Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-06-2020 05:28   Güncelleme : 13-06-2020 05:53

Gül ve Davutoğlu, Prof. Orman’ı ebediyete uğurladılar

72 yaşında hayata veda eden Eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi Prof. Dr. Sabri Orman, Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Başbakanı, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı cenaze merasimiyle ebediyete uğurlandı.

Gül ve Davutoğlu, Prof. Orman’ı ebediyete uğurladılar

Eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi Prof. Dr. Sabri Orman 20 gündür tedavi gördüğü Medipol Üniversitesi Hastanesi’nde önceki gün hayatını kaybetti. Orman’ın cenazesi, dün Fatih Camisi’nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Prof. Dr. Sabri Orman’ın cenaze merasimine, Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Başbakanı, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, siyasî partilerin temsilcileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ailesi ve yakınları katıldı.

Taziye mesajlarında Sabri Orman

TBMM Başkanı Mustafa Şentop:

“Kıymetli hocam Prof. Dr. Sabri Orman’ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Kendisine Cenâb-ı Hakk’tan rahmet, mükedder ailesine, öğrencilerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı Cennet olsun.”

Davutoğlu: Ahlâk, birikim, tevazu, hilm ve vakar sahibiydi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Prof. Orman’ın vefatı üzerine yayınladığı taziye mesajında, onun özelliklerini de sıraladı. Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Ahlâkı, birikimi, tevazuu, hilmi ve vakarı ile örnek bir ilim adamı olan değerli dostum, iktisat tarihi öğretim üyesi Prof. Dr. Sabri Orman’ın vefatını derin bir üzüntü ile öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, öğrencilerine, sevenlerine sabr-ı cemil diliyorum.”

Karamollaoğlu: İslâm Ekonomisi alanındaki kıymetli çalışmalarıyla tanımıştık

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da, taziye mesajında Prof. Orman’ın İslâm ekonomisi alanında yaptığı çalışmalara işaret etti. Karamollaoğlu, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“İslâm Ekonomisi alanında yapmış olduğu kıymetli çalışmalarla tanıdığımız, değerli ilim adamı Prof. Dr. Sabri Orman Hoca’nın vefatını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, öğrencilerine ve bilim camiasına başsağlığı diliyorum.”

Turhan: İslâm Ekonomisi alanında değerli çalışmalar yapmıştı

Anadolu Gençlik Derneği ve Millî Gençlik Vakfı Genel Başkanı Salih Turhan, taziye mesajında şunları kaydetti:

“İslâm Ekonomisi alanında yapmış olduğu değerli çalışmalarla tanıdığımız, iktisat tarihi öğretim üyesi Prof. Dr. Sabri Orman Hoca Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabırlar dilerim.”

Koca: Meslektaşları onu, yüksek insanî vasıflarıyla anıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, taziye mesajında onun insanî vasıflarına işaret ederek şunları kaydetti:

“İktisat bilimine katkılarıyla tanınan Prof. Dr. Sabri Orman, hayatını kaybetti. Meslektaşları onu, öncü çalışmalarıyla olduğu kadar, yüksek insanî vasıflarıyla anıyor. Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve bilim dünyasına başsağlığı diliyorum.”

Kurtulmuş: Gazzâlî’nin mirasını iktisat düşüncesine taşımıştı

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, cenaze öncesinde ve sonrasında taziye mesajı yayınladı. Kurtulmuş, şunları kaydetti:

İlim, irfan, edeb ve hikmet ehli sevgili Sabri Orman ağabeyimizi bugün (12 Haziran Cuma) ikindi namazında Fatih Camisi’nden ebediyete uğurlayacağız. Allah rahmet eylesin. Makamı âli, mekânı cennet olsun.

“Gazzâlî’nin mirasını iktisat düşüncesine taşıyan, İslâm iktisadının öncülerinden, ilim ve fikir adamı, örnek insan, kıymetli Sabri Orman ağabeyimizi Rahmet-i Rahman’a uğurladık. Mekânı cennet olsun.”

Prof. Dr. Sabri Orman kimdir?

Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde 1948 yılında doğan Orman, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra 1980 yılında aynı fakültede asistan olarak göreve başladı. Bir yıl sonra iktisat doktora programını tamamladı.

Orman, 1982 yılı sonunda yardımcı doçent olarak Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümüne geçti. Marmara Üniversitesi’nde 1986 yılında doçent, 1993 yılında profesör oldu ve 2003 yılında emekliye ayrıldı.

London School of Economics and Political Science’da Araştırmacı (Research Scholar) olarak çalışmalar yapan Orman, 1992-1994 yıllarında Malezya’da International Islamic University’de, 1995-1997 ve 2002-2006 yıllarında aynı ülkede International Institute of Islamic Thought and Civilization’da iktisat profesörlüğü görevinde bulundu.

İstanbul Ticaret Üniversitesinde rektör yardımcılığı ve rektörlük görevlerinde bulunan Orman’ın, dördü telif, altısı edisyon ve ikisi tercüme olmak üzere 12 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunuyor.

Sabri Orman, 3 Kasım 2011’den itibaren iki dönem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi olarak görev yaptı.

Radyo programı

Prof. Dr. Sabri Orman’ın 5 Ekim 2018’de TRT Radyo 1’de konuk olduğu “İrfan İkliminden Sesler ve Sözler” programını dinlemek için tıklayınız.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA