MAHALLÎ İDARELER
Giriş Tarihi : 12-06-2020 20:36   Güncelleme : 12-06-2020 20:41

“Haliç’teki kızıl rengin sebebi kirlilik değil yosun”

Bir süredir Haliç’te görülen kızıllık, AK Parti taraftarları tarafından “kirlilik” olarak nitelendirilip AK Parti dönemiyle kıyaslanınca, CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından konu hakkında açıklama yapıldı.

“Haliç’teki kızıl rengin sebebi kirlilik değil yosun”

“Haliç, 2-3 hafta içinde eski haline dönecektir”

“Algı değil alg” başlığıyla yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Haliç’teki kızıl rengin sebebi, bir fitoplankton patlamasıdır, kirlilik değildir. Fitopianktonlar, fotosentez yapan mikroskobik canlılardır ve büyük çoğunluğu alglerden (yosunlardan) oluşur. 2-3 hafta içinde Haliç yine eski haline dönecektir.”

İktidar cephesinden eleştiriler

Haliç’in sularındaki kızıllık sebebiyle sosyal medyada şu tür eleştiriler dile getirilmişti:

“Ah şehirlerin sultanı şehr-i İstanbul. Sen bunu haketmiyorsun...”

“İstanbul’un Altın Boynuzu Haliç, doksanlı yılları hatırlatan görüntüye büründü. Son zamanlarda temizlenmediği ortaya çıkan Haliç, kirlilik yüzünden siyaha büründü.”

“CHP’li İBB sadece 1 yılda Haliç'i mahvetti. Her şey çok güzel oluyor İstanbul...”

“Yapraklar bile beni alkışlıyor diyerek böbürlenenler biraz olsun utanırlar mı? 22 Eylül 2019 tarihinde yani yaklaşık 10 ay önce Haliç’te profesyonel sporcular ile yüzmüştük. O gün pırıl pırıl ve masmavi olan Haliç, bugün bir çamur deryasına dönmüş ve mavilikten eser kalmamış.”

“Haliç’i de beyninizin içine döndürmüşsünüz ..”

“Haliç 90'lara geri döndü: Çöp ve çamura boğuldu.”

“Vah ki vah! Haliç adeta çamura döndü!”

“Yıl 2018 çok değil... Yunusların yüzdüğü o berrak Haliç’ten, bugün diğer balık türlerinin dahi yaşayamayacağı pis bir Haliç’e... İnsanın içi gidiyor, böyle güzel bir miras, bu kadar kısa bir sürede nasıl bu hale gelebilir diye. Takdir sizlerin...”

“Biz tertemiz Haliç teslim ettik. Haliç’in temizlenmesi için yüzlerce projeyi hayata geçirdik. Bu tesisleri çalıştırmak, işletmek, bilgi, tecrübe ve enerji istiyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA