SİYASET
Giriş Tarihi : 10-06-2020 17:36   Güncelleme : 11-06-2020 20:18

“Ayasofya, Fatih’in vasiyetini yerine getirecek tarzda açılmalı”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Ayasofya’nın, vakit geçirilmeden hem halkın talebini, hem de Fatih Sultan Mehmed’in vasiyetini yerine getirecek tarzda ibadete açılmasının doğru olduğu kanaatinde olduklarını söyledi.

“Ayasofya, Fatih’in vasiyetini yerine getirecek tarzda açılmalı”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında, güncel siyasî konuları değerlendirdi.

Temel Karamollaoğlu, konuşmasının başında, Van’ın Çatak ilçesinde PKK saldırısı sonucunda hayatını kaybeden 2 işçiye Allah’tan rahmet, yaralanan 8 kişiye de acil şifalar diledi.

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması konusundaki tartışmaları değerlendiren Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen sene, “Ayasofya ibadete açılsın” teklifine karşılık, “Yan tarafta Sultanahmet’i doldurmayacaksınız, ‘Ayasofya’yı dolduralım’ diyeceksiniz. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgâh. Bu namussuzlar böyle dedi diye biz adım atmayız” dediğini hatırlattı.

Karamollaoğlu, “Namus algısı değişti. Ne oldu? Birdenbire konu farklı bir şekilde gündeme geldi. Araştırılsın. Açılsın mı, açılmasın mı? Bir engel var mı, yok mu? Bunu gündeme getiren, iktidarın kendisi şu anda. Nasıl oluyor da bu kadar ağır ifadelerle itham edilenlerin karşısına şimdi belli taleplerle adeta iktidar geliyor” diye konuştu.

Ayasofya’nın statüsü konusundaki değişik görüşleri özetleyen Karamollaoğlu, Osmanlı’nın fethettiği yerlerde gayrimüslimlere inanç ve ibadet özgürlüğü tanıdığını, uzun zaman fethedilemeyen İstanbul’un fethedilmesi üzerine Ayasofya’nın fethin sembolü olarak camiye dönüştürüldüğünü belirtti. nakliyat

Fatih Sultan Mehmed’in Ayasofya’yı bir vakıf olarak tahsis ettiğini, cami dışında bir maksatla kullanılmasına vesile olanlara da lânet ettiğini vurgulayan Karamollaoğlu, “Biz, bunu tarihî bir bize emanet olarak görmek mecburiyetindeyiz” dedi.

Ayasofya’nın hem Müslümanların hem de Hristiyanların ibadet edebilecekleri şekilde açılması şeklindeki önerileri bir saçmalık olarak nitelendiren Karamollaoğlu, bu önerilere itibar edilemeyeceğini söyledi.

Karamollaoğlu, “Burası ibadete açılıyorsa açılması icap eder, konuşulması değil. Yıllardır konuşuyoruz” dedi. uluslararası evden eve nakliyat

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması için İYİ Parti’nin TBMM’de önerge verdiğini ancak AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildiğini hatırlatan Karamollaoğlu, “Niye reddedildi?” diye sordu.

Karamollaoğlu, Ayasofya’nın vakit geçirilmeden, hem halkın talebini, hem de Fatih Sultan Mehmed’in vasiyetini yerine getirecek tarzda ibadete açılmasının doğru olduğu kanaatinde olduklarını; açılırken vaveyla koparılmasına da, politik malzeme haline getirilmesine de karşı olduklarını ifade etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA