YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 22-06-2020 05:50

Bursa Kestel’deki sel afetinde 2 kişi öldü, 4 kişi kayıp

Bursa’nın Kestel ilçesinde meydana gelen sel afetinde, Dudaklı Mahallesi’ndeki evinde mahsur kalan 24 yaşındaki engelli Kader Akbaba hayatını kaybetti. Kayacık Mahallesi’nde kaybolan 4 kişiden bir çocuğun cesedi bulundu. Bölgede büyük oranda maddî hasar meydana geldi.

Bursa Kestel’deki sel afetinde 2 kişi öldü, 4 kişi kayıp

24 yaşındaki engelli kız, evinde boğuldu

130 haneli Dudaklı Mahallesi’nde akşam saatlerinde başlayan şiddetli sağanak, kısa sürede sel afetine sebep oldu. Köydeki bir evde mahsur kalan 24 yaşındaki engelli Kader Akbaba, boğularak hayatını kaybetti. Kader’in sel sularına kapılan babası Recep Akbaba ise köy meydanında kurtarıldı.

Köydeki çok sayıda otomobil, traktör, kamyonet ve römork da sel sularından dolayı zarar gördü, bazıları kullanılamaz hale geldi. Sel suları sebebiyle çok sayıda ev de yıkıldı. Selden dolayı yamaçlardan kopan kayalar, bazı evlerin içine kadar sürüklendi.

Sel sebebiyle Ankara yolunda da trafikte aksamalar yaşandı. Uludağ’dan gelen sel suları, Gölbaşı’nda köprüleri yıkılmasına sebep oldu.

Sel afetinde tarım arazileri de zarar gördü. Şeftali, armut, ayva, kiraz ağaçları ile marul, çilek, maydanoz ve çeşitli sebzelerin ekili olduğu binlerce dönüm arazi sular altında kaldı.

Köy sakinlerinden 51 yaşındaki İsmail Sağdıç, "Ömrü hayatımda ilk kez böyle bir felâket gördüm. Evleri yıktı geçti” dedi.

Kaybolan 4 kişiden bir çocuğun cesedi bulundu

Kayacık Mahallesi’nde ise sel sebebiyle Bingöllü 5 nüfuslu aileden 4’ü kayboldu. Köyde 5 yaşındaki kız çoğunun cesedine ulaşıldı.

Bakan Soylu, afet bölgesinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel afetinin yaşandığı bölgeye giderek incelemede bulundu. Kestel Belediyesi’nde acil durum toplantısı yapan Bakan Soylu, selden zarar gören vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için talimat verdi.

Bakan Kurum: Vatandaşlarımızın yaralarını saracağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bursa’nın Kestel İlçesinde yaşanan sel afeti hakkında twitter sayfasında yaptığı açıklamada, “Bursa'nın Kestel ilçesinde meydana gelen selde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerimizi yağıştan etkilenen bölgelere sevk ettik. Hasar tespit çalışmalarını hızla yaparak vatandaşlarımızın yaralarını saracağız” ifadelerini kullandı.

Vali ve belediye başkanları afet bölgesinde

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş ve Kestel Belediye Başkanı Önder Tanı, sel afetinin yaşandığı Dudaklı, Narlıdere ve Kayacık mahallelerinde incelemelerde bulundular.

Sel afetinin yaşanmaya başlanmasıyla birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi, Fen İşleri ve BUSKİ ekipleri olay yerine intikal ederek, kurtarma, yol açma ve temizlik çalışmalarına başladı. Kurtarma ve temizleme çalışmaları devam ederken, mahalle sakinlerinin ve ekiplerin beslenme ihtiyaçları ise BURFAŞ ekipleri tarafından karşılanıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, bölgede yaptığı açıklamada, “BUSKİ, itfaiye ve kurtarma ekiplerimiz burada. Vatandaşımızın hiçbir endişesi olmasın. Günün ilk ışıklarına kadar Dudaklı’yı ve Narlıdere’yi temizleyerek, hayatı normale döndürmek için gayret sarf edeceğiz. Yaralarımızı birlikte saracağız, zorlukları birlikte aşacağız” diye konuştu.

Afet bölgesinde 26 iş makinesi ile 27 kamyon çalışıyor.

Bursa’nın Orhangazi İlçesininYenisölöz, Bayırköy; Yenişehir İlçesinin Paşayayla, Kıblepınar; İznik İlçesinin Mustafalı ve Müşküle mahallelerindeki çalışmalara ilçe belediyeleri ile birlikte müdahale ediliyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA