MEDYA
Giriş Tarihi : 12-06-2020 03:13   Güncelleme : 12-06-2020 03:19

Twitter’dan Türkiye, Rusya ve Çin’de “Troll” operasyonu

Sosyal medya platformu twitter, Türkiye, Rusya ve Çin’de “devlet bağlantılı enformasyon operasyonları” için kullanıldıkları tespit edilen 32 bin 242 “troll” hesabının ifşa edilerek askıya alındığını açıkladı. Türkiye’de 7 bin 340 hesap ifşa edilerek arşive alındı.

Twitter’dan Türkiye, Rusya ve Çin’de “Troll” operasyonu

Sosyal medya platformu twitter, devlet bağlantılı enformasyon operasyonları kapsamında faaliyet gösteren 32 bin 242 “troll” hesabının ifşa edilerek askıya alındığını açıkladı. Söz konusu hesaplar, Türkiye, Rusya ve Çin kaynaklı. Açıklamaya göre, Türkiye’de sahte ve kullanılmak üzere ele geçirilen hesaplar, AK Parti lehine siyasî söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılıyordu.

amerikaninsesi.com’un haberine göre, Twitter’ın internet sitesinde paylaşılan resmi açıklamada, bu operasyonlarla bağlantılı bütün hesapların ve içeriklerin kalıcı olarak kaldırıldığı belirtildi. İlgili verilerin de şirketin önde gelen iki araştırma ortağı olan Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPI) ve Stanford Internet Gözlemevi (SIO) ile paylaşıldığı kaydedildi. Hesapların da şirketin manipülasyon politikalarının ihlâli kapsamında askıya alındığı vurgulandı.

“Türkiye’deki hesaplar AK Parti lehine söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılıyordu”

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki hesap ağları, 2020 yılı başında tespit edildi. Bu hesapların çoğu, Türkiye içindeki kitleyi hedefliyordu. Twitter’ın teknik göstergeler ve bu hesapların davranışı üzerinde yaptığı analize göre, sahte ve kullanılmak üzere ele geçirilen hesaplar, AK Parti lehine siyasî söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılıyor ve bu hesaplarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güçlü destek ifade ediliyordu. Bu kapsamda 7 bin 340 hesap ifşa edilerek arşive alındı.

İncelenen teknik göstergelere göre söz konusu hesap ağı, partinin gençlik kolu ve ciddi sayıda ele geçirilmiş hesapların bulunduğu merkezî bir ağla bağlantılıydı. Bu sebeple twitter’ın ifşa ettiği hesap ağının, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetini eleştiren kurumlarla bağlantılı olan ve ele geçirilen hesapları da kapsadığı belirtildi.

Ele geçirilen bu hesapların sıklıkla devlet aktörleri tarafından yürütülen korsanlık ve hesap ele geçirme çabalarının hedefi oldukları kaydedildi. Hesap ağının aynı zamanda kripto para birimi bağlantılı spam gibi ticarî faaliyetler için de kullanıldığı belirtildi.

“Çin’deki hesaplar Komünist Partisi lehine söylemi yayıyordu”

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Çin’deki hesap ağı, yeni olsa da faaliyetlerin tespit edilmesi için kullanılan teknik bağlantıların 2019 yılının Ağustos ayında tespit edilen faaliyetlerle tutarlı olduğunun görüldüğü belirtildi.

Bu kapsamda birbiriyle bağlantılı iki grup hesabın ifşa edildiği ifade edildi. Buna göre, hesap ağının ana merkezini ele veren 23 bin 750 hesap ve içeriğin daha fazla kişiye ulaşması için tasarlanan 150 bin hesap tespit edildi.

150 bin hesabın çoğunun ya çok az takipçisi olduğu ya da hiç takipçisi olmadığı, bu hesapların etkileşim rakamlarını yapay olarak şişirmek üzere tasarlandığı vurgulandı.

Çin’deki bu hesap ağının birbiriyle eşgüdümlü ve manipülatif faaliyetler içinde olduğu, ağırlıklı olarak Çin dillerinde paylaşım yapıldığı ve Çin Komünist Partisi lehine jeopolitik söylemin yanı sıra Hong Kong’daki siyasî dinamikler konusunda aldatıcı söylemler yaydığı belirtildi.

“Rusya’daki hesaplar siyasî muhalifleri hedef alıyordu”

Rusya içinde de devlet destekli siyasî propaganda faaliyeti içinde olan bir medya sitesi olan Current Policy adlı siteyle bağlantılı hesapların araştırıldığı belirtildi. Şirketin açıklamasında, bu medya operasyonuyla bağlantılı hesap ağının twitter’ın manipülasyon politikasını ihlâl sebebiyle askıya alındığı vurgulandı.

Bu hesapların faaliyetleri arasında siyasî amaçla çapraz paylaşım, içeriğin gerçek olmayan ancak koordineli bir şekilde güçlendirilmesi gibi faaliyetler sayıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in siyasî partisi olan Birleşik Rusya Partisi’ni öne çıkaran ve siyasî muhalifleri hedef alan faaliyetlerde bulunulduğu belirtildi. Yapılan çalışma kapsamında 1152 hesabın ve bunlarla bağlantılı içeriğin ifşa edildiği kaydedildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA