KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 20-06-2020 06:48   Güncelleme : 20-06-2020 06:50

“Hatıralara Yolculuk”un yarınki konuğu Gül İrepoğlu

Şişli Belediyesi tarafından sosyal medya mecralarında düzenlenen ve daha önce Yazar Ahmet Ümit, Nazlı Eray ve Buket Uzuner’in konuk olduğu; “Hatıralara Yolculuk” etkinlikleri devam ediyor. Faruk Şüyün’ün hazırlayıp sunduğu ‘Hatıralara Yolculuk’un bu haftaki konuğu, Sanat Tarihçisi ve Yazar Gül İrepoğlu.

“Hatıralara Yolculuk”un yarınki konuğu Gül İrepoğlu

Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen, Dünya Gazetesi Kültür Sanat Editörü Faruk Şüyün’ün hazırladığı ‘Hatıralara Yolculuk’ etkinliklerinin yeni konuğu, Sanat Tarihçisi ve Yazar Gül İrepoğlu olacak. Şişli Belediyesi’nin Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube sayfalarından canlı yayınlanacak program, 21 Haziran Pazar günü saat 14:00’de başlayacak.

Gül İrepoğlu kimdir?

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’nü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Estetik ve Sanat Tarihi Kürsüsü’nde akademik kariyerine başlayan Gül İrepoğlu, 1997’de Sanat Tarihi profesörü unvanını aldı. 26 yıl hizmetten sonra, yazmaya vakit ayırmak üzere üniversiteden erken emekli oldu. 18 ve 20’inci yüzyıllarda Resim Sanatı, Lâle Devri, Doğu ile Batının sanat alanındaki ilişkileri ve mücevher tarihi alanlarında çalışmakta olan İrepoğlu’nun, bu konularda çeşitli bilimsel kitapları ve makaleleri bulunuyor.

UNESCO’da aktif görevlere sahip

TRT-2’de, 2005-2007 yıllarında yayınlanan, haftalık “Şehir-Mekân” ve “Sanat-Mekân” programını hazırlayıp sunan İrepoğlu, 2007-2009 arasında da TAÇ Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı başkanlığında bulundu. İrepoğlu, 2006 yılından bu yana, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra, bu kurumda Somut Kültürel Miras Komitesi’nin başkanlığı görevini yürütüyor. İstanbul temalı birçok romanı bulunan İrepoğlu, şu sıralar “Osmanlı Saray Mücevheri” konulu kitabını kitapseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Her Pazar saat 14:00’de Şişli Belediyesi Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube sayfalarından canlı yayınlanan “Hatıralara Yolculuk” etkinliklerinde sonraki haftaların konukları ise Mario Levi ve Zeynep Oral olacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA