taahhütlü avans kredisi’ iyi düşünülmemiş, ucu açık, her yöne çekilebilecek olması nedeniyle faydadan ziyade ekonomik ve sosyal soruna neden olacaktır” dedi.

İYİ Parti: ‘Yatırım taahhütlü avans kredisi’, faydadan çok zarar getirir

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Merkez Bankasının duyurduğu 60 milyar liraya kadar TL cinsi ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Durmuş Yılmaz, Merkez Bankasının yeni bir karar alarak TL cinsi reeskont kredileri için tahsis edilen 20 milyar lirayı yatırım taahhütlü avans kredisi olarak kullandıracağını vurguladı. Alınan bu kararın hukuki tartışmalara yol açtığını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

“Finansal sistemin geneline kısa vadeli likidite sağlamak, yatırımlar ile tasarruflar arasındaki aracılık faaliyetlerini finansal sisteme bırakmak, bu şekilde hem tasarruf sahibini korumak hem de ekonomik kaynakların verimli olarak tahsisini sağlamak amacına yönelik modern merkez bankacılığına uymayan söz konusu yatırım kredisinin uygulanmaya konması yürürlükteki hukuk maddelerine göre mümkün değildir.”

“Günümüz merkez bankacılığı ile çelişen, daha önce başta yüksek enflasyon olmak üzere birçok ekonomik soruna neden olan reel sektörün doğrudan Merkez Bankası eliyle uzun vadeli kredilendirilmesinin bir istisnası olabilir mi? Olursa yapılabilir mi?" diye soran Yılmaz, İYİ Parti olarak bu konunun tartışılmasını istediklerini söyledi.

Ekonominin büyüme hızının korunması ve uzun vadede ilerlemesi için sabit sermaye yatırımlarının arttırılması gerektiğini kaydeden Yılmaz, “Yatırımların canlanmamasının esas nedeni, kaynak kıtlığı değil, güven eksikliğidir. Ekonomi yönetiminin uygulamaya koymayı düşündüğü ‘Yatırım taahhütlü avans kredisi’ iyi düşünülmemiş, ucu açık, her yöne çekilebilecek olması nedeniyle faydadan ziyade ekonomik ve sosyal soruna neden olacaktır” diye konuştu.

Yılmaz, Merkez Bankasının kaynaklarının ara ve ham madde ile yerli üretime aktarıldığı bir ekonomi modelini arzuladıklarını ve bunu seçim beyannamelerine de koyacaklarını söyledi.

Durmuş Yılmaz, Türkiye'yi 2001 krizine götürecek adım ve kararlardan kaçınılması gerektiğini kaydetti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA