GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-06-2020 02:54   Güncelleme : 15-06-2020 04:26

“Aileye ahlâksız saldırı”ya toplumun her kesimi tepki gösterdi

Twitter’da @VedatMuti7 adresinden yayın yapan twitter kullanıcısının, Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a yönelik cinsel taciz ihtiva eden ahlâksız mesajı, toplumun her kesiminde tepkiyle karşılandı. Siyasî parti temsilcilerinden sivil toplum kuruluşlarına, akademisyenlerden sanatçılara kadar pek çok kişi, sergilenen ahlâksızlığa twitter mesajlarıyla tepki gösterdi.

“Aileye ahlâksız saldırı”ya toplumun her kesimi tepki gösterdi

Başlatılan soruşturma sürecinde, V.M. ve V.Y. isimli iki kişi gözaltına alındı. Ahlâksız kullanıcının hesabı, twitter tarafından askıya alındı.

“Vedat Muti” ismiyle yayın yapan twitter kullanıcısı, Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın fotoğrafının üzerine, “Selo içerde karısı dışarda yanıyodur şimdi ateşini söndürmek lâzım” diye yazdı.

Vedat Muti, mesajının sonuna Selhattin Demirtaş ismini de diyez işareti (#) ile etiketledi. Vedat Muti isimli kullanıcının isminin yanında “sosyal medya etik kurallarına uyacağım” anlamına gelen “yeşil top” ikonu bulunması da dikkat çekti.

Bu ahlâksız tweet, toplumda büyük bir infiale ve tepkiye sebep oldu.

Sergilenen ahlâksızlığa, bazı AK Parti temsilcileri de tepki gösterdi.

Ahlâksız tweet’e gösterilen tepkilerden bazıları şöyle:

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül:

“Başak Demirtaş’a yönelik çirkin paylaşımı kınıyor, bu ahlâksız ve tahkir edici eylemi en ağır şekilde lânetliyorum. Bir insanın onuru, iffet ve haysiyeti her şeyin üzerindedir. Hukuk, bu terbiyesiz ve provokatif sözlere karşı gereğini yapacaktır.

Siyaset üstü değerler vardır. Aile, bunların başında gelir. Cumhurbaşkanımız ve ailesine yapılan hakaretleri, gizlemeye gerek dahi duymadıkları bir haz ile takip edenlerin, bunun nasıl bir alçaklık olduğunu şimdi daha iyi anladıklarını umuyorum. Biz ilkelerimizin olduğu yerdeyiz ve elbette hukukun gereğini yapmaya devam edeceğiz.”

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı:

“Siyasi eleştiriye evet fakat ahlâksızlığa hayır. B. Demirtaş hakkında utanç verici paylaşımlar yapan kişi, muhakkak hukuka hesap verecektir.”

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş:

“Siyasî eleştiri başkadır; insanların şerefine, namusuna dil uzatmak başkadır. Selahattin Demirtaş’ın eşine yönelik ahlâksız paylaşımda bulunan kişiyle ilgili İçişleri Bakanlığımızın tahkikat başlattığı bilgisini aldık. AK Parti, böyle ahlâksızlıklara asla müsamaha göstermez!”

Eski AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar:

“Selahattin Demirtaş’ın eşi için ahlâksızca paylaşım yapan kişi, provokatördür; yasal işlem yapılmalıdır. İnanıyorum, toplumun birleşme yerlerine jilet atanların son dönemde artan provokatif oyunu yine bozulacaktır.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun:

“Sosyal medya mecralarında her gün Sayın Cumhurbaşkanımıza, ailesine, çalışma arkadaşlarına hakaret edenler, bugün adı sanı belli olmayan bir müptezelin terbiyesizliğini bir kesime mal etmeye çalışıyorlar. Oysaki hakikati ve ahlâklı davranmayı her alanda savunanlar bizleriz.

Terör örgütlerine sırtını dayayanları mağdur pozisyona iten bu ahlâksızların kimler oldukları ve neye hizmet ettikleri milletimizin malûmudur. Bu noktada kimsenin kendine ahlâkî üstünlük atfetmesinin ya da aşağılık kompleksine girmesinin bir anlamı yoktur. Gerçekler ortadadır.

‘Kimse hakaret etmesin, kimsenin izzeti hedef alınmasın’ diye en çok mücadele eden de biziz. Çünkü adı, sanı ve makamı belli olan kimi muhalefet partililerin küfür ve hakaretlerine yıllardır en çok maruz kalmış olan da biziz. Hamdolsun, temiz siyaseti, temiz toplumu savunan biziz!”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

“Ahlâksızca, iğrenç ifadelerle sosyal medya üzerinden Başak Demirtaş Hanımefendiyi hedef alan saldırıyı kınıyorum. Kutuplaştırıcı dil ve söylemin geldiği nokta ibret vericidir. Siyasî görüş ayrılıklarımız ne olursa olsun, kadın onuru ve aile kutsalımızdır; dokunulamaz!”

MÜCADELESİNİN AHLÂKI OLMAYANIN DAVASININ DA AHLÂKI YOKTUR

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Yıldırım:

“Bir siyasî kişiliğin ailesini hayasızca hedef alan şahıs/şahısları hiç tereddütsüz lânetliyorum. Mücadelesinin ahlâkı olmayan bir kişinin davasının da ahlâkı yoktur...”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya:

 “Kime karşı ve kim tarafından yapılırsa yapılsın aile mahremiyetlerine yapılan saldırılar alçaklıktır.”

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman:

“Ülkemizdeki siyasîlerin ailelerini, eşlerini hedef alan ahlâksız, şiddet dolu söylemleri en güçlü şekilde kınıyorum. Bu ahlâk tanımaz söylemlerin neden olduğu tepedeki kutuplaştırıcı, düşmanlaştırıcı siyaset dilini de lânetlemek durumundayız. Kimse sorumluluktan kaçmasın!”

Saadet Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Ebru Asiltürk:

“Başak Hanım’a yönelik söylenen sözler, ahlâksız beyanlardır. Kınıyoruz… Yazık, çok yazık…”

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu:

“Başak Demirtaş hakkındaki ahlâksız ve çirkin ifadeleri elbette en şiddetli biçimde lanetleyeceğiz. Ancak bu nefret söylemlerinin sebep değil sonuç olduğunu da göz ardı etmemizi kimse beklemesin. Kötülüğü sıradanlaştıranlar herkesin malûmudur; ürettiklerinin vahameti de ortadadır!

Tepedekilerin diline göre madem ülkenin yarısı terörist, ‘bu durumda her şeye müstahaktır’ diye düşünen nefret doldurulmuş insanları her gün ezdiğiniz hukuka ve ahlâka nasıl davet edeceksiniz? Başak Demirtaş’a sahip çıkıyormuş gibi yapan birtakım siyasîler, ülkemizde nefreti yayanlardır!”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar:

“Başak Demirtaş’a yapılan çirkin saldırıyı lânetliyorum. Bu saldırı, iktidarın kutuplaştırıcı zihniyetinden ve cinsiyetçi politikalarından bağımsız değildir; münferit hiç değildir. Bu kadın düşmanı saldırının sonuna kadar takipçisi olacağız.”

HDP Eş Genel Başkanı Pevin Buldan:

“Başak Demirtaş’a yapılan saldırı, bütün kadınlara yapılmıştır. Kadınlara yönelik süreklileşmiş saldırılar, siyasî iktidarın cinsiyetçi politikalarından beslenmektedir. Kadın iradesini kırmaya yönelik saldırılarda hiçbir kadın yalnız değildir. HDP kadın özgürlükçü yaşamın garantisidir.”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel:

“Sayın Başak Demirtaş’a sosyal medyadan yönelen iğrenç saldırıyı kınıyorum. Saldırganın hesabında kullandığı “yeşil top” simgesi üzerine partisinin açıklama yapması gerekiyor. Saldırılara karşı sessiz kalanlar, bu dili teşvik ettiklerini bilsinler!”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu:

“Kadın dayanışması adına özellikle AKP’li kadınları Başak Demirtaş’a  destek vermeye, savcıları ve hakimleri de görevlerini yapmaya davet ediyorum. ‘Troll’ diyoruz, ‘ciddiye almıyoruz’ diyoruz; ama bu kadar da bayağılaşmasanız keşke.”

CHP 2018 Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce:

“Başak Demirtaş’a yönelik yapılan iğrenç paylaşım, ahlâksızlıktır, insanlık dışıdır. Bu paylaşımı yapan, elbette cezalandırılmalı, bu paylaşım kınanmalı; ama bu yeterli değildir. Bu ve benzeri paylaşımları yapanları cesaretlendiren, kutuplaştıran siyasal nefret dili terk edilmelidir.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş:

“Sayın Başak Demirtaş’a kadın kimliği üzerinden yapılan çirkin ve ahlâk dışı paylaşımı kınıyorum. Kadına yönelik şiddet ikliminin hakim olduğu günümüzde, kadınlara yönelik her türlü saldırının karşısında olacağız.”

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt:

“Başak Demirtaş, anne, eş, kadın ve insandır. Soysuzca ve namussuzca yapılan hakareti kabul etmemiz mümkün değildir. Selahattin Demirtaş üzerinden ailesine yapılan saldırı, insanlık suçudur. Suç işleyenleri şiddetle lânetliyorum. HDP karşıtlığımız, ahlâksızlığı tasvip ettirmez.”

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan:

“Güya politik bir mücadele sürdürürken, rakibinin karısına kızına göz diken, aşağılayan, bezdiren, eziyet çektiren her türlü kuralsız ve ahlâksız tavrı kınıyor, ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyorum. Elbette Başak Demirtaş’ın yanındayım.”

Şarkıcı, Senarist, Yönetmen Mahsun Kırmızıgül:

“İnsanın içindeki şiddet ve ırkçılık, her şeyi bitirir ve çürütür. Hangi kadın olursa olsun, bir kadının onuruna, namusuna dil uzatmak onursuzluktur, şerefsizliktir. Başak Demirtaş’a yapılan iğrenç paylaşımı kınıyorum.”

Başak Demirtaş’tan teşekkür mesajı

Başak Demirtaş da, kendisine verilen destek için twitter sayfasında bir teşekkür mesajı yayınladı. Demirtaş, şunları kaydetti:

“Sosyal medyada dayanışma paylaşımı yapan, dünyanın her yerinden beni arayan, mesaj gönderen herkese çok teşekkür ediyorum.”

2 ZANLI GÖZALTINA ALINDI

Toplumun her kesiminde tepkiyle karşılanan ahlâksız mesaj konusunda Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma sonucunda, V.M. ve V.Y. isimli iki kişi gözaltına alındı.

Yeşil top’lu “Millî Hesap”lar…

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, geçen mayıs ayında belirledikleri “Sosyal Medya Etik Kuralları”nı açıklamış, 12 Mayıs’ta yayınladığı bir tweet ile de AK Parti taraftarlarına isimlerinin yanına yeşil nokta ve Türk bayrağı ikonları yerleştirme çağrısında bulunmuştu. Ünal, yeşil noktanın “etik kurallara uyacağım”, Türk bayrağının da “millî hesap” anlamına geleceğini belirterek, yeşil noktalı hesapların birbirlerini takip ederek sosyal medya dayanışması göstermelerini istemişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3061
 • 3Sivasspor3054
 • 4Galatasaray3052
 • 5Fenerbahçe3150
 • 6Beşiktaş3050
 • 7Alanyaspor3048
 • 8Göztepe3038
 • 9Gaziantep FK3038
 • 10Antalyaspor3037
 • 11Kasımpaşa3036
 • 12Gençlerbirliği3133
 • 13Denizlispor3132
 • 14Kayserispor3031
 • 15Konyaspor3030
 • 16Yeni Malatyaspor3029
 • 17Çaykur Rizespor3029
 • 18MKE Ankaragücü3025
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA