Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-09-2019 23:02   Güncelleme : 10-09-2019 23:14

Kalın: Arınç’ın sözleri, cumhurbaşkanlığını ve YİK’i bağlamaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç’ın, görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve kayyım atamaları hakkında söylediklerinin, cumhurbaşkanlığını ve YİK’i bağlamayacağını söyledi.

Kalın: Arınç’ın sözleri, cumhurbaşkanlığını ve YİK’i bağlamaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen kabine toplantısının ardından, basın mensuplarına bilgi verdi ve muhabirlerin sorularını cevapladı.

Arınç’ın HaberTürk televizyonunda söylediği “Ben sadece Ahmet Türk’ü tanıyorum ve ona saygı duyuyorum. Bu kişinin, terörle, şiddetle, uzaktan yakından bir ilgisi yoktur” sözleri hatırlatılarak görüşünün sorulması üzerine Kalın, şu cevabı verdi:

Arınç’ın sözleri, ilgili kurumları bağlamaz

“Sayın Arınç, tecrübeli bir siyasetçidir. Bir büyüğümüzdür. Kendisi, şahsî görüşlerini açıklamıştır. Bunlar ne cumhurbaşkanlığını ne de yüksek istişare kurulunu bağlayan açıklamalardır. Kayyum kararı, Sayın İçişleri Bakanımızın da belirttiği gibi ortada bulunan somut delillere binaen alınmış bir karardır.”

Arınç: Sözlerim, şahsî düşüncelerimdir

Bülent Arınç, HaberTürk televizyonunda katıldığı “HaberTürk Manşet” programında soruları cevaplamadan önce, sözlerinin kendi şahsî düşünceleri olduğunu belirtmişti. Arınç, bu konuda şunları kaydetmişti:

“Sözünüzün başında ve tanıtımlarda Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi olarak beni takdim ediyorsunuz. Doğrudur; fakat ben, şöyle bir sıkıntı yaşıyorum: Yani herhangi bir programda veya herhangi bir gazeteciyle görüşmemizde bu sıfatımızı kullanıyorlar. Bu sıfatı kullandığımız zaman, benim görüşlerimin YİK Üyesi olarak etrafa yayılması, farklı anlayışlara yol açabiliyor. Ben oysa bu konuşmalarımda Bülent Arınç olarak konuşmak istiyorum. (…) Sizin sorularınıza ben, bu sıfatla (YİK Üyesi sıfatıyla) cevap verirsem, bunlar YİK’in de görüşü gibi anlaşılabilir veya YİK toplantılarında benim konuştuğum sözlerin aynısı olarak anlaşılabilir; farklı olur. O yüzden ben size, dilerseniz ‘Eski Meclis Başkanı’ olarak, dilerseniz ‘Eski Başbakan Yardımcısı’ olarak ama ‘Bülent Arınç’ olarak sorularınızı cevaplandırayım.”
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA