SİYASET
Giriş Tarihi : 15-06-2020 13:50   Güncelleme : 15-06-2020 13:55

Sancar: Siyaseti boğmak isteyen her anlayış darbecidir

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, iktidarın siyaseti boğmak istediğini ileri sürerek, “Siyaseti boğmak isteyen her anlayış, darbecidir. Bir toplumu siyaseten, ahlâken çürütebilecek en önemli şey, adaleti yok etmektir. İşte biz, adalet için yürüyoruz” diye konuştu.

Sancar: Siyaseti boğmak isteyen her anlayış darbecidir

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” sloganıyla Edirne ve Hakkâri’den Ankara’ya yürüyüş eylemine başladı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, yaptığı konuşmada, yürüyüş haklarının mevcut Anayasadan kaynaklandığını belirterek, engelleme girişimlerini eleştirdi. Sancar, “Bizim demokratik haklarımız söz konusu olduğunda pandemiyi bahane ediyorlar” dedi.

Anayasanın tanıdığı bir hakkı uygulatmamanın darbeci bir anlayış olduğunu ifade eden Sancar, “Biz, siyasetle, demokrasiyle bu ülkenin özgürlük sorununu, bu ülkenin Kürt sorununu çözmek için buradayız. Onun için siyasetteyiz. Ama bu iktidar, siyaseti d boğmak istiyor. Siyaseti boğmak isteyen her anlayış, darbecidir” diye konuştu.

Sancar, bu yürüyüşün bir demokrasi yürüyüşü, demokrasinin vazgeçilmez şartının da halkın iradesine saygı olduğunu belirterek, “Kayyum politikası, en büyük darbeciliktir. İşte Hakkâri halkı, belediye başkanlarını %65 oyla seçti. Belediyeye el koymak, kendi memurunu bu belediyenin başına getirmek, Hakkâri halkının iradesini yok sayma çabasıdır. İşte biz, bu iradeyi korumak için buradayız. Bir halkın iradesine saldırmak, onun haysiyetini hedef almak demektir” diye konuştu.

Yargıyı muhalefeti tasfiye etmek için kullanan bir iktidarın, adaleti yerle bir edeceğini belirten Sancar, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir toplumu çürütebilecek, siyaseten, ahlâken çürütebilecek en önemli şey, adaleti yok etmektir. İşte biz, adalet için yürüyoruz. Haksız yere, hukuksuz yere milletvekillikleri düşürülen Leyla Güven için yürüyoruz, Musa Farisoğlulları için yürüyoruz, Enis Berberoğlu için yürüyoruz. Haksız, hukuksuz yere rehin olarak tutulan önceki dönem eş başkanlarımız Figen Yüksekdağ için yürüyoruz, Selahattin Demirtaş için yürüyoruz, sizin çocuğunuz Abdullah Zeydan için yürüyoruz, Gülten Kışanak için yürüyoruz. Hapiste tutulan bütün gazeteciler için, bütün aydınlar için yürüyoruz. Osman Kavala için yürüyoruz, hapiste haksız yere tutulan basın emekçileri Barışlar için yürüyoruz, hepsi için yürüyoruz. Biz, bu ülkenin tümüne adalet getirmek için yürüyoruz. Sevgili Kardeşlerim, biz bir de Kürt sorununun demokratik çözümü için yürüyoruz. Diyoruz ki, Kürt sorunu ancak siyasî yöntemlerle, demokratik zeminde çözülebilir. Gelin, Kürt sorununu, bu ülkenin bütün vicdanlı insanları, bütün demokratları, adaletten yana herkes bir araya gelsin, demokratik zeminde birlikte çözelim.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA