Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 13-06-2020 02:54   Güncelleme : 13-06-2020 02:59

“Yenilgiyi kabul etmezse, askerler onu Beyaz Saray’dan çıkarır”

ABD’de Demokratik Parti’nin başkan adayı Joe Biden, 3 Kasım’da yapılacak seçimde rakibi Donald Trump’ın yenilgiyi kabul etmemesi halinde, üst düzey askerlerin onu Beyaz Saray’dan çıkaracağından emin olduğunu söyledi.

“Yenilgiyi kabul etmezse, askerler onu Beyaz Saray’dan çıkarır”

ABD’de Demokratik Parti’nin başkan adayı Joe Biden, Comedy Central'da Noah Trevor'ın Daily Show programına konuk oldu. Biden, “En büyük endişem, Trump’ın bu seçimleri çalmaya çalışması. Kendisi de oyunu böyle kullanmasına rağmen postayla oy kullanımının hileli olduğunu söylüyor. Görevi bırakmayı kabul etmemesi halinde üst düzey askerlerin onu Beyaz Saray’dan çıkaracağından eminim” dedi.

Trump'ın seçim kampanyasının iletişim sorumlusu Tim Murtaugh ise, Joe Biden’ın iddialarını değerlendirirken, “Seçimlerimize duyulan güveni sarsmaya yönelik beyinsizce bir komplo teorisi. Başkan Trump, 2020 seçimlerinin sonucunu kabul edeceğini açıkça ifade etti” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ise, Fox News’da yayınlanan “Outnumbered Overtime” programında Harris Faulkner’ın sorularını cevaplarken, Biden’ın sözlerini de değerlendirdi.

Trump, “Seçimleri kazanamazsam, hayatıma devam eder ve başka işler yaparım ama bu ülkemiz için üzüntü verici olur” dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Washington DC’deki protestolar sırasında ABD Başkanı Donald Trump, kiliseye doğru yürürken arkasında kamuflaj üniformasıyla aynı fotoğraf karesine girmesinin yanlış olduğunu ifade etmişti.

ABD Ulusal Savunma Üniversitesinin mezuniyet töreninde konuşan Milley, şunları söylemişti:

“Öncelikli olarak durum farkındalığınızı koruyun. Üst düzey liderler olarak yapacağınız her şey izlenecek. Ben de bu durumun dışında değilim. Çoğunuz geçen hafta Lafayette Meydanı’nda çekilen bir fotoğrafımın sonuçlarını gördü. Bu, “askerin sivil toplum içindeki rolü” konusunda ulusal bir tartışma başlattı. Orada olmamalıydım. O ortamda o anda olmam, ordunun iç siyasete karıştığına yönelik bir algı oluşturdu. Görevli bir askerî yetkili olarak orada bulunmamın hata olduğunu öğrendim ve umarım hepimiz bundan ders çıkarırız.”

Kamuoyu yoklamalarında Biden önde gözüküyor

ABD’de yapılan kamuoyu yoklamalarında, Demokrat Parti’nin Başkan Adayı Joe Biden, ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti’nin Başkan Adayı Donald Trump’ın önünde gözüküyor.

Trump’ın kampanya sorumluları ise, geçen hafta CNN’in yayımladığı bir anketi “düzenbazlık” olarak niteleyerek geri çekilmesini talep etmiş, CNN ise bunu reddetmişti. Bu ankette Biden’ın, Trump’ın 14 puan önünde olduğu iddia ediliyordu.

Newsweek dergisine göre ise anket ortalamalarını alan RealClearPolitics’in verileri, ülke genelinde Biden’ın, Trump’ın 8 puan önünde olduğunu gösteriyor.

Fillerle eşeklerin mücadelesi

ABD’de Joe Biden’ın partisi Demokrat Parti, parti sembolü olarak eşek, Donald Trump’ın partisi Cumhuriyetçi Parti ise fil figürünü kullanıyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA